Reklama

Sobota 25. září 2021, svátek má Zlata, venku je 14.9 °C

Špičkoví světoví varhaníci míří do Olomouce! Chystá se další ročník Mezinárodního varhanního festivalu

Kultura

26.8.2021

Autor: red

Již 53. ročník jedinečného svátku varhanní hudby se letos uskuteční od 2. do 16. září 2021 a tradičně nabídne pět mimořádných koncertů. Čtyři z nich proběhnou v katedrále sv. Václava a jeden v kostele Panny Marie Sněžné. Všechny koncerty začínají v 19 hodin a proběhnou s ohledem na aktuální opatření.

Varhany katedrále sv. Václava, kde se odehrají čtyři koncerty

Foto: Šimon Kadula

Mezinárodní varhanní festival, jehož pořadatelem je Moravská filharmonie Olomouc, již více než půlstoletí neodmyslitelně patří ke kulturnímu životu Olomouce. Z důvodu rekonstrukce varhan v chrámu sv. Mořice se i 53. ročník této výjimečné hudební události bude konat mimo zdi tohoto kostela. Na festivalu opět vystoupí špičkoví varhaníci z tuzemska i ze zahraničí včetně jednoho z nejžádanějších varhaníků současnosti – Nathana Laubeho ze Spojených států, který z důvodu koronavirových opatření nemohl vystoupit na uplynulém 52. ročníku festivalu.

Vstupenky na Mezinárodní varhanní festival Olomouc 2021 lze zakoupit online, dále v Informačním centru města na Horním náměstí nebo v místě konání koncertu vždy hodinu před jeho začátkem.

"Jsme velmi rádi, že se nám daří držet nepřerušenou tradici varhanního festivalu, který každoročně v Olomouci Moravská filharmonie pořádá. Jak loňský, tak letošní rok jsou ovlivněny koronavirovou pandemií a vzhledem k tomu, že přípravy na festival se dějí hodně dopředu, tak to byla trošku loterie, ale v loňském roce nám to vyšlo a věříme, že festival proběhne i letos podle programu tak, jak jsme si naplánovali. A jsem velmi rád, že festival je opět mezinárodní a vystoupí na něm varhaníci, kteří představují nejen evropskou, ale možná i světovou špičku," uvádí ředitel Moravské filharmonie Olomouc Jonáš Harman.

Festival opět nabídne veskrze mezinárodní obsazení v podobě interpretů jednotlivých koncertů i autorů hudby a zavede nás do dvou olomouckých chrámů, disponujících vynikajícími varhanními nástroji. Na zahajovací koncert celého festivalu se návštěvníci mohou těšit 2. září v kostele Panny Marie Sněžné, zbývající čtyři koncerty se pak odehrají v katedrále sv. Václava.

"Každá jednotlivá koncertní produkce bude mít jedinečnou dramaturgii, kromě sólových varhan se představí též hudební tělesa, jako je Komorní orchestr Moravské filharmonie či Svatomichalská gregoriánská schola Brno. Celý festival se ponese v duchu významného výročí, tentokrát půlstoletí od úmrtí Marcela Duprého, jednoho z nejvýznamnějších skladatelů varhanní hudby," uvádí dlouholetý dramaturg festivalu Karel Martínek.

Mezinárodní varhanní festival bude, stejně jako řada dalších kulturních akcí, probíhat v souladu s aktuálně platnými opatřeními. Momentálně se na akce tohoto typu vyžaduje prokázání tzv. bezinfekčnosti, kdy člověk musí mít dva týdny po dokončení očkování nebo se prokázat negativním PCR či antigenním testem. "Věřím, že na festival si opět najde cestu hojný počet diváků, jako tomu bylo i v minulých letech. A chtěla bych ubezpečit návštěvníky, pokud by u sebe neměli žádný doklad, který u vchodu budeme kontrolovat, tak že na místě bude možnost absolvovat a za symbolickou cenu (zhruba padesáti korun) zakoupit samotesty. Lidé se tedy nemusí bát, že by se na koncert nedostali v případě, kdy by si nějaké to potvrzení zapomněli vzít s sebou," doplnila Ivana Kalina Tabak, dramaturgyně Moravské filharmonie. 

