Reklama

Čtvrtek 16. července 2020, svátek má Luboš, venku je 15 °C

UPOZORNĚNÍ: Tento příspěvek je starší než 6 měsíců.
Níže uvedené informace mohou být zastaralé či neplatné!

Olomouc 1989: jedinečná publikace přináší poutavé informace o listopadových událostech

Zprávy z regionu

16.11.2019

Autor: red

Listopad 1989 v Olomouci den po dni, hodinu po hodině. Ikony revoluce i dnes neznámí a zapomenutí lidé, kteří tehdy sehráli významnou roli. Vzpomínky na závěrečné období komunistického režimu, svědectví o zcela neznámém světě disidentů i mladých lidí, kteří se i v dusivé atmosféře normalizačního Československa snažili žít svobodně. Jedinečnou sumu informací a vzpomínek na přelomovou dobu před třiceti lety přináší nová kniha Olomouc 1989, kterou představil historik a vedoucí kolektivu autorů Miloslav Čermák.

Foto: Olomouc.eu / Blanka Martinovská

"Všichni víme, jak málo spolehlivá je paměť a jak problematické je spoléhat se jen na své vzpomínky. To byl jeden z hlavních motivů k vytvoření této knihy, která soustřeďuje maximum dostupných fakt a bude je uchovávat i v době, kdy pamětníci zapomenou nebo tady už nebudou," uvedl Miloslav Čermák při čtvrtečním křtu. "Říkal jsem si, že není možné, aby to zůstalo nezpracováno, že to je velká výzva a úkol," dodal. 

Je to mimochodem obdobný motiv, který stejného historika přivedl k tomu, že v roce 2015 zpracoval a vydal knihu Olomouc 1968, která je momentálně vyprodaná. "Obě knihy, Olomouc 1968 i Olomouc 1989, jsou jedinečnými publikacemi, žádné jiné město v České republice nemá zpracované vlastní lokální události v těchto přelomových obdobích," zdůraznil náměstek primátora Karel Konečný, který je sám autorem jedné z kapitol knihy.

Nová publikace staví jak na vzpomínkách samotných aktérů, tak na velkém množství písemných materiálů včetně výslechových protokolů a dokumentů StB. Přináší také unikátní fotografie nejen z bouřlivých listopadových dnů, ale i z předlistopadových aktivit olomouckého disentu. Zveřejněné dokumenty ukazují, jak úmorný byl boj s normalizačním hlídacím aparátem, který přísně kontroloval i studentské divadlo či hudební produkce. "Troufám si tvrdit, že téměř nikdo neví, jak silné bylo v Olomouci před rokem 1989 katolické podzemní hnutí. Pro mne bylo obrovským překvapením zjištění, že ti lidé v boji s komunistickým režimem používali de facto stejné metody jako český podzemní odboj vůči nacistům v době protektorátu," řekl Čermák.

Publikaci Olomouc 1989 lze zakoupit v knihkupectvích Tycho, Kosmas a v Galerii Šantovka.

Reklama

EWEREL - Svítidla, osvětlení, světelné studio

Katalog firem » Obchod » Svítidla

MODERNÍ PRODEJNA v SOKOLSKÉ 5
speciálka na osvětlení
v OLOMOUCI za SPEOU vedle náměstí Hrdinů
( přestěhováno z Koruny )

SVĚTELNÉ STUDIO na Horním lánu 12a ( proti Ternu )

Kultivované prostředí, odborný personál, velký výběr,
svítidla levná, dostupná i luxusní, klimatizováno.

Vyspělé LED technologie, multifunkční svítidla se stmíváním, změnou barvy světla z teplé do studené, nočním osvětlením atd.

Profesionální poradenství s vysokou znalostí výrobků.
NÁVRHY OSVĚTLENÍ a SVĚTELNÝCH ROZVODŮ v komerčních objektech, rodinných domech, bytech i zahradách.

ZÁRUKA 5 LET na většinu LED svítidel a LED žárovek.

V naší nabídce najdete moderní úsporné lustry, lampy, stropní svítidla, exteriérová svítidla, LED pásky a mnoho dalšího.

www.ewerel.cz