Reklama

Úterý 23. dubna 2019, svátek má Vojtěch, venku je 16.1 °C

Přehlídka filmové animace se blíží. Láká na dětské workshopy, projekce v antikvariátu a horor v Metropolu

Kultura

28.11.2018

leš

Sedmnáctý ročník přehlídky filmové animace a současného umění se letos uskuteční ve dnech 6. až 9. prosince. Festival se za dobu své existence stal jednou z nejdůležitějších událostí na tuzemské kulturní scéně a je vrcholem celoročních aktivit organizace PAF. Na programu jsou tvůrčí dílny filmové animace, zajímavé celovečerní filmy v kině Metropol nebo krátké animované filmy promítané na netradičních místech po celém městě.

Tématem letošního ročníku je Lapsus, a nejrůznější podoby zkratů, zádrhelů či mezer se projevují napříč celým programem čítajícím více než 80 samostatných programových bloků. Řada filmů a audiovizuálních projektů je uvedena v ČR ve světové nebo evropské premiéře, některé vznikají přímo pro festival, který probíhá ve čtrnácti lokalitách napříč Olomoucí. Jednodenní vstupenky i čtyřdenní festivalové akreditace koupíte online prostřednictvím sítě GoOut.

Animace po celé Olomouci a "podivné" filmy
Pamětníky mezi dospělými i nové dětské diváky určitě potěší kompletní uvedení animované série Břetislava Pojara Pojďte pane, budeme si hrát, která se bude na PAFu promítat z původních kopií na 35mm filmovém pásu. Rozprostřený po nejrůznějších lokalitách v centru města bude program AniPromítaček – pásma krátkých animovaných filmů budou uvedena ve studentském klubu Vertigo, v antikvariátu na Univerzitní ulici, v bistru Bistrá kráva nebo v hostelu Long Story Short. Součástí programu PAFu je také projekce hororu o vraždící pneumatice Rubber režiséra Quentina Dupieuxe, jinak známého jako hudebníka pod přezdívkou Mr. Oizo, která proběhne v kině Metropol v sobotu 8. 12.

Hororový film Rubber režiséra Quentina Dupieuxe o vraždící pneumatice

Foto: PAF

Výstavy během PAFu i po festivalu
Důležitou součástí PAFu jsou také výstavy, které svými vernisážemi ve čtvrtek 6. 12. odstartují celý festival, a jsou po celou dobu konání veřejnosti přístupné zcela zdarma. Samostatnou výstavu pro uliční galerii Vitrínu Deniska chystá laureát loňského ročníku Ceny Jindřicha Chalupeckého Martin Kohout, který také na PAFu vystoupí se svým zvukovým projektem TOLE. Loňský vítěz soutěže Jiné vize CZ David Přílučík připravil instalaci donor pro Galerii XY. Jeden z nejvýraznějších umělců nastupující generace Adrian Altman bude realizovat výstavu v prostředí studentského klubu Vertigo. Pro virtuální prostředí ScreenSaverGallery, která bude návštěvníkům přístupná na displejích jejich vlastních zařízení, připravuje skupinovou výstavu Nelidské umění kurátorka Barbora Trnková. V prostorách Atria na Konviktu se bude konat skupinová výstava českého umění pohyblivého obrazu Jiné vize CZ 2018, jejímž letošním kurátorem je Rado Ištok.

Workshopy animace pro děti i dospělé
Program kreativních workshopů je rozprostřen do tří festivalových dní, jejich účastníci si pod vedením zkušených lektorů budou moci vyzkoušet nejrůznější způsoby tvorby animace. Na workshopu Miloše Tomiće KOMANDANIMACE (Konvikt, 7. 12.) se děti naučí vytvářet neobvyklými způsoby kresby pro své animované filmy, a to včetně kreslení s tužkou upevněnou na hlavě. Účastníci (C)hybného workshopu pro děti i dospělé (Konvikt, 8. 12.) si osvojí tvůrčí způsoby práce se zdánlivými chybami a kolektivní animovaný film podle vlastnoručně vytvořených kreseb bude vznikat na dílně Malí animátoři: Nepředvídatelná hra (Divadlo na cucky, 9. 12.). Rezervace míst je nutná, hlásit se je možné osobně přímo ve festivalovém centru na Konviktu nebo prostřednictvím registračního formuláře.

Workshop Malí animátoři s Lektorkou Pavlou Baštanovou

Foto: PAF

Evropské premiéry a současné experimenty s obrazem i zvukem
Nejvýraznějším jménem letošního ročníku PAFu je kultovní filmař a hudebník Jesse Kanda. Jeho videa obývaná nelidskými bezobratlými bytostmi mu přinesly možnost spolupracovat s islandskou zpěvačkou Björk nebo britskou hudebnicí FKA Twigs, na PAF přiveze osobně představit svůj nejnovější film. Významnou položkou je retrospektiva legendy experimentálního filmu, rakouského režiséra Kurta Krena. Na PAFu bude uvedeno více než padesát jeho krátkých filmů. Českou premiéru čeká také projekt 700 Bliss – společný projekt zpěvačky a básnířky Moor Mother a hudebnice a producentky DJ Haram.

Aktuální fenomény v oblasti počítačových her
Festivalová podsekce věnovaná gamingu čítá šest samostatných programových bloků. Hranici mezi filmem a hrou bude prozkoumávat Bohdan Heblík během živého komentovaného hraní hry Detroit: Become Human, kterou řada hráčů a diváků vnímá spíše jako interaktivní film. Blok Anime a vizuální novely nabídne vhled do specifického žánru na pomezí interaktivního komiksu a hry. Fenomén "speedrun scény" hráčů, pro které je rychlost dokončení nejpodstatnějším ukazatelem jejich schopností, prozkoumá blok Speedrun: Press Jump. Součástí této mikrosekce je také instalace Jak moc za hranou už je to za hranou? v Galerii Monitor a prezentace herních projektů z Ateliéru Duchů na FaVU.