Reklama

Čtvrtek 25. července 2024, svátek má Jakub, venku je 25.4 °C

Sportovní aktivity, dobré jídlo, kosmetika i floristické workshopy. Festival Vyznání růžím nabídne zábavu pro celou rodinu

Zprávy z regionu

23.5.2024 aktualizováno 4.6.2024 08:04

Autor: red

Sport zóna plná zábavy pro děti, beauty zóna s kosmetikou, art zóna nabitá workshopy a gastrozóna vonící kvalitou. K tomu floristické show, hudba, přednášky či komentované prohlídky jedinečného olomouckého rozária. To vše spojuje letošní 5. ročník festivalu a výstavy Vyznání růžím. Koná o víkendu 8. a 9. června v olomouckém rozáriu na třídě 17. listopadu a vstupenky jsou již v prodeji.

Foto z loňských ročníků

Foto: archiv VFO

"Termín festivalu Vyznání růžím vždy volíme tak, aby olomoucké rozárium, které má Výstaviště Flora Olomouc ve správě, bylo v plném květu. Tisíce keřů růží všech barev vytvoří voňavou kulisu pro bohatý program, který tato akce nabízí. A letos je skutečně na co se těšit. Celý areál o rozloze téměř čtyř hektarů rozdělíme na několik tematických zón. Na své si přijdou všichni členové rodiny," uvedla Eva Fuglíčková, ředitelka Výstaviště Flora Olomouc.

Především děti se zabaví v připravené sport zóně. Tu v sobotu 8. června zaplní známá olomoucká pohybová přípravka Svišti v pohybu. Její odborně vyškolení trenéři si pro nejmladší návštěvníky připraví plno zábavy – ringo, discgold, lukostřelbu, cornhole a chytání rybiček.
Nedělní program ve sportovní zóně zajistí instruktoři z Akademik sport centra Univerzity Palackého v Olomouci. Součástí sport zóny bude po oba dny také cvičení jógy s profesionální lektorkou.

"V sobotu i v neděli bude připravena také beauty zóna, a to díky společnosti Oriflame. Na Vyznání růžím se můžete těšit na jejich zkušené a ochotné vizážistky, spoustu kvalitní kosmetiky, parfémy, zkušební vzorečky a odbornou diagnostiku pleti. Ke kvalitní kosmetice patří i šperky – konkrétně ty designové a ručně malované od brněnského Kokino shop," doplnila Barbora Melničuková, manažerka projektu Vyznání růžím 2024.

Velkou dávku interaktivity lidé na letošním Vyznání růžím zažijí v art zóně plné workshopů. Jeden bude zaměřený na výrobu keramiky – tajemství hrnčířského kruhu návštěvníkům odhalí profesionálové z Ateliéru Kruh. Floristky z Výstaviště Flora Olomouc pak v rozáriu povedou květinový workshop.

"Naučíme vás základy vázání květin. Workshop bude přizpůsobený i pro úplné začátečníky, domů si odnesete krásnou, vlastnoručně uvázanou kytici," zve Barbora Melničuková, manažerka projektu Vyznání růžím 2024.

V sobotu budou navíc v rámci art zóny připravené také ukázky tetování a řada tetovaček pro děti.

Foto z loňských ročníků

Foto: archiv VFO

Součástí Vyznání růžím 2024 bude také gastrozóna s vinnými nápoji od pojízdného baru Tekuté štěstí či bio limonádami, prémiovými toniky, ovocnými mošty a bio zahradními sirupy od společnosti Bohemsca.

Zásobu kvalitního jídla si budete moci pořídit díky občerstvení Coffee Park – naservírovanou přímo v piknikovém koši či díky restauraci Olomoucká Jízdárna a jejímu tematickému menu. Vedle toho seženete v rozáriu i skvělou kávu.

"Důležitou součástí programu jsou na festivalu Vyznání růžím floristické show. Návštěvníci při nich nahlédnou pod ruce mistrům floristiky Kláře Franc Vavříkové a Milanu Dopitovi. Kromě tisíců keřů kvetoucích růží pak bude rozárium zdobit také floristické aranžmá od Kláry Franc Vavříkové umístěné na vodní hladině," uvedl Michal Poláček, tiskový mluvčí Výstaviště Flora Olomouc.

Hudební program budou mít na starost buskeři z Olomouce a okolí a také spolek Charita dětem. Své umění návštěvníkům předvede také Kejklířský spolek Cascabel. Na slavnostním zahájení vystoupí v sobotu dopoledne pěvecký sbor Campanella Olomouc.

Přednášku si na Vyznání růžím 2024 připraví Jiří Žlebčík, v sobotu ve 12 hodin se bude věnovat tématu Růžové zahrady, Čech, Moravy a Slovenska. V neděli v 9:30 pak uslyšíte přednášku Jany Hutťanové věnovanou Slovenskému šlechtění růží.

"Komentované prohlídky olomouckého rozária bude mít na starosti přímo jeho vedoucí Jiří Malaska z Výstaviště Flora Olomouc. A to v sobotu v 10:30, ve 13 hodin a v 16 hodin a také v neděli v 10:30 a ve 13 hodin," doplnila Eva Fuglíčková, ředitelka Výstaviště Flora Olomouc.

Festival se koná v sobotu 8. a v neděli 9. června – vždy od 9 do 18 hodin v olomouckém rozáriu na třídě 17. listopadu. Slavnostní zahájení festivalu je naplánované na sobotu 8. června v 9:30, bude při něm pokřtěna nová odrůda růže. Nejlevnější vstupenky na Vyznání růžím 2024 jsou už v prodeji na webu olomouckého výstaviště. Parkování zdarma je pro návštěvníky zajištěno na nedalekém velkokapacitním parkovišti P6 u dlouholetého partnera Výstaviště Flora Olomouc – nákupní Galerie Šantovka.