Přichází král českého komiksu! Kája Saudek nabídne v Muzeu umění Majora Zemana i erotický koutek - OLOMOUC.CZ
Reklama

Neděle 11. května 2025, svátek má Svatava, venku je 9.4 °C

UPOZORNĚNÍ: Tento příspěvek je starší než 6 měsíců.
Níže uvedené informace mohou být zastaralé či neplatné!

Přichází král českého komiksu! Kája Saudek nabídne v Muzeu umění Majora Zemana i erotický koutek

Kultura

5.2.2014

Autor: Martina Burýšková

To tu ještě nebylo: Muzeum umění představí krále českého komiksu. Snad už tušíte – oním českým velikánem není nikdo jiný než Kája Saudek. Ačkoliv tento ilustrátor, malíř a nejznámější český autor komiksů leží již několik let v komatu, v těchto dnech se jeho dílo usídlilo v prostorách olomouckého Muzea umění. Výstava Hommage à Kája Saudek je nejen mimořádně poutavá, ale také jedinečná. Je totiž vůbec první soubornou výstavou tohoto umělce. Na návštěvníky tu čeká na 650 pozoruhodných výtvarných exponátů, mezi nimiž najdete třeba titulky k filmu Kdo chce zabít Jessii?, kresby k filmu Čtyři vraždy stačí, drahoušku, nebo lehce pikantní koutek s erotickými kresbami.

Král může být vždycky jenom jeden. Na poli komiksovém tomu není jinak. Pomyslné žezlo v naší zemi nese jednoznačně Kája Saudek, a to nejen pro jedinečnost svého díla, ale také pro jeho obrovský rozsah. "Za svůj život Kája Saudek vytvořil možná patnáct, možná dvacet tisíc kreseb. Je to ohromné dílo, které prakticky není v lidské moci uspořádat. Přesto jsme se snažili připravit to nejlepší,“ říká na úvod k nové výstavě Muzea umění Olomouc jeho ředitel Michal Soukup. A já myslím, že ani trochu nepřehání. To, co už ve čtvrtek můžete najít v Trojlodí, největším výstavním sále Muzea moderního umění, vás nepochybně přesvědčí. Hommage à Kája Saudek – Retrospektiva krále českého komiksu. Tak zní celé jméno výstavy. A podle toho to také v Trojlodí vypadá. Legendární komiksy, kam se podíváš, ale také jeho práce pro film a televizi, hudební a filmové plakáty a ilustrační a volná malířská tvorba. Podle kurátora výstavy Ivo Bindera není nouze o unikáty. "Vystavujeme například tři čísla časopis Tuleň, který společně ´vydávali´ čtrnáctiletí Kája a Jan Saudkové, nebo jejich společný komiks Byl jednou jeden den z počátku padesátých let, který je z našich sbírek,“ upozornil Binder. Už v těchto raných kresbách, inspirovaných seriály o superhrdinech z amerických novin, do nichž příbuzní ve Spojených státech balili zboží zasílané po válce rodině Saudkových do Prahy, se přitom podle Bindera objevují typické náměty a atributy provázející celé Saudkovo dílo – humor, nadhled, sebeironie a smysl pro zkratku a vystižení atmosféry.

