Reklama

Sobota 20. dubna 2024, svátek má Marcela, venku je 5.6 °C

UPOZORNĚNÍ: Tento příspěvek je starší než 6 měsíců.
Níže uvedené informace mohou být zastaralé či neplatné!

Pevnost poznání otevírá pro školáky kurz rozpoznávání mediální manipulace

Zprávy z regionu

6.12.2019

Autor: red

Jak rozpoznat nejčastější formy mediální manipulace, ukazují nové výukové programy v Pevnosti poznání. Kurzy jsou určeny žákům prvního a druhého stupně základních škol. Vznikly pod záštitou Filozofické fakulty Univerzity Palackého v Olomouci.

Foto: Univerzita Palackého

S nápadem přišla Barbora Vrbová, která vystudovala kulturní antropologii a sociologii na FF UP. Právě toto studium jí pomohlo uvědomit si, že schopnost kritického myšlení může být také jednou z cest ke vzájemnému porozumění. "Žijeme ve společnosti, ve které se informační a komunikační technologie staly běžnou součástí života. Sociální sítě, on-line zpravodajství, lifestyle magazíny i e-shopy, to vše je za obrazovkami nejrůznějších zařízení k dispozici 24 hodin denně. Jak se ale máme rozhodnout, kterým informacím můžeme věřit? Existuje způsob, jak se ubránit skryté manipulaci? Jedinou cestou je umět ji rozpoznat! Ve vzdělávacích programech děti poznávají, jakými způsoby nás mohou autoři mediálních sdělení ovlivňovat," vysvětlila Vrbová. 

Autoři programů chtějí docílit toho, aby účastníci dokázali rozpoznat nejčastější formy mediální manipulace a uvědomili si, že jednotlivá mediální sdělení vykazují různou pravdivostní hodnotu. Na závěr kurzů by měli reflektovat skutečnost, že autor vždy tvoří text s určitým záměrem. "Workshopy zpracovávají primárně tematické okruhy 'Kritické čtení a vnímání mediálního sdělení' a 'Interpretace vztahu mediálních sdělení a reality', které jsou součástí průřezového tématu Mediální výchova ve školách. V programu pro žáky prvního stupně ZŠ se zaměřujeme na působení reklamy, na druhém stupni se s dětmi zabýváme propagandou a šířením fake-news," doplnila Vrbová, která společně s Michalem Prokešem a Jaroslavem Šotolou založila Centrum kritického myšlení. "V rámci třetí role univerzity, jejímž cílem je oslovovat širokou veřejnost, chceme prostřednictvím neformálních kurzů doplnit školní kurikulum v oblasti, kde můžeme garantovat odbornost a kde předpokládáme ohnisko budoucích celospolečenských problémů," doplnil proděkan FF UP Ondřej Molnár.  

Programy probíhají vždy od 9:00 do 12:00 v Pevnosti poznání v areálu Korunní pevnůstky. Objednat se dají přes objednávkový systém na webových stránkách popularizačního centra.

Barbora Vrbová
Účastnila se terénního výzkumu zaměřeného na sociální mobilitu Romů na Slovensku a z její případové studie vznikla kapitola v knize Etnografie sociální mobility. Etnicita, bariéry, dominance. Ještě v průběhu studia sbírala zkušenosti jako dobrovolnice v sociální a vzdělávací sféře. Pracovala jako asistentka dítěte s poruchou autistického spektra, doučovala děti a na základních školách se podílela na realizaci workshopů organizace Člověk v tísni s názvem C'est la vie. Ve společnosti Člověk v tísni později působila jako koordinátorka programu Podpora vzdělávání a byla zodpovědná za jeho realizaci v Prostějově. Zajišťovala metodickou podporu dobrovolníků, zprostředkovávala komunikaci mezi rodiči a učiteli dětí, jednala s řediteli základních škol. Založila a vedla kroužek skupinového doučování a realizovala volnočasové aktivity pro děti. Své dosavadní zkušenosti, snahu pozitivně přispívat společnosti, lásku k dětem, knihám a v neposlední řadě k Olomouci se rozhodla spojit v jednom projektu, který dostal podobu Centra kritického myšlení v Olomouci.