Reklama

Neděle 25. září 2022, svátek má Zlata, venku je 13.9 °C

UPOZORNĚNÍ: Tento příspěvek je starší než 6 měsíců.
Níže uvedené informace mohou být zastaralé či neplatné!

Podzimní Flora Olomouc startuje už příští týden. Návštěvníky zve do říše ovoce a zeleniny

Zprávy z regionu

7.10.2021

Autor: red

Podzimní etapa výstavy Flora Olomouc - Hortikomplex se v letošním roce uskuteční od 14. do 17. října na olomouckém Výstavišti Flora. Návštěvníky doslova vtáhne do říše ovoce a zeleniny a zároveň připomene význam ovoce a zeleniny pro člověka a také zdravé způsoby jejich pěstování.

Ilustrační foto

Foto: Jan Procházka

"Podzimní etapa Flory Olomouc - Hortikomplex coby tradiční podzimní přehlídka nejlepších českých výpěstků poskytne prostor pro prezentaci českých a moravských producentů ovoce a zeleniny," uvádí Eva Fuglíčková, předsedkyně představenstva Výstaviště Flora Olomouc.

Hlavní expozice v pavilonu A nese název "... v říši ovoce a zeleniny" a svým tematickým laděním se letos připojuje k iniciativě Organizace spojených národů (OSN), jejíž Valné shromáždění vyhlásilo rok 2021 jako Mezinárodní rok ovoce a zeleniny. "Nám to přišlo jako krásné téma a důvod proč podpořit místní ovocnáře a zelináře. Takže ústřední motiv, který návštěvníky provází už od prostoru před pavilonem A, je cesta ovoce a zeleniny na náš stůl. Ve foyer pavilonu A bude umístěno ovocnářsko-zelinářské tržiště, což je z naší strany takové vyslyšení návštěvníků. Často jsme slýchali, že je zde vystavena spousta krásné zeleniny, ale že si ji zde lidé nemohou koupit. Takže letos poprvé si návštěvníci budou moci přímo ve foyer zakoupit výpěstky zemědělců z regionu. Následně se pak přesunou do útrob Pavilonu A, kde se ocitnou doslova v říši ovoce a zeleniny. Bude to výjev z jiného světa, trošku jako Alenka v říši divů. V expozici chceme návštěvníkům ukázat kvality ovoce a zeleniny i čím jsou tyto plodiny prospěšné v naší stravě. Doufám, že návštěvníky zaujmeme, pobavíme a snad trošku i vzděláme," říká autorka hlavní expozice Marie Doleželová.

Na hlavní expozici se v pavilonu A již tradičně podílí Zelinářská unie Čech a Moravy, Ovocnářská unie Moravy a Slezska a také Školkařský svaz Ovocnářské unie České republiky. Vlastní expozici pro letošní podzimní etapu Flory Olomouc - Hortikomplex připravuje stejně jako v minulých letech Český zahrádkářský svaz. Letos je nazvaná "U nás v sadu" a její součástí bude v přízemí přístavby pavilonu A kromě inspirativních expozic třinácti územních organizací ČZS také oblíbená pěstitelská poradna a prezentace starých odrůd ovoce. Chybět nebude ani hojně navštěvované posezení u vína a cimbálu. Galerii pavilonu A pak obohatí prezentace středních odborných škol Olomouckého kraje, lidé zde najdou také mykologickou poradnu a expozici podzimních hub.

Ilustrační foto

Foto: Jan Procházka

Zahradnické trhy i festival gastronomie Olima s hvězdami české cukrařiny

Součástí podzimní etapy Flory Olomouc jsou i oblíbené Zahradnické trhy a festival gastronomie a nápojů Olima 2021, na který se návštěvníci mohou těšit na galerii pavilonu A a v pavilonu E. V jeho rámci se uskuteční soutěž kuchařů a cukrářů Olima Cup, mezinárodní Grand Prix ovocných destilátů Flora Košt či soutěžní klání o nejlepší marmeládu Flora Džem. Návštěvníci se budou moci zúčastnit i slavnostního vyhlášení letošních držitelů certifikátu Regionální potravina Olomouckého kraje.

Účast na festivalu Olima přislíbily hvězdy české gastronomie. Významný cukrář Josef Maršálek, známý z pořadu Peče celá země, a vítězka první řady této soutěže Petra Burianová. Oba navíc návštěvníky potěší autogramiádou přinesených knih, a to v sobotu 16. a v neděli 17. října od 13 do 14 hodin.

Své místo v programu podzimní etapy výstavy Flora Olomouc má také tradiční Dýňodlabání - soutěž pro žáky základních škol v dlabání dýní. Jejich výtvory budou následně umístěny v části pavilonu G. Hned vedle, v pavilonu H bude připravena prezentace včelařských potřeb a včelích produktů Hanácká včela. Návštěvníci se zde mohou těšit i na zajímavé přednášky, workshopy a program pro děti.

V oranžerii mohou lidé navštívit výstavu Nadace Partnerství Strom roku - Stromy s nejsilnějším příběhem 2019 - 2021. Další výstava s názvem České zahradní umění renesance a baroka v kontextu evropského vývoje (1550-1720) pak bude k vidění venku u oranžerie. "Venkovní výstava bude první z cyklu celkem tří takto zaměřených výstav. Obě zmíněné výstavy sice začnou zároveň s podzimní Florou, lidé je ale budou moci navštívit až do konce října," dodává Fuglíčková.

Jako tradičně bude zajištěn bohatý doprovodný program, aktivity pro děti, hudební vystoupení i populárně-naučné workshopy a přednášky, a to jak v pavilonu A, tak na venkovní scéně Samba v blízkosti Palmového skleníku.

Flora Olomouc - podzimní etapa

Termín: čtvrtek 14. až neděle 17. října 2021
Místo: Výstaviště Flora Olomouc
Čas konání: čtvrtek - sobota 9:00 - 17:00, neděle 9:00 - 16:00
Základní vstupné: online 140 Kč; na místě v době konání výstavy 160 Kč
Aktuální informace a prodej vstupenek na: www.flora-ol.cz 
Sledujte také FB událost akce