Reklama

Pátek 19. července 2024, svátek má Čeněk, venku je 19.9 °C

UPOZORNĚNÍ: Tento příspěvek je starší než 6 měsíců.
Níže uvedené informace mohou být zastaralé či neplatné!

Sdílená kola a koloběžky: město se s provozovateli opět zaměří na jejich správné parkování a dodržování dopravních předpisů

Zprávy z regionu

30.5.2023

Autor: red

S příjemným počasím se do Olomouce naplno vrátila sdílená doprava. Kola a elektrokoloběžky se už delší dobu těší přízni a město se s provozovateli letos zase zaměří hlavně na pravidla jejich správného užívání. Patří mezi ně dodržování dopravních předpisů a správné parkování.

Ilustrační foto

Foto: sdilena.olomouc.eu

V Olomouci je letos možné projet na sdílených kolech od Next Bike, v případě koloběžek mohou lidé vybírat mezi společnostmi Bolt, Eagl a Lime. "Provozovatelé koloběžek tak zůstávají stejní a svůj počet na sezónu ani nerozšiřují. Celkový počet sdílených kol a elektrokoloběžek se tak letos čítá okolo 1310 strojů. Co se týká sdílených kol, tak v Olomouci už letos nejsou zastoupena Rekola," popsal městský cyklokoordinátor Stanislav Losert.

Pro mnoho Olomoučanů, studentů i návštěvníků města se sdílená mobilita stala vítanou alternativou k pohybu po městě, Jen za loňský rok podle údajů provozovatelů uskutečnili 271 625 jízd na jízdních kolech a 231 668 jízd na elektrokoloběžkách. Služba si tak nesporně našla svoje místo a město pro ni už před časem vytvořilo i speciální webovou stránku. Dohledat na ní lze veškeré užitečné informace včetně možnosti nahlášení problémů s parkováním.

"I v letošní sezóně budeme po provozovatelích důsledně požadovat zejména to, aby využívali nastavení ve svých aplikacích a jejich klienti tak nemohli odstavit kola či koloběžky mimo dohodnutá místa," doplnil jedno z důležitých pravidel cyklokoordinátor Losert. "V průběhu letošního roku mají mít navíc všichni na svých strojích umístěné také kontaktní telefonní číslo, aby bylo možné se dovolat zodpovědné osoby provozovatele, která má za ně v Olomouci sdílenou dopravu na starost," objasnil. Nahlásit problém s parkováním provozovateli bylo dosud možné zde, a to prostřednictvím telefonu, emailu nebo formuláře. Kromě dodržování řádného parkování se chce město společně s provozovateli zaměřit znovu i na osvětu, která zdůrazňuje pravidla správné jízdy po městě.

Obnovou už před hlavní sezónou prošlo i veškeré vodorovné značení, které v Olomouci vymezuje parkovací zóny pro sdílená kola a elektrokoloběžky. A postupně se zvyšuje také počet stojanů na kola. Jen v loňském roce jich město instalovalo dalších 42, co znamená celkovou kapacitu 84 parkovacích míst. "Je nesporné, že služba sdílené dopravy přináší možnost rychle, levně a především ekologicky se přemisťovat po městě. Už proto se musíme společně s provozovateli dál snažit o to, aby její výhody převažovaly nad případnými problémy," vysvětluje náměstek primátora Tomáš Pejpek.