Reklama

Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek, venku je 10.1 °C

UPOZORNĚNÍ: Tento příspěvek je starší než 6 měsíců.
Níže uvedené informace mohou být zastaralé či neplatné!

Seznamte se s Vratnými miskami. Je tu nový projekt zaměřený na minimalizaci plastového odpadu

Zprávy z regionu

7.6.2019

Autor: red

Recyklovatelné Vratné misky, které za svůj život nahradí až 600 těch jednorázových, mohou od pátku vyzkoušet lidé v Olomouci, Praze, Brně, Hradci Králové a Plzni. Právě v těchto městech totiž začíná fungovat nový projekt zaměřený na minimalizaci plastového odpadu...

Foto: Archiv autorů projektu

Princip fungování projektu Vratné misky je jednoduchý – lidé si v zapojeném podniku zakoupí misku za zálohu 150 korun. Cena je sice oproti vratnému kelímku trojnásobná, je ale téměř nezničitelná a vždy ji lze vyměnit. Po jejím zakoupení mají totiž lidé možnost si misku ponechat, případně ji v jakémkoliv zapojeném podniku vyměnit za novou či vrátit. V posledním případě obdrží svou zálohu zpět.

"Prozatím zájemcům nabídneme dva typy misek včetně průhledného víčka, v plánu jsou ale další dva, které přidáme brzy. Ručíme navíc za jejich kvalitu, vyrábí je pro nás ve Švýcarsku, kde podobný systém provozuje společnost reCIRCLE už čtvrtým rokem," vysvětlil zakladatel projektu Vratné misky Jan Havránek. V pilotní fázi se k lidem dostanou misky v antracitové barvě. Ty jsou vyrobeny z kvalitního polybutylentereftalatu (PBT), který zaručuje jejich odolnost a pevnost, která připomíná porcelán. Víčka jsou pak z čirého polypropylenu. Uživatelé se nemusí bát o jejich ekologickou náročnost.

"Misky nemusíme vozit k recyklaci nikam za hranice. Máme uzavřenou smlouvu s firmou v severních Čechách," dodal Havránek. Podle odhadů Ministerstva životního prostředí ČR se v Česku za rok spotřebuje až 20 tisíc tun jednorázového plastového nádobí. Projekt Vratné misky chce toto číslo snížit a minimalizovat tak dopady na životní prostředí.

Pilotní fáze projektu bude trvat zhruba měsíc, po ní zástupci projektu vyhodnotí fungování u zapojených partnerů a nabídnou misky do dalších podniků. Zájemci se mohou registrovat na webu www.vratnemisky.cz, tam najdou i seznam zapojených podniků. Mezi ně patří v Olomouci restaurace Lobster a bistro Jak Chceš Salaterie.

Za projektem Vratné misky stojí stejní lidé, kteří v českých městech zavedli Otoč kelímek. Projekt vznikl v Olomouci, na základě spolupráce Naše Café, Kafe Kodó a Café La Fée. Po půl roce fungování si lidé mohou za zálohu pořídit kelímek v takřka 300 podnicích. Partnery projektu Vratné misky jsou švýcarská společnost reCIRCLE, brněnský projekt Nesnězeno a ministerstvo životního prostředí s kampaní Dost bylo plastu.