Reklama

Pátek 14. června 2024, svátek má Roland, venku je 22.2 °C

UPOZORNĚNÍ: Tento příspěvek je starší než 6 měsíců.
Níže uvedené informace mohou být zastaralé či neplatné!

Studenti představí v Divadle hudby Čechovova Racka

Kultura

14.12.2018

Autor: red

Umělecký soubor studentů olomouckého Slovanského gymnázia si letos připomněl patnácté výročí založení. Kromě únorových dvoudenních oslav se ansámbl pustil do nastudování ruské klasiky. Hru Racek z dílny dramatika Antona Pavloviče Čechova poprvé představí dnes a v pondělí od 19:00 v Divadle hudby, v novém roce pak 28. a 29. ledna.

Foto: Vlastislav Bič

Slovanský tyátr založila na gymnáziu profesorka Martina Bičová v roce 2003. Svými inscenacemi Zahraj to znovu, Same, Maryša, *O*EO a *U*IE nebo Naši furianti si divadlo časem získalo přízeň široké veřejnosti a jako pravidelný host v programu Divadla hudby či Divadla na cucky se stalo nedílnou součástí olomouckého divadelního života. Na festivalech amatérského divadla získal soubor za dobu své působnosti přes pět desítek ocenění a s nejúspěšnější inscenací Maryša se prezentoval v programu mezinárodní přehlídky Jiráskův Hronov 2011 a 2017.

Foto: Vlastislav Bič

"Slovanský tyátr se již několik let zaměřuje na čítankové tituly, které se snaží studentům svého domovského gymnázia zprostředkovat současnou, svěží formou," uvedl umělecký šéf souboru Zdeněk Vévoda. V jeho režii tak tentokrát vznikla interpretace oblíbené Čechovovy tragikomedie o nenaplněné lásce, hledání smyslu života i hodnoty umění.

"V devadesátiminutovém představení se najde každý, kdo se někdy setkal s neopětovanými city k druhé osobě nebo kdo se cítí nedoceněný. Rozhodně ale nad osudy postav této hry nevzlykáme, naopak. Vytvořili jsme grotesku, jejíž konec je sice trpký, ale nevyhnutelný," popsal Vévoda a doplnil, že hned několik postav je obsazeno alternujícími dvojicemi herců, a i proto divadlo připravilo dvě premiéry.

První premiéru mohou diváci zhlédnout v pátek 14. prosince - pokud ovšem nemáte lístek, máte smůlu, je vyprodáno. Druhá se pak uskuteční v pondělí 17. prosince, vždy od 19:00 v Divadle hudby. Vstupenky za 100 Kč nabízí pokladna Muzea umění Olomouc. Více informací o souboru na www.tyatr.cz.

Anton Pavlovič Čechov: Racek

Slovanský tyátr Olomouc

Hrají: Adéla Hojgrová / Eliška Uhlířová, František Rajnoch, Šimon Dohnal / Ondřej Severa, Petra Vybíralová / Viktorie Šimečková, Matěj Telička, Markéta Fleková, Tereza Burianová / Kristýna Hájková, Martin Mackovík, Jindřich Krečman / Pavel Urva, Erik Slimařík
Překlad: Leoš Suchařípa
Úprava: Petr Čechák, Zdeněk Vévoda
Režijní spolupráce: Martina Bičová, Albert Pazdera
Režie: Zdeněk Vévoda