Reklama

Sobota 24. října 2020, svátek má Nina, venku je 9.3 °C

Rybářům na Bečvě pomůže resort zemědělství. Díky iniciativě vicehejtmana Zemánka

PR ČLÁNEK

30.9.2020

Autor: Zpracovatel / Zadavel: ČSSD

Ministr zemědělství Miroslav Toman nabídl pomoc postiženým rybářům v okolí řeky Bečvy. Stalo se tak díky iniciativě prvního náměstka hejtmana Olomouckého kraje Jiřího Zemánka, který o jejich potížích ministra obsáhle informoval. Při následném zarybňování po havárii způsobené kyanidem by tak rybáři mohli například využít vodní nádrže státního podniku Povodí Moravy nebo v postižených revírech vypouštět jiné druhy ryb. Ministerstvo zemědělství (MZe) je také připraveno zajistit finance pro částečnou úhradu vzniklých škod.

Náměstek hejtmana Olomouckého kraje Jiří Zemánek

"Řeky a potoky jsou pro naši krajinu důležité. Život v nich je klíčový. Jsem proto připraven Českému rybářskému svazu - Územnímu svazu pro severní Moravu a Slezsko pomoci při opětovném zarybnění postižených revírů. Za současné situace vítáme každou ruku, která přispěje k řešení situace," řekl ministr Miroslav Toman.

Tuny ryb uhynuly v Bečvě v neděli 20. září poté, co se do řeky dostal prudký jed kyanid. Stalo se to v okolí Valašského Meziříčí, kde je velká koncentrace chemických závodů a podobných provozů. Kontaminační mrak pak ničil život v Bečvě v úseku čtyř desítek kilometrů až po Přerov. "Je to obrovská tragédie ekologická, ale také hospodářská. Jako aktivní myslivec soucítím s kolegy rybáři, také proto jsem požádal o pomoc ministra zdravotnictví," uvedl Jiří Zemánek.

Ministerstvo zemědělství je po jeho intervenci připraveno metodickým řízením změnit v postižených místech zarybňovací plány tak, aby bylo možné vypustit i jiné ryby, než je povoleno v současnosti. Rybáři by mohli vypouštět ryby, které do oblasti patří, a obnovit tak obsádku populace ryb.

Mezi další pomoc lze zařadit bezplatné poskytnutí malých vodních nádrží státního podniku Povodí Moravy a zároveň odpuštění nájmů u aktuálně využívaných malých vodních nádrží. Zmírnit negativní dopady se bude MZe snažit i zajištěním finančních prostředků pro rok 2021 na částečnou úhradu vzniklých škod na rybí obsádce a napomoci k obnově ryb a vodních organismů v otravou postižených revírech.

"Chtěl bych také poděkovat kolegům z Povodí Moravy za rychlé kroky pro zvládnutí současné krize na řece Bečvě. Díky jejich mimořádným manipulacím na jezech a vodních nádržích podniku, které zvýšily průtoky v přítocích řeky Moravy, se zabránilo pokračování otravy ryb, flóry a fauny v řece Moravě," dodal ministr Toman.

Zpracovatel / Zadavel: ČSSD