UPOZORNĚNÍ: Tento příspěvek je starší než 6 měsíců.
Níže uvedené informace mohou být zastaralé či neplatné!
Podvodníci se nezastaví ani o prázdninách. Policie radí seniorům, na co si dát pozor
Pohostinnosti a vlídného přístupu seniorů stále využívají podvodníci, kteří se z důvěřivců snaží vylákat nejrůznějšími způsoby peníze. Policie proto připomíná několik důležitých informací, kdy by si lidé měli dát pozor, zda nejednají s případným podvodníkem.
"I během prázdnin evidujeme případy, kdy se takoví lidé dokázali s využitím lsti a nejrůznějších záminek vloudit do soukromí zejména našich seniorů. Ti patří k vysoce ohrožené skupině obyvatel z důvodu vyššího věku a s tím spojených fyzických i psychických indispozic a vysoké míry důvěřivosti i ochotě pomoci druhým," uvádí policejní mluvčí Lenka Vanková. Taktiky podvodníků jsou stále dokonalejší a promyšlenější. Jakmile se pachatelé pomocí nejrůznějších legend dostanou do bezpečí domova své oběti, už nic jim nezabrání v tom, aby vás připravili o nezanedbatelné finanční částky a mnohdy i o celoživotní úspory.
Mezi osvědčenými záminkami, pomocí nichž se podvodníkům daří vetřít za zavřené dveře bytu nebo domu našich starších spoluobčanů, stále vedou následující:
- Přeplatky – za vodu, elektřinu, plyn či nájem
- Sociální pracovnice – přijdou k vám do bytu nabídnout např. slevu na důchod a pod záminkou rozměnění peněz dokážou odvést pozornost a odcizit vaše finance
- "VNUK" – zavolá údajný vnuk a potřebuje půjčit vyšší obnos peněz (na advokáta, náhradní díly, dopravní nehoda) a posílá pro ně kamaráda.
- Opravář – záminka provádění výměny měřičů na radiátorech, pachatel vyinkasuje zálohu, mnohdy ještě odcizí další finance, poté už se neozve
A jak se správně zachovat, když už se přece jen dostanete do kontaktu s údajným opravářem, sociálními pracovnicemi nebo povedeným vnukem?
- Nevpouštějte do bytu ani domu žádné cizí osoby. Ať už se vydávají za zástupce firem, pečovatelky či opraváře, i kdyby tvrdili, že znají vaše rodinné příslušníky.
- Buďte sobečtí i v případech, kdy vás někdo požádá o vodu či použití toalety. Na podvodníky neplatí slušnost, zavřete před nimi dveře a ještě lépe je ani neotvírejte.
- Nikdy nepředávejte žádné peníze cizím osobám, přestože tvrdí, že je posílají vaši blízcí.
Peníze patří do banky, velké finanční obnosy nenechávejte doma. - Když vám podvodník zavolá, řekněte mu, že nemáte čas, hovor ukončete a informujte o všem policisty na lince 158.
S dodržením těchto jednoduchých pravidel se dá každá taková situace zvládnout bez újmy. Pokud se však i přesto něco stane, je nutné dále jednat.
- Oznamte ihned událost na lince 158.
- Sdělte vaše jméno a telefonní číslo, vaši přesnou adresu a popište, co se stalo.
- Zapamatujte si co nejvíce detailů o pachateli.
- Před příjezdem policie neuklízejte, mohli byste znehodnotit stopy.
Jelikož spousta seniorů běžně nevyužívá internet a online zpravodajství, vytiskněte jim tyto důležité informace a až pojedete na návštěvu za rodiči a prarodiči, poučte je o této situaci.
red
RESTAURACE SENIMO
Katalog firem » Restaurace, stravování » Restaurace
U hotelu SENIMO je Vám k dispozici prostorná nekuřácká restaurace s příjemným posezením a kapacitou až 70 osob s možností venkovního posezení. Za příznivého počasí Vás rádi obsloužím...
DNES
Dnešek: Švýcarský koncert i Telegraph Film Festival
Sport9.10.2024
Vyloupená pevnost děčínských Válečníků
Zprávy z regionu9.10.2024
Svět kostek ohromí fanoušky Lega obřími Bradavicemi, portréty slavných osobností, známými stavbami i fantasy světy
Zprávy z regionu9.10.2024