Reklama

Pondělí 28. září 2020, svátek má Václav (dnes je Den české státnosti), venku je 9.8 °C

UPOZORNĚNÍ: Tento příspěvek je starší než 6 měsíců.
Níže uvedené informace mohou být zastaralé či neplatné!

Silný vítr řádí i v Olomouckém kraji

Zprávy z regionu

10.2.2020 aktualizováno 10.2.2020 11:10

Autor: Zuzana Doleželová

Bouře Sabine v noci z neděle na pondělí zasáhla i Českou republiku. Tisíce domácností jsou bez proudu, na některých tratích nevyjíždějí vlaky, školy vyhlašují volno, zavřené zůstávají také některé zoo nebo parky. V Olomouckém kraji zatím hasiči zasahovali u více než 50 událostí, a to především na Jesenicku. Vítr však bude ještě sílit.

Foto: HZS Olomouckého kraje

Foto: HZS Olomouckého kraje

"V Olomouckém kraji evidujeme prozatím na čtyři desítky události spojených s odsraňováním následků velmi silného větru. Drtivá většina výjezdů profesionálních a dobrovolných hasičů je řešena na Jesenicku, převážně se jedná o spadené stromy na komunikace, kolejiště či veřejná prostranství. Na Jesenicku již také řešíme na několika místech uvolněné plechy na střechách. V současnosti se nejedná o žádný mimořádný stav. V rámci celé republiky došlo k posílení početních stavů i na krajském operačním středisku HZS OLK, rovněž výjezdových jednotek na jednotlivých stanicích. Taktéž byli s předstihem během včerejšího dne informováni velitelé dobrovolných jednotek o situaci a opatřeních," sdělil mluvčí olomouckých hasičů Zdeněk Hošák.

V Litovli kolem deváté hodiny hasiči odstraňovali naplaveniny stromů a větví, které vytvořily nebezpečnou překážku na mostu v ulici Vítězná. A v Jeseníku upevňovali srolovanou střechu na jednom z domů... 

"Situace v Olomouckém kraji je prozatím poklidnější, nejedná se o žádný mimořádný stav. Nejvíce zásahů i nadále řešíme na Jesenicku. V tuto chvíli jsme překročili číslo 50 událostí spojených s velmi silným větrem," uvedl Hošák.

V Olomouckém kraji očekáváme velmi silný západní vítr s nárazy nad 90 km/h

Doporučení ke zmírnění následků jevu:
Jsou očekávána poškození stromů a lesních porostů, škody na majetku a některých budovách. Možné přerušení elektrického vedení. Ztížená chůze, nebezpečí úrazů a ohrožení životů uvolněnými předměty, zlomenými větvemi nebo vyvracenými stromy. Komplikace v dopravě z důvodu silných poryvů větru a popadaných stromů, neprůjezdnost komunikací, možnost převrácení prázdného nákladního automobilu. Doporučuje se sledovat vývoj situace na webu www.chmi.cz a ve sdělovacích prostředcích, sledovat dopravní zpravodajství. Zajistit okna, dveře, odstranit nebo upevnit volně uložené předměty, zabezpečit skleníky apod. Omezit pohyb venku i jízdy autem. Nezdržovat se a neparkovat zejména v okolí starších budov, v blízkosti větších stromů a vysokých stožárů. Nechodit do lesa a nepřibližovat se k spadlým drátům elektrického vedení. V případě nutnosti jízdy jet maximálně opatrně a pomalu. Na horách omezit vycházení a nevydávat se na túry. Dodržovat pokyny Horské služby.