"Na výstavu jsme vybírali zhruba z tisíce exponátů a měli jsme velkou obavu, jestli se nám exponáty vůbec podaří sehnat. Teď je na výstavě k vidění 650 exponátů a z toho jsme ještě asi 150 museli vyřadit,“ prozradil ze zákulisních příprav výstavy Soukup. Samozřejmě – cesta až sem nebyla vůbec jednoduchá. Jak se tedy myšlenka výstavy právě Káji Saudka rodila? "Podstatná část Saudkovy tvorby není uložena ve veřejných sbírkách. Dílo je roztroušené mezi soukromé sběratele, jeho přátele a obdivovatele, což přípravu výstavy značně ztížilo,“ upozorňuje autor koncepce výstavy a iniciátor projektu Gronský. Muzeum proto dokonce vloni vyzvalo veřejnost ke spolupráci při dohledání Saudkových originálů. "Zhruba dvacítka sběratelů zareagovala a naši výstavu doplnila o zásadní exponáty,“ pochvaloval si Gronský a dodal, že vystavená díla pocházejí jak ze soukromých kolekcí, tak například ze sbírek Muzea umění Olomouc nebo Památníku národního písemnictví.
Za klíčové pro reprezentativní vyznění výstavy však Gronský považuje, že na přípravě projektu spolupracovala rodina Káji Saudka. „Bez jejich pomoci bychom na tak rozsáhlou výstavu vůbec nemohli pomýšlet. Takřka polovina exponátů pochází z rodinného archivu, navíc nám pomohli ke kontaktům na další majitele Saudkových děl,“ ocenil Gronský.

Manželku Káji Saudka Johanu ke spolupráci na výstavě prý přesvědčila jak koncepce výstavy, tak i renomé muzea. "Kája by měl určitě radost, že tak velká výstava jeho díla se koná právě v Olomouci, ve městě, kam rád jezdil a opakovaně zde vystavoval,“ doplnila.
A jak to tedy všechno nakonec dopadlo? Jakou tvář organizátoři nakonec výstavě vtiskli? "Nakonec jsme zvolili oddíly, aby bylo dílo přehlednější. Ovšem Kája kreslil permanentně, ne od rána do večera, ale v podstatě od noci. Byl to člověk, který žil výhradně kresbou i malbou. Těkal z jednoho tématu na druhé a my jsme nechtěli být nijak striktní. Ve chvíli, kdy bychom vystavili ilustrace, tak by tam nebyl komiks, a když vystavíme kreslené seriály, tak tam třeba nebude nějaký solitérní obraz,“ vysvětluje pohnutky a přístup k výstavě Ivo Binder z pohledu kurátora.
To zásadní tedy najdete v Trojlodí. Vůbec poprvé v celku budou v Olomouci vystaveny titulky k filmu Kdo chce zabít Jessii? z roku 1966. "Z původních šestatřiceti kreseb se dochovalo pouze osmnáct a ty představíme,“ řekl Gronský a doplnil, že na výstavě se objeví i kresby k filmu Čtyři vraždy stačí, drahoušku z roku 1971, zavzpomínat si tu můžete také na televizní seriál Okna vesmíru dokořán (1981–1989) a pokochat se filmovými plakáty z let 1966 až 2003.

Retrospektiva nezapomněla ale ani na kresby a grafické práce pro sólové zpěváky. Najdete tu komiksové tváře Boba Frídla, Václava Neckáře, i hudebních skupin Olympic či Monkey Bussines.
Stěžejní část výstavy ovšem tvůrci věnovali kresleným komiksům, které svému autorovi zajistily světovou proslulost. A jak zdůraznil Gronský, dostane se na všechny známé i méně známé tituly, například Superhana v zeleném pekle (1966-1967), Věčný návrat (1969), Kolotoč (1969), Vagon (1969), Pepík Hipík (1969), Superdívka (1969 – 1970), Sylterella (1970), Výprava ze Sixie (1971), Diamantová šifra (1972), Lips Tullian (1972). Výstavu dále doplňují také kresby a obrazy autora z nejrůznějších období, volné i vytvořené na zakázku. Například různé reklamní práce, erotické motivy nebo kresby pro sci-fi kluby. A opravdoví fajnšmekři by si rozhodně neměli nechat ujít pikantní tečku na závěr v podobě erotického koutku. Právě eroticky laděné kresby k Saudkově tvorbě neodmyslitelně patří.

