Reklama

Pátek 19. dubna 2019, svátek má Rostislav, venku je 20.1 °C

Olomouc si připomíná dvousté výročí jmenování Rudolfa Jana arcibiskupem

Tipy a názory

4.2.2019

Autor: red

Arcibiskupství olomoucké letos připravuje akce věnované výročí arcibiskupa Rudolfa Jana Habsbursko-Lotrinského. Už 7. února se uskuteční přednáška Jindřicha Forejta, kurátora jubilejního projektu, která posluchače seznámí s příběhem jedné z nejvýraznějších osobností olomouckých dějin.

Rudolf Jan

"Rudolf Jan patří k čelním postavám dějin Olomouce. Městu v mnohém pomohl, zamiloval si ho a cítil se tu doma. O tom konečně svědčí i přání, aby po jeho smrti uložili srdce do katedrály sv. Václava. Tak se také v roce 1831 stalo a jeho srdce je tam dodnes," uvedl primátor Mirek Žbánek.

Díky svému původu, životu a snaze o zodpovědnou správu svěřeného úřadu je Rudolf Jan velmi zajímavou osobností. Byl totiž současně kardinálem, arcipastýřem, královským princem pěti zemí, arcivévodou, ale také nadšeným skladatelem, milovníkem umění, velkorysým mecenášem, láskyplným knihomolem, zdatným malířem, sympatickým karikaturistou a všímavým zahradníkem. Nutno dodat, že jeho působením začalo období prosperity a rozkvětu pro město i celý region. "Seznámit se s Rudolfem Janem znamená šanci 'potkat' fascinujícího člověka, který je v Olomouci i po dvou staletích stále přítomen. Byl to muž, jehož srdce bilo pro Olomouc," dodal Jindřich Forejt.

Přednáška se uskuteční 7. února v 17:00 v Arcidiecézním muzeu a vstup na ni je volný.

Reklama

ROCKFOIL ARTWORK CO., LTD. o.z.

Katalog firem » Služby » Stavebnictví

POZOR! OTEVŘENO I V PÁTEK 19.4.2019 DO 17. HOD.

NOVÉ DRUHY OBKLADŮ PRO INTERIÉR I EXTERIÉR!

OBLOŽIT PRAVÝM ULTRA TENKÝM KAMENNÝM MATERIÁLEM ROCKFOIL LZE TÉMĚŘ COKOLIV ( od stěn, nábytku a dveří až po fasády ).

FOTO : Firemní štíty na nároží domu u vchodu do olomoucké provozovny.

VIDEO UKÁZKA VÝROBNÍ TECHNOLOGIE ,, TENKÉHO OHEBNÉHO KAMENE ,, JE K SHLÉDNUTÍ V NAŠÍ PROVOZOVNĚ!

Navštivte provozovnu ROCKFOIL ( www.rockfoil.cz ), na křižovatce ulic Polívkova/Na Vozovce v Olomouci. Vchod je přímo z chodníku, je označen na nároží budovy firemními tabulemi.