Nová budova přírodovědecké fakulty: šest set místností za miliardu - OLOMOUC.CZ
Reklama

Neděle 11. května 2025, svátek má Svatava, venku je 9.4 °C

UPOZORNĚNÍ: Tento příspěvek je starší než 6 měsíců.
Níže uvedené informace mohou být zastaralé či neplatné!

Nová budova přírodovědecké fakulty:  šest set místností za miliardu

Zprávy z regionu

22.6.2009

Autor: Jan Procházka

Je to spíš fabrika než škola, glosoval dnes dopoledne rektor olomoucké univerzity Lubomír Dvořák na adresu nové budovy přírodovědecké fakulty. Stavba za miliardu má pojmout všechny nebiologické obory a kromě přednáškových sálů se v ní nacházejí hlavně ultramoderní laboratoře. Velké stěhování začne už zítra, studenti se do nových prostor podívají poprvé v září.

Zpátky na Envelopu


Když v šedesátých letech minulého století začalo být olomoucké přírodovědě těsno, vymyslelo tehdejší vedení univerzity spolu s radnicí plán, kam rozrůstající se fakultu umístit. Volba padla na volné prostranství u Envelopy, kde měla být vybudována zbrusu nová budova. Bohužel, vše zůstalo jen u modelu, na stavbu nebyly prostředky a celý projekt usnul. Přestěhovat přírodovědeckou fakultu či vybuovat pro ni nový objekt se pak univerzita pokoušela ještě pětkrát, naposledy na počátku devadesátých let, kdy měl vzniknout komplex v Hejčíně. Přírodovědci, tísnící se ve dvanácti objektech po celém městě, se dočkali až letos, kdy pro ně byla po dvou letech dokončena zbrusu nová budova, která by měla pojmout všechny nebiologické obory, tedy informatiky, matematiky, chemiky či fyziky. Stojí prakticky na stejném místě, kde s ní bylo počítáno před bezmála pěti dekádami.

Žula z Brazílie a dvacet kilometrů potrubí


Každá velká stavba budí nevoli a v tradičně konzervativní hanácké metropoli musí s protesty, peticemi a házením špíny počítat každý, kdo chce přijít s něčím novým. Nedávno se o tom přesvědčila olomoucká radnice s půlmiliardovým akvaparkem. Ihned se zvedly hlasy, že by mohl být větší, lepší a s teplejší nebo studenější vodou. Podobné ohlasy sklízí i univerzita. Někomu se nelíbí barva, někomu tvar, jiní si stěžují, že jim budova fakulty kazí výhled. Faktem je, že na stavbě přírodovědecké fakulty se proinvestovala více než miliarda korun a rozhodně se příliš nešetřilo. Kámen na fasádu byl dovezen z Brazilie, terasa je obložena tropickým dřevem bankgkirai. Klimatizace celého prostoru je samozřejmostí. Vzduchotechnika byla jedním z hlavních požadavků, které univerzita měla. Většina laboratoří totiž potřebuje specifické podmínky. "Klimatizace je udělaná tak šikovně, že když otevřete okno, sama se vypne, aby se zbytečně neplýtvalo energií," libuje si děkan fakulty Juraj Ševčík. Zlé hlasy jsou podle něj spíše projevem závisti a nejsou na místě. "Nová budova je skvostem, který splňuje všechno, co jsme od ní chtěli. Poskytuje úžasné prostory pro vědu a bádání," myslí si Ševčík. Za pravdu mu dává i rektor univerzity Lubomír Dvořák. "Studenti museli pracovat v často provizorních a neodpovídajících podmínkách. Často několikrát za den se museli přesouvat z jednoho konce města na druhý a zase zpátky, protože přírodovědecká fakulta sídlila na dvanácti místech. To je od příštího semestru minulost," vyzdvihuje rektor. Samotná cena budovy, která se z původní půlmiliardy vyšplhala na dvojnásobek, je podle něj do značné míry "skrytá" v zařízeních, která se skrývají uvnitř. "Nelze srovnávat se školní budovou, jako je třeba gymnázium. Tohle je něco úplně jiného. Nenajdete tu v podstatě klasické učebny, šest pater je zaplněno laboratořemi," upozornil Dvořák a dodal, že univerzita z celkových nákladů platila jen zlomek, většina peněz přišla z ministerstva školství.

Ustojíme i povodně!


Nová budova fakulty leží v záplavové oblasti, od řeky Moravy ji dělí jen pár stovek metrů. Projektanti proto mysleli i na ochranu před velkou vodou. "Suterén, ve kterém se nachází hlavně parkoviště, je vybudován s ohledem na možnost povodní. Měl by vydržet i větší záplavu, než byla ta v roce 1997," vysvětlil ředitel Stavoprojektu Luděk Šťastný. Kvůli povodním také nenajdete ve výtahu tlačítko přízemí. "Budova je zvýšená právě proto, aby voda ohrozila jen suterén," upřesnil Šťastný. Příchozí tak vlastně vstupují do prvního patra, ač to není na první pohled patrné.

Kulový blesk v červnu, studenti v září


Velké univerzitní stěhování by mělo být zahájeno už zítra. Vyprázděné budovy po přírodovědcích převezmou filosofové (budova u Tržnice) či bohemisté (prostory v ulici Křížkovského). "Jedinou budovou, které se vzdáme, je sídlo matematiků a informatiků v Hejčíně. To dostane město v rámci předem dohodnuté směny," řekl rektor Dvořák. Stěhování by podle něj mělo trvat zhruba dva týdny. "Kompletně vybavená nábytkem a přístroji bude nová fakulta v září, kdy také přivítá první studenty," těší se děkan Ševčík.
Přírodovědcům budou nadále sloužit i prostory v ulici Šlechtitelů, kam se přesunou všechny biologické obory.

Jan Procházka

Reklama

Kosmetické studio - Bundilová Jana

Katalog firem » Služby » Kosmetické a vizážistické salony

Kosmetický salon Jana Bundilová nacházející se v centru města, v sousedství "Ušatého" domu nabízí péči o pleť a tělo francouzskou kosmetikou Sothys - základní ošetření, intenzivní...