Nathan Laube

Michaela Káčerková

Návštěvníky čeká pět mimořádných koncertů

2. září - Barokní lesk varhanních koncertů

(František Xaver Brixi, Johann Jacob Froberger, Johann Sebastian Bach, Johann Caspar Kerll, Johann Caspar Ferdinand Fischer)

Varhanní koncerty Františka Xavera Brixiho a nástroj v chrámu Panny Marie Sněžné představuji takřka dokonalou symbiózu. Zahajovací koncert ve znamení lesku barokní hudby bude patřit jedné z nejvýznamnějších českých varhanic mladé generace, která má na svém kontě již mnoho domácích i zahraničních vystoupení. Michaela Káčerková je rovněž známá jako organizátorka varhanních koncertů v západočeském regionu. V rámci prvního slavnostního večera varhanního festivalu v Olomouci jí bude partnerem Komorní orchestr Moravské filharmonie.

6. září - Na italské vlně 

(Marcel Dupré, Ottorino Respighi, Marco Enrico Bossi, Eugenio Maria Fagiani)

Varhanní tvorba nejvýznamnějších italských skladatelů, kteří pro tento nástroj komponovali, zazní v podání italského hudebníka Eugenia Marii Fagianiho. Tento umělec patří k nejžádanějším italským varhaníkům, koncertuje po celém světě a také se podílí na organizaci několika varhanních festivalů v Evropě a v Asii. V rámci programu svého olomouckého recitálu se představí i jako vynikající skladatel.

9. září - Gregoriánský chorál inspirující

(Gregoriánský chorál, Marcel Dupré, Maurice Duruflé, improvizace)

Gregoriánský chorál je jedním z nejsilnějších inspiračních zdrojů působících
na varhanní hudbu v celých jejich dějinách a proto nepřekvapí, že v mnoha chrámech Evropy stále znějí společně. Takovýto působivý dialog olomouckému publiku představí pařížský varhaník mezinárodního renomé Frederic Blanc, který je kromě své intenzivní koncertní a pedagogické činnosti známý také jako výtečný improvizátor. Společně s Blancem vystoupí vokální těleso Svatomichalská gregoriánská schola Brno.

13. září - Tajemství varhanní improvizace

(Johann Sebastian Bach, Max Reger, Franz Josef Stoiber)

Franz Josef Stoiber je dómským varhaníkem v Řezně. Nedávno se dočkal dokončení nových tamních katedrálních varhan, za kterými nyní putují davy varhanních nadšenců i koncertní varhaníci z celého světa. Současně vyučuje na tamní Katolické vysoké hudební škole církevní hudby. Je vynikajícím improvizátorem i interpretem varhanní hudby.

16. září - Boží velikost ve varhanní hudbě 

(Marcel Dupré, Jeanne Demessieux, Felix Mendelssohn-Bartholdy, Camille Saint-Saëns, Julius Reubke)

Nathan Laube je jedním z nejžádanějších varhaníků dnešní doby. Pravidelně a s velkým úspěchem koncertuje v nejproslulejších světových chrámech. Jako renomovaný pedagog vyučuje hru na varhany na řadě vzdělávacích institucí ve Spojených státech i v Evropě. V roce 2016 obdržel prestižní cenu Grammy za nejlepší nahrávku klasické hudby. Vyniká jak brilantností své hráčské techniky a přesvědčivostí umělecké interpretace, tak kreativitou, pokud jde o výběr skladeb pro koncertní vystoupení. Do olomoucké katedrály přijíždí představit nesmírně zajímavý koncertní program.