Reklama

Pátek 22. ledna 2021, svátek má Slavomír, venku je 5.5 °C

Podzimní festival duchovní hudby se blíží

Kultura

15.9.2020

Autor: red

Letošní ročník Podzimního festivalu duchovní hudby se koná přes všechny problémy způsobené celosvětovou pandemií ve stejném rozsahu i kvalitě jako ročníky předešlé. Koncerty jsou opět umístěny do historicky cenných a akusticky pozoruhodných prostor spojených s duchovním, společenským a kulturním životem Olomouce. Návštěvníci jsou zváni do reprezentativního sálu olomouckého arcibiskupství a do tří velkolepých dominant města: chrámu sv. Mořice, dómu sv. Václava a do chrámu Panny Marie Sněžné.

Foto: Podzimní festival duchovní hudby

Festival odstartuje už v neděli 20. září v dómu sv. Václava, a to zahajovacím koncertem, kde italský dirigent Paolo Gatto provede celovečerní dílo Giachina Rossiniho: Petite Messe Solennelle (Malá slavnostní mše) a to v původní verzi pro sóla, sbor, dva klavíry a harmonium.

V pondělí 28. 9. na svátek sv. Václava se v reprezentativních prostorách olomouckého arcibiskupství představí komorní smyčcové těleso Pražští komorní sólisté se svým vedoucím houslistou Janem Mráčkem. Koncert uvede mistrovská instrumentální díla 20. století (Suk, Šostakovič), mezi kterými dominuje skladba pro sólový hoboj a orchestr anglického skladatele Ralfa Vaughana Williamse. Sólového partu se ujme vítěz interpretační soutěže Pražského jara 2019 hobojista Martin Daněk.

Dirigentské mistrovství zakladatele a dlouhodobého dramaturga festivalu Stanislava Macury připomene festival ve čtvrtek 1. 10. v arcidiecézním muzeu představením filmového záznamu koncertu z roku 2001, při kterém zazněla monumentální skladba Benjamina Brittena: Válečné requiem.

Festivalová dramaturgie se snaží pravidelně přinášet i skladby minulosti, které nejsou často zařazovány do programu domácích těles. Příkladem je v letošním roce mimořádně krásně napsaná mše Charlese Gounoda: Messe solennelle en l’honeur de Sainte-Cécile z roku 1855, která znamenala pro autora první výrazný úspěch. Gounodova mše je určena pro tři sólové hlasy, smíšený sbor, varhany a bohatě obsazený orchestr, který vnáší do hudby zejména barvy a spoluutváří její mystický rámec. Skladba zazní v dómu sv. Václava v sobotu 3. 10. v interpretaci Moravské filharmonie Olomouc za řízení Jaromíra M. Krygela.

Foto: Podzimní festival duchovní hudby

Jedním z vrcholů letošního ročníku festivalu bude uvedení Mariánských nešpor Claudia Monteverdiho z roku 1610 v interpretaci Ensemble Inégal s dirigentem Adamem Viktorou v chrámu P. M. Sněžné v sobotu 10. 10. Mariánské nešpory patří již několik desetiletí ke skladbám, které si získaly velký respekt a oblibu posluchačů i interpretů po celém světě. Staly se dílem, které zdobí jakýkoliv světový hudební festival a každý renomovaný interpret, který se zabývá hudbou raného baroka, se snaží o jejich provedení či nahrávku.

Festival se dlouhodobě snaží uvádět koncerty sborové hudby, protože mohou v časovém průřezu představit hudbu různých staletí. V rámci letošního ročníku se představí Koncertní sbor Permoník z Karviné se sbormistryněmi Martinou Juríkovou a Karinou Grimovou a Mužský komorní sbor Permoník se sbormistryní Dominikou Škrabalovou v chrámu sv. Mořice v sobotu 17.10.

V tradici festivalu bude závěr patřit rozsáhlému oratornímu dílu a to Stabat Mater Antonína Dvořáka, které zazní v sobotu 24. 10. v chrámu P. M. Sněžné. Náročných sólových partů se ujal kvartet skvělých interpretů, kteří na festivalu vystupují téměř tradičně a to Lucie Vagenknechotvá / soprán, Jana Sýkorová / alt, Tomáš Černý / tenor a Martin Gurbal / bas. Vystoupí společně s Českým filharmonickým sborem Brno a Symfonickým orchestrem Slovenského rozhlasu pod taktovkou světově proslulého dirigenta Petra Altrichtera.