Reklama

Neděle 3. prosince 2023, svátek má Svatoslav, venku je -4.3 °C

Street Art Festival obohatil Olomouc o dalších sedm velkoplošných maleb

Zprávy z regionu

30.9.2023

Autor: red

Tento týden skončil v Olomouci už 16. ročník Street Art Festivalu, přehlídky současného pouličního umění, reprezentované českými i světovými jmény svého oboru. Téma letošního ročníku Every day chronicles odkazovalo na Františka Palackého a jeho dějiny každodennosti.

Foto: Street Art Festival

Zhruba od poloviny srpna se umělecky zrealizovalo sedm ploch, mezi nimi např budova Farmaku, vysokoškolská kolej Univerzity Palackého, kotelna či hřiště.

"Letošní rok se opravdu povedl. Více než kdy dříve jsme cítili komunitní ráz akce. Například se hned několikrát stalo, že za umělcem přišla nějaká starší dáma ze sídliště a přinesla mu kávu či buchty. Nebo si vyptala jeden ze sprejů, by si mohla doma opravit oprýskanou koupelnu," uvádí s úsměvem ředitelka festivalu, Romana Junkerová.

Foto: Street Art Festival

Během festivalu se spotřebovalo 1 200 kilogramů barvy a 716 sprejů. Celého programu se účastnilo čtrnáct umělců z pěti evropských zemí a jen do workshopů se přes léto zapojilo více jak 300 dětí, včetně škol, například Gymnázium Čajkovského, Střední odborná škola obchodu a služeb Štursova, Základní umělecká škola Miloslava Stibora či Moravská střední škola.

Kulturní event se konal i v rámci výročí 450. let od založení Univerzity Palackého a dalších akcí, jako jsou Dny evropského dědictví, či univerzitní Meet UP.