Reklama

Úterý 29. září 2020, svátek má Michal, venku je 10.1 °C

Olomoucký cyklista Pavel Bittner veze stříbro z mistrovství Evropy juniorů

Sport

1.9.2020

Autor: rhe

Pavel Bittner se postaral o fantastické zakončení pro české barvy na evropském šampionátu na silnici. Junior z olomouckého celku Mapei Merida Kaňkovský vybojoval ve francouzském Plouay stříbrnou medaili v silničním závodu a zkompletoval tak českou medailovou sbírku. Již dříve vyhrál junior Mathias Vacek časovku a Vojtěch Řepa byl třetí v silničním závodě U23. Bittnera navíc od zlata dělily doslova milimetry. O medailích rozhodovalo cílové foto, které nakonec přiřklo zlato Dánu Andersenovi.

Pavel Bittner se stříbrnou medailí na stupních vítězů na ME juniorů v silniční cyklistice ve Francii.

Foto: www.ceskysvazcyklistiky.cz

Přesto, že ve startovním poli 102 jezdců byli jen dva naši zástupci a oproti jiným státům byli v početní nevýhodě, dokázal Bittner uspět poté, co mu Mathias Vacek vybudoval skvělou pozici a rozjel spurt v závěrečných stovkách metrů. Od zlata pak Bittnera dělilo jen několik milimetrů.

Bittner v pondělí při časovce obsadil 7. místo a v samém závěru šampionátu se za deštivého závodu prosadil v hromadném spurtu na stupně vítězů. První tři jezdci proťali čáru prakticky současně a o pořadí rozhodla až cílová fotografie. Po sto devíti kilometrech předčil olomouckého borce ve fotofiniši Dán Kasper Andersen, o milimetry třetí byl Belgičan Arnaud de Lie. 

"V případě juniorů se nebojím říci, že kluci si přijeli pro titul. Jeli sebevědomě a já věřil, že to dokáží. Pavel ve spurtu patří k absolutní špičce. Ale je to vždy loterie, defekt, pád. A Pavel uspěl i přesto, že čtyři kola před cílem, když se to do kopce rozjelo, tak měl právě defekt a půl kola mu trvalo, než se dotáhl zpět. Měl to složité, ale dokázal to a závěr si pak kluci hlídali. Ve stoupání vepředu vždy zůstalo tak deset, dvanáct lidí a my jsme tam vždy byli ve dvou. V závěru Mathias rozjel spurt pro Pavla, dovedl jej na dvoustovku a pak to bylo na něm. Titul mu unikl snad o dva milimetry. Oba však potvrdili, že jsou absolutní světová špička," řekl reprezentační kouč Tomáš Konečný.

I oddílový kouč Bittnera Jiří Kaňkovský byl nadšený. "Pavel podřídil tomuto závodu strašně moc, obrovsky dřel a jsme moc šťastní, že to vyšlo na medaili. Za to nasazení, co sportu dává, si ji absolutně zasloužil," řekl kouč a manažer stáje Mapei Merida Kaňkovský.

Výsledky:

Junioři:
Andreasen (Dán.) 2:38:128, 2. Bittner (ČR), 3. de Lie (Belg.), 4. Brenner (Nm.), 5. Balestra (It.), 6. Lovidius (Švéd.), ...32. M. Vacek (ČR) všichni stejný čas.

Kompletní výsledky:
https://www.procyclingstats.com/race/european-championship-mj/2020/result