Reklama

Pondělí 26. října 2020, svátek má Erik, venku je 13 °C

Rozhodnuto. ODS bude jednat o koalici s Piráty a Spojenci

VOLBY 2020

9.10.2020

Autor: Jan Procházka, Lenka Šimková

Po dnešním jednání regionální rady ODS je konečně jasno. Občanští demokraté kývnou na nabídku společné krajské vlády s koalicemi Pirátů a Starostů a lidovců, TOP 09, Strany Zelených a ProOlomouc, pokud taková bude učiněna. Od moci tak tímto krokem odstaví Babišovo ANO, které vládlo (společně s ODS a ČSSD) minulé čtyři roky. Post hejtmana a rozložení sil v budoucí koalici teď budou předmětem jednání.

Rozložení sil v krajském zastupitelstvu po volbách 2020.

Olomoucký kraj bude mít nejspíš příští čtyři roky pestrobarevnou vládu. Pokud jednání skončí podepsáním koaliční smlouvy, zasednou v ní totiž zástupci hned sedmi stran. Regionální rada ODS se dnes po mnoha jednáních konečně rozhodla pro variantu široké koalice. „Dostali jsme mandát pokračovat dál v jednáních. Předpokládáme, že budeme vyzváni ke společnému jednání s Piráty, Starosty a Spojenci. Uvidíme, jak se jednání povedou," sdělil dnes šéf regionální rady ODS Michal Zácha a dodal, že všichni partneři teď budou hledat společný termín. 

V Olomouckém kraji tak zřejmě skončí čtyřletá vláda hnutí ANO. To sice volby vyhrálo, nepodařilo se mu ale najít koaličního partnera. Ve hře byla menšinová koalice s ODS, kterou by tiše podporovalo SPD, případně přeběhlíci z jiných uskupení. Ani výše zmiňovaným opozičním koalicím totiž zisk pětadvaceti (13+12) křesel nestačil v pětapadesátičlenném zastupitelstvu k většině. Občanští demokraté, ač dosáhli na “pouhých” sedm křesel, se tak stali příslovečným jazýčkem na vahách.

Novou krajskou vládu musí po podepsání koaliční smlouvy ještě potvrdit zastupitelstvo. To by se se poprvé po volbách mělo sejít v horizontu několika týdnů.

Jan Procházka, Lenka Šimkováredakce@olomouc.cz

Reklama

EWEREL - Svítidla, osvětlení, světelné studio

Katalog firem » Obchod » Svítidla

MODERNÍ PRODEJNA v SOKOLSKÉ 5
speciálka na osvětlení
v OLOMOUCI za SPEOU vedle náměstí Hrdinů
( přestěhováno z Koruny )

SVĚTELNÉ STUDIO na Horním lánu 12a ( proti Ternu )

Kultivované prostředí, odborný personál, velký výběr,
svítidla levná, dostupná i luxusní, klimatizováno.

Vyspělé LED technologie, multifunkční svítidla se stmíváním, změnou barvy světla z teplé do studené, nočním osvětlením atd.

Profesionální poradenství s vysokou znalostí výrobků.
NÁVRHY OSVĚTLENÍ a SVĚTELNÝCH ROZVODŮ v komerčních objektech, rodinných domech, bytech i zahradách.

ZÁRUKA 5 LET na většinu LED svítidel a LED žárovek.

V naší nabídce najdete moderní úsporné lustry, lampy, stropní svítidla, exteriérová svítidla, LED pásky a mnoho dalšího.

www.ewerel.cz