Reklama

Pondělí 28. září 2020, svátek má Václav (dnes je Den české státnosti), venku je 10.1 °C

UPOZORNĚNÍ: Tento příspěvek je starší než 6 měsíců.
Níže uvedené informace mohou být zastaralé či neplatné!

Olomoucká judistka Renata Zachová zazářila v Tel Avivu a nyní se pokusí splnit si svůj olympijský sen

Sport

3.2.2020

Autor: asu

Závodnice Judo klubu Olomouc Renata Zachová vstoupila do olympijského roku 2020 opravdu snovým způsobem. Na grand prix v izraelském Tel Avivu vybojovala bronzovou medaili a stala se tak první českou judistkou, která si z turnaje série grand prix odváží cenný kov. K pátému místu z loňského mistrovství světa juniorů tedy Zachové přibyly další body do kvalifikace na blížící se olympiádu v Tokiu.

Renata Zachová a její trenér Jiří Štěpán po úspěchu v Tel Avivu...

Foto: Judo klub Olomouc

Zachová nevstupovala do soutěže jako favoritka, ale od prvního zápasu dala jasně najevo, že se velkých jmen světového juda nehodlá zaleknout. V každém ze čtyř vyhraných zápasů hodila na jinou techniku. Svou všestranností znejisťovala zkušenější soupeřky, které nevěděly, na jaký chvat se je věkem ještě juniorka pokusí hodit příště.  

Renatina medaile je po třetím místě Davida Klammerta z Tuniska 2018 druhým cenným kovem z grand prix pro Judo klub Olomouc. Je to poprvé, co český klub dokázal vybojovat medaili z grand prix v mužské i ženské kategorii.

Renata studuje na Fakultě tělesné kultury a sportu Univerzity Palackého, kde má vzhledem k časovému vytížení uzpůsobený režim studia. Nedílnou součástí náročné přípravy jsou i časté výjezdy do zahraničí. Renata každoročně absolvuje minimálně jedno soustředění v kolébce juda Japonsku a v silné tréninkové skupině reprezentace Kosova. V Olomouci pod vedením Jiřího Štěpána čítá její program 9-12 tréninků týdně. Ačkoli je již dlouho v hledáčku svazových trenérů, kteří usilují o její přeřazení do nově vzniklého centra pro ženy v Praze, Renata cítí, že ideální tréninkové podmínky má zde, v Olomouci, a je odhodlaná splnit si svůj olympijský sen, třeba už v tomto roce v Tokiu. 

Účast na sportovním svátku v kolébce juda se do nedávna zdála jako sci-fi. O nejúspěšnější české judistce současnosti se mluví spíše v souvislosti s olympiádou za čtyři roky. Výkon a výsledek v Izraeli ale vlévají do olympijského snu novou naději. Na úspěch z Tel Avivu se pokusí navázat na grand slamu v Paříži. V hale před dvaceti tisíci diváky, kde jsou v tuto chvíli přihlášeni závodníci ze 120 států, bude proti ní stát nejužší světová špička. Podobně nabitý je i grand slam v Düsseldorfu, který v Renatině programu následuje. Pomyslný vrchol ji pak čeká první květnový víkend. V pražské O2 areně se uskuteční mistrovství Evropy dospělých, kde bude na Renatu po medaili z Izraele upřena ještě větší pozornost.