Výstava Hommage à Kája Saudek začíná v Muzeu umění už zítra 6. února a potrvá do 18. května. Protože autor sám již osmým rokem leží v kómatu upoután na lůžku, nebude mít zřejmě nikdy příležitost se největší přehlídkou své tvorby pokochat. Snad alespoň splní účel pocty tomuto komiksovému králi za jeho mnohdy nedoceněnou tvorbu. "Jak z názvu vyplývá, chceme nejen výstavou, ale také bohatým doprovodným programem složit tomuto králi českého komiksu náležitou poklonu,“ zdůraznil Soukup. Co všechno si na vás pořadatelé v doprovodném programu připravili, najdete níže.

DOPROVODNÝ PROGRAM

ARRRGH!!!
Animační program pro 2. stupeň ZŠ a SŠ
od 13. 2. 2014 / Muzeum moderního umění
Jaká jsou pravidla komiksu? Jaké příběhy komiks nabízí? Jaké má podoby? Proč je tato forma vyjádření tolik populární? Jaké podobnosti má s filmem? Co je to strip? Uměli byste sami kreslený příběh s bublinami (nebo i bez nich) vymyslet? A kdo je vůbec Kája Saudek? Během animačního programu si muzejní pedagog s jeho návštěvníky na tyto otázky odpoví a společně vymyslí příběh, jehož jednotlivé části pak budou účastníci sami zpracovávat do jednoho celého příběhu.
Délka programu: 90 minut
Lektor: David Hrbek, hrbek@olmuart.cz, tel.: 585 514 213

Barbarella Reloaded
loutkové divadlo
středa / 26. 2. 2014 / 19.30 hodin / Divadlo hudby
Představení souboru Buchty a loutky, který nám představí druhou část svého čtyřdílného cyklu, inspirovaného americkými horory a sci-fi filmy /Psycho Reloaded/Čelisti Reloaded/Moucha Reloaded.
Scénář, režie: Radek Beran

Kája Saudek a (český) komiks
cyklus přednášek pracovníků Centra pro studia komiksu ÚČL AV ČR a FF UP
12. 3. Martin Foret: Od pravěku po Saudka: ultrastručné dějiny komiksu
19. 3. Tomáš Prokůpek: Hledání komiksového ráje: inspirace Káji Saudka
26. 3. Pavel Kořínek: Pečlivě přečíst panely: výzva k analýze komiksu
2. 4. Michal Jareš: Ukaž mi to. Kája Saudek a světový undergroundový comix
9. 4. Tomáš Prokůpek: Pokračovatelé, žáci, epigoni: vliv tvorby Káji Saudka na dvě generace českých komiksových tvůrců
16. 4. Pavel Kořínek: Český komiks 1989–2013: programy, projekty, problémy
23. 4. Martin Foret: Saudkovi „vnuci“: současné české knižní komiksy
Přednášky se budou konat vždy ve středu v Café ´87 od 17 hodin.

DRAK ukrytý uvnitř skály! Jak napsat a nakreslit komiks
workshop
sobota – neděle / 15. – 16. 3. 2014 / vždy od 10:00 hodin celý den, lektorské studio
lektoři: Martin Šinkovský (aka Bohumír Tabák), scénárista; Petr Novák (aka TICHO 762), kreslíř
Zadání: Posluchači se nejprve dozvědí doušku z teorie komiksu a posléze je lektoři zasvětí do tvorby komiksu. V sobotu 29. března předloží účastníci workshopu lektorům své práce k výslednému posouzení. Díla muzeum následně vystaví v červnu v galerii v Café ´87.
Pro koho: Workshop je určen pro začátečníky i pro zkušené. Zúčastnit se mohou jednotlivci nebo autorské tandemy.
Rezervace a informace: David Hrbek, hrbek@olmuart.cz, tel.: 585 514 213

Svět podle Saudka
workshop
sobota – neděle / 12. – 13. 4. 2014 / vždy od 10:00 hodin celý den, Lektorské studio
lektor: Jozef "Danglár“ Gertli
Pro koho: Workshop je určen pro začátečníky i pro zkušené. Zúčastnit se mohou jednotlivci nebo autorské tandemy.
Rezervace a informace: David Hrbek, hrbek@olmuart.cz, tel.: 585 514 213

