Reklama

Sobota 25. září 2021, svátek má Zlata, venku je 15.1 °C

Olomoucké nejen shakespearovské léto diváky bavilo. Festival navštívilo téměř 3 500 lidí

Kultura

24.8.2021

Autor: red

Šestý ročník open-air divadelního festivalu Olomoucké "nejen" shakespearovské léto, který každoročně v srpnu pořádá Divadlo Tramtarie, skončil. Jedenáct večerů s divadlem, tři pohádková představení s doprovodným programem i dvě odpolední víkendová představení navštívilo na parkánu Uměleckého centra Univerzity Palackého téměř 3 500 diváků.

Foto: Lubomír Hradil

Festival zahájila velkolepá premiéra inscenace Tři sestry v režii známého ruského režiséra Alexandera Minajeva. A bylo to vůbec poprvé, kdy diváci mohli zhlédnout tramtarijní adaptaci jedné z her Antona Pavloviče Čechova. "Vznikla velmi působivá inscenace, která je stejně tak zábavná, jako silná a dojemná, a která v mnohém přerůstá olomoucký divadelní kontext. Těší mě, že se divákům líbila," řekl Vladislav Kracík, umělecký šéf Divadla Tramtarie.

Inscenaci nazkoušelo divadlo v době hlubokého lockdownu, během února a března tohoto roku, na svou premiéru tak čekala dlouhé čtyři měsíce. A bylo to vůbec poprvé, co Tramtarie zahajovala shakespearovské léto premiérou. "Jsme rádi, že jsme Tři sestry konečně odpremiérovali před diváky. A byli skvělí, přestože premiéra skoro celá propršela, většina diváků zůstala až do konce a to nás moc těší," říká ředitelka Divadla Tramtarie Petra Němečková.

Na parkánu se poprvé představily i další novinky z repertoáru Divadla Tramtarie, komedie Hřeben Bruce Willise, vztahové konverzační drama Nebezpečné známosti nebo temná love story Na Větrné hůrce.

Tramtarie zahájila letošní ročník festivalu premiérou inscenace Tři sestry

Foto: Lubomír Hradil

Nechyběly ani stálice festivalového repertoáru, legendární Kabaret nahatý Shakespeare, kterého Tramtarie hraje už šest let a stále trhá divácké rekordy, nebo oblíbená komedie Po stopách něžného muže.

V průběhu festivalu odehrálo divadlo i poslední reprízy letos v červnu premiérově uvedené komedie Láska za koronu 2. Pro velký divácký zájem se na jeden jediný den exkluzivně vrátila i oblíbená open-air komedie Láska za koronu 1. Festival slavnostně zakončily derniéry obou dílů. Obě komedie byly totiž od začátku určeny výhradně pro venkovní jeviště. Letošní ročník Olomouckého shakespearovského léta také doplnily i živé koncerty a umělecká vystoupení.

I letos přichystala Tramtarie v rámci festivalu bohatý program pro rodiny s dětmi. Oblíbené pohádky O pračlovíčkovi, O popleteném kouzelníkovi a Pohádky o mašinkách doplnil vždy zajímavý doprovodný program. Děti se mohly vyfotit s oblíbeným pohádkovým hrdinou nebo si vyzkoušet žonglování pod vedení zkušených žonglérů, akrobatické balancování a chůzi na slack line.

Foto: Lubomír Hradil

Divadlo Tramtarie uspořádalo v letošním roce dva velké open-air festivaly, v červnu hrálo celý měsíc na Korunní pevnůstce, v srpnu pak čtrnáct dní na parkánu Uměleckého centra Univerzity Palackého.

"Hraní venku si užíváme, má ale také velké úskalí, a tím je počasí. Shakespearovské léto bychom mohli nazvat festivalem lemovaným deštěm, počasí nás pozlobilo hned první den na premiéře Tří sester a pak poslední večer, kdy se déšť spustil ke konci derniéry Lásky za koronu 2. Jinak ale bylo počasí skvělé a celým festivalem se nesla příjemná letní atmosféra," uzavírá Petra Němečková, ředitelka Divadla Tramtarie.