Reklama

Neděle 3. července 2022, svátek má Radomír, venku je 14.4 °C

Prozkoumejte zblízka jedinečný svět masožravých rostlin! Sbírkové skleníky opět nabídnou Živé pasti

Zprávy z regionu

28.5.2022

Autor: red

Do jedinečného světa masožravých rostlin plného vzácných unikátů proniknou návštěvníci blížící se výstavy Živé pasti. Ta bude probíhat od 2. do 12. června ve sbírkových sklenících v olomouckých Smetanových sadech. K vidění budou například dvacetileté více než metr vysoké rostliny, masožravé liány s velkými pastmi anebo unikátní sbírka vodních "masožravek".

Foto: VFO

Podobu letošní výstavy má nově ve spolupráci se zahradnickým oddělením Výstaviště Flora Olomouc na starost zkušená pěstitelka a odbornice na masožravé rostliny Markéta Aubrechtová. Výstava bude navíc prodejní, návštěvníci tak kromě samotných rostlin mohou od Markéty Aubrechtové získat i cenné rady pro jejich pěstování.

"Při přípravě výstavy Živé pasti 2022 navázalo Výstaviště Flora Olomouc ještě těsnější spolupráci se zkušenou pěstitelkou masožravých rostlin Markétou Aubrechtovou, celá expozice tak dostane nový výraz a impuls. Návštěvníky letošního ročníku proto čeká jiný zážitek než v předcházejících letech," uvedla Eva Fuglíčková, ředitelka Výstaviště Flora Olomouc.

Výstava bude od čtvrtku 2. června otevřená denně od 9 do 18 hodin. V expozici lidé najdou mimo jiné vzrostlé až dvacetileté exempláře rodu Špirlic (Sarracenia) s výškou přesahující jeden metr anebo kolekci masožravých rosnatek, v níž budou k vidění jak ty nejmenší – trpasličí rosnatky, tak i jedna z největších rosnatek na světě Rosnatka královská (Drosera regia).

"Pro letošní ročník výstavy Živé pasti se podařilo získat také velmi cennou vodní masožravou rostlinu Aldrovandku měchýřkatou (Aldrovanda vesiculosa). K vidění budou i vzácné pralesní rosnatky z Austrálie, masožravé liány Láčkovky (Nepenthes) s velkými pastmi a další raritní rostliny. Bude to skutečně velká a zajímavá podívaná," uvedl Pavel Souček, vedoucí oddělení sbírkových skleníků na Výstavišti Flora Olomouc.

Základní vstupné na výstavu Živé pasti 2022 je 100 Kč, připraveny jsou také cenově zvýhodněné rodinné vstupenky, vstupenky pro děti od 6 do 14 let, pro studenty a také seniory. Děti do 6 let mají vstup zdarma. Vstupenky jsou už nyní k dostání na webu Výstaviště Flora Olomouc a také přímo na pokladně ve Sbírkových sklenících ve Smetanových sadech. Výstava potrvá jedenáct dní, končí v neděli 12. června.