Na zádech superdraka / Komiksová ohrada
pátek 25. 4. / od 13:00 hodin / ohrada v sousedství muzea
Deset špičkových komiksových kreslířů složí poctu králi českého komiksu na bezmála čtyřicetimetrové ohradě u Muzea moderního umění! Plochu rozdělí na dvě poloviny plakát k výstavě, zbývající plocha bude pokryta bílým papírem s předtištěnými komiksovými bublinami z komiksů a filmů Káji Saudka. K neúplným komiksovým panelům se postaví deset komiksových kreslířů (devět z České republiky, jeden ze Slovenska) a komiksy dotvoří. Účast přislíbili: TICHO 762, Vojta Šeda, Karel Jerie, Vojta Velický, Václav Šlajch, Dan Černý, Tomáš Kučerovský, David Kurňavka (SK), Slizard a Jakub Cenkl. Akci připravujeme za významného přispění Olomouckých špeků - alternativního magazínu o kultuře, divadle, hudbě, filmu (http://www.olomouckespeky.cz/).

Filmová noc komiksu
pátek / 25.4. / od 18:00 hodin / Kino Metropol
Alois Nebel
Animovaný/Drama, Česko/Německo 2011, 81 minut
Režie: Tomáš Luňák / Předloha: Jaroslav Rudiš (kniha) / Scénář: Jaroslav Rudiš / Kamera: Jan Baset Střítežský / Hudba: Petr Kružík, Ondřej Ježek
Avengers
Akční / Sci-Fi, USA 2012, 143 min
Režie: Joss Whedon / Scénář: Zak Penn, Joss Whedon / Kamera: Seamus McGarvey / Hudba: Alan Silvestri
300: Bitva u Thermopyl
Akční / Fantasy / Válečný / Historický, USA 2006, 117 min
Režie: Zack Snyder / Scénář: Zack Snyder, Kurt Johnstad, Michael Gordon / Kamera: Larry Fong / Hudba: Tyler Bates

Český komiks (a vizuální kultura) 60.–80. let 20. století
odborné kolokvium Centra pro studia komiksu ÚČL AVČ a FF UP
sobota / 26. 4. / od 10:00 hodin / Beseda
Kája Saudek bezesporu představuje výjimečnou a klíčovou tvůrčí osobnost v dějinách domácího komiksu 60., 70. a 80. let – byť v každé dekádě jiným způsobem, v jiném kontextu. Saudkova specifická tvorba sehrála v tomto období zakladatelskou roli pro ustavování českého komiksu, který necílil na nedospělého čtenáře, výrazných inovací a úspěchů však dosahovala i tradičnější na děti a mládež orientovaná produkce. Odborné kolokvium si klade za cíl detailněji zmapovat a v rozličných dílčích exkursech analyzovat tuto klíčovou etapu vývoje českého komiksu, s přesahy do souvisejících oblastí domácí vizuální/populární kultury.

Komentované prohlídky výstavy
úterky 11. února, 11. března a 15. dubna v 16.30 hodin / Trojlodí MMU
Výstavou provede Libor Gronský. 15. 4. společně s umělcovým bratrem Janem.
Vstup zdarma
Rezervace nutná! Informace a rezervace:
pokladna Muzea moderního umění, tel. 585 514 241.

Martina Burýškováburyskova@olomouc.cz

Reklama

ORANGE OPTIK

Katalog firem » Obchod » Oční optika

Termín akce

Měsíc KVĚTEN

Podrobné informace:
ORANGE OPTIK OLOMOUC LAFAYETTOVA 5

Při nákupu kompletních brýlí, MĚŘENÍ ZRAKU ZDARMA!!!
Platba možná hotově, kartou, benefity i na fakturu.

Tel.:777 446 929
EMAIL: olomouc@orangeoptik.cz