Reklama

Neděle 19. května 2024, svátek má Ivo, venku je 12.5 °C

Nový olomoucký arcibiskup Josef Nuzík se při sobotní slavnostní bohoslužbě ujme úřadu

Zprávy z regionu

8.4.2024

red

Do úřadu olomouckého arcibiskupa bude v sobotu 13. dubna 2024 uveden Mons. Josef Nuzík. Papež František jej jmenoval již v únoru, nyní se Nuzík při slavnostní bohoslužbě oficiálně ujme úřadu. Letos osmapadesátiletý kněz po odchodu svého předchůdce Jana Graubnera do Prahy vykonával úřad administrátora olomoucké arcidiecéze.

Mše svatá v katedrále sv. Václava začne v 10:00 a očekávají se tisíce věřících z celé arcidiecéze. "Mimo jiné počítáme s účastí asi dvou desítek biskupů z ČR i ze zahraničí, stovek kněží, více než tří set ministrantů, krojovaných z různých regionů, příbuzných a přátel nového arcibiskupa a také představitelů státní správy a dalších významných hostů," vyjmenovává katedrální farář Ladislav Švirák a doplňuje, že přímý přenos bohoslužby nabídne svým divákům jak Česká televize, tak TV Noe.

Katedrála je podle Šviráka na takové množství připravena. "Uvnitř i venku před dómem budou umístěny velkoplošné obrazovky, takže na dění u oltáře bude dobře vidět odevšad," uvedl. V pohotovosti bude zdravotnická služba, k dispozici dostatečný počet toalet a po skončení slavnosti i občerstvení. Předprogram zahrnuje od půl 9 příležitost k přijetí svátosti smíření a od 9.00 společnou modlitbu růžence. "Zpěvníky mohou lidé nechat doma, všichni dostanou brožuru s texty i písněmi," dodal Švirák. Podrobné pokyny k účasti jsou k dispozici na tomto místě →

Odpoledne od 14 hodin budou mít všichni lidé možnost pozdravit se s novým olomouckým arcibiskupem v prostoru vedle katedrály. Souběžně se v kostele Panny Marie Sněžné uskuteční modlitba chval a od 15:00 adorace s požehnáním. Program pak v 16 hodin uzavře varhanní koncert v kostele sv. Mořice. "Těším se na setkání s vámi všemi," zve všechny arcibiskup Josef Nuzík a dodává: "Věřím, že společná modlitba a radost ze setkání budou pro nás všechny posilou pro další život s Bohem a církví v naší arcidiecézi. Děkuji vám také za vaši podporu v modlitbě."

Mons. Josef Nuzík
(* 1966)

Kněz, dlouholetý generální vikář olomoucké arcidiecéze a po odchodu Jan Graubnera v roce 2022 pověřený administrátor olomoucké arcidiecéze. Za minulého režimu se vyučil soustružníkem, tuto profesi vykonával až revoluce. Hned po ní začal svou přípravu ke kněžství. V roce 2009 ho arcibiskup Graubner jmenoval svým generálním vikářem, biskupem se stal v roce 2017.

zdroj: Olomouc.cz/kdojekdo

Místo darů žádá arcibiskup věřící o podporu hospice na Svatém Kopečku

V pondělí 8. dubna byla zahájena také duchovní příprava na inauguraci, potrvá do pátku 12. dubna. Vydány k ní byly dvě brožury, pro farnosti a pro rodiny. Obsahem jsou zamyšlení arcibiskupa Nuzíka k tajemstvím svatého růžence pro pondělí až čtvrtek a litanie k Duchu Svatému pro pátek. Zatímco farnosti dostávají na každý z prvních čtyř dní týdne rozjímání k celému růženci, pro rodiny byl na každý den vybrán jeden desátek. V obou případech každý den zakončí modlitba za arcibiskupa.

V rámci příprav také arcibiskup Nuzík všechny prosí, aby místo pořizování darů k jeho uvedení do funkce raději zvážili finanční podporu Hospice na Svatém Kopečku (více zde). Lze tak učinit příspěvkem na účet č. 377688503 / 0300, do poznámky prosím vložte text "HOSPIC". Do kolonky variabilního symbolu můžete uvést své IČO nebo rodné číslo. 

A věřícím již nový arcibiskup představil i svůj znak. Zachycuje symboliku arcidiecéze a církevního úřadu i osobní motivy jeho nositele. Součástí je také heslo "Hlásat radostnou zvěst". "Spojuje se v něm můj vnitřní postoj s vnějšími okolnostmi: smutných a složitých zpráv je přespříliš, evangelium je ale radostnou zprávou pro člověka všech dob," uvedl arcibiskup Nuzík a dodal: "Nově doplněný dvojí znak olomoucké arcidiecéze mně odteď bude připomínat vztah k místní církvi, který chci dále rozvíjet a prohlubovat."