Reklama

Neděle 3. července 2022, svátek má Radomír, venku je 19.8 °C

UPOZORNĚNÍ: Tento příspěvek je starší než 6 měsíců.
Níže uvedené informace mohou být zastaralé či neplatné!

Studenti ve hře řešili návrh nové čtvrti na Velkomoravské

Zprávy z regionu

30.4.2021

roc jap

Urbanisté společnosti Redstone intenzivně pracují na návrhu oživení zdevastovaného území po vojenských opravnách při Velkomoravské ulici. Cílem společnosti je postavit v lokalitě novou městskou čtvrť s příjemným prostředím a řadou užitečných funkcí pro její budoucí obyvatele. Pro inspiraci svěžím pohledem mladé generace se Redstone také spojil se studenty prostřednictvím originálního projektu Přírodovědecké fakulty UP.

Mladí lidé z celého světa soutěžili o nejlepší návrh nové čtvrti formou, která spojuje zábavu s tvořivostí. „Populární počítačová hra Cities: Skylines umožňuje hráčům nejen budovat umělá města dle fantazie. Propojením s geografickými daty mohou vytvářet 3D návrhy reálných území," vysvětlil princip soutěže Jan Piňos, doktorand Katedry geoinformatiky. Své vrstevníky vyzval na sociálních sítích k vytvoření návrhů nové čtvrti v rámci přípravy své disertační práce. Inspirací mu byla podobná soutěž, uskutečněná nedávno ve finském městě Hämeenlinna a dokument Gaming the Real World režiséra Anderse Eklunda.

Vítězný návrh uživatele Silvaret.

Zástupci společnosti Redstone přijali pozvání doktoranda Jana Piňose do poroty soutěže spolu s odborníky z akademické obce i města. „Spolupráci univerzity a soukromého sektoru považujeme za oboustranně výhodnou. Umožňuje nám využít odborné zázemí a kreativní potenciál studentů, my jim na druhé straně otevíráme příležitost vyzkoušet si propojení teorie s praxí," popsala smysl spolupráce Pavla Hluštíková, členka poroty soutěže za Redstone. Cíl je podle ní společný: Uskutečňovat v Olomouci kvalitní projekty s vysokou úrovní soudobé architektury, s důrazem na společenskou odpovědnost a ohleduplnost k životnímu prostředí.

Každý z jedenácti návrhů v soutěži porotu zaujal originalitou a nápady. Studenti různě řešili dopravní napojení lokality, hustotu a charakter blokové zástavby, členění území do různých funkcí či zakomponování řeky a přírodních prvků do projektu. Zatímco soutěžící Jessie G navrhl velké množství řadových domů, Jan Piňos pracoval spíše s tradiční blokovou zástavbou, prokládanou lokalitami rodinných domků. Návrhy prozrazovaly různé architektonické tradice, které mezinárodní účastníky soutěže ovlivnily. „Velmi nás potěšilo, že vítězný návrh od hráče s nickem Silvaret navrhl v území umístit i multifunkční arénu pro sport a kulturu. S obdobným záměrem jsme nedávno oslovili samosprávu města i veřejnost," upozornil na zajímavý detail soutěže Richard Morávek, majitel skupiny Redstone. Ta podle něj věří, že spolupráce na studentské soutěži přispěje ke kvalitě projektu Nová Velkomoravská a spokojenému životu budoucích obyvatel lokality.