Reklama

Pátek 14. srpna 2020, svátek má Alan, venku je 17.6 °C

Radnice opět bojuje s opilci a bezdomovci. Pomoci má nová vyhláška zakazující bivakování a táboření

Zprávy z regionu

23.7.2020

Autor: red

Opilí a špinaví lidé válející se na chodníku, další takoví posedávají a pospávají nejen na lavičkách u nádraží, ale i v historickém centru Olomouce. Pomoci řešit situaci by měla zcela nová vyhláška, která na území města vymezuje místa, kde je zakázáno bivakování a táboření.

Ilustrační foto

Foto: Depositphotos.com

Smyslem nově platné vyhlášky je eliminovat pospávání na veřejných prostranstvích, které obtěžuje a budí pohoršení. "Potřeba regulace vzešla z dlouhodobě se opakujících stížností veřejnosti na přespávání a táboření některých skupin občanů v centru města i v městských parcích. Pro tyto případy neměli dosud městští strážníci účinný legislativní nástroj, jak tento nepříjemný stav řešit," objasnil primátor Mirek Žbánek.

Městští strážníci mohli doteď pospávající lidi na lavičkách v parku nebo centru města pouze probudit a poučit. "Denně se při výkonu služby setkáváme hlavně s lidmi bez domova, kteří využívají laviček k pospávání. Na místě jsme je dosud řešili probuzením, zjištěním totožnosti osoby a upozorněním, aby bylo místo užito způsobem k tomu určeným," vysvětlil mluvčí Městské police Olomouc Petr Čunderle.

Bivakování a táboření je na území města nově zakázáno na veřejných prostranstvích, které vyhláška vymezuje. Jde o městskou památkovou rezervaci, Čechovy sady, Smetanovy sady, Bezručovy sady, park Pod Dómem a ASO park, včetně parkových altánků i míst, která nejsou zelení, a nevztahuje se na ně vyhláška o čistotě ulic a veřejných prostranství. "Účinnost a dopady nové vyhlášky plánujeme brzy vyhodnotit. Je možné, že v budoucnu proběhne i její aktualizace a budeme ji rozšiřovat o další veřejná prostranství," připustil primátor Žbánek.

Vyhláška umožňuje udělení výjimky ze zákazu pro možnost konání kulturních, sportovních či jiných akci, o kterém rozhoduje Rada města Olomouce. "Podání žádosti o výjimku bude podobné jako například u městské vyhlášky o konzumaci alkoholu na veřejných prostranstvích. U akcí plánovaných v centru nebo v parcích tak budou muset jejich organizátoři nově pamatovat na podání žádosti o výjimku," vysvětlil dopady nové vyhlášky primátor. Porušení obecně závazné vyhlášky je postihováno podle zvláštních právních předpisů, resp. zákona o některých přestupcích.

Reklama

Cafe New One

Katalog firem » Restaurace, stravování

Designové Café, kde si můžete dopřát výbornou kávu Lamborghini, vychutnat si domácí drinky a cocktaily, dezerty a středomořské a italské pokrmy.