Reklama

Čtvrtek 18. dubna 2024, svátek má Valérie, venku je 3.1 °C

Noční běh pro Světlušku opět rozsvítí Olomouc. K běhu na podporu nevidomých se můžete přidat i vy

Zprávy z regionu

26.3.2024 aktualizováno 11.4.2024 08:26

Autor: red

Světluška, projekt Nadačního fondu Českého rozhlasu, pokračuje v sérii charitativního Nočního běhu. Ten se v Olomouci poběží ve čtvrtek 11. dubna a start a cíl závodu bude opět u restaurace Fontána ve Smetanových sadech. Tematicky doplní událost i doprovodný program, v rámci kterého vás čeká zraková prevence či masáže od nevidomých a slabozrakých masérů. Přispějte i vy malou částkou za startovné a užijte si běh s rozsvícenými čelovkami.

Foto: Jan Pelikán

Registrace na běh jsou spuštěny na www.behprosvetlusku.cz

Olomoucký Noční běh pro Světlušku startuje ve čtvrtek 11. dubna ve Smetanových sadech u restaurace Fontána. Registrace na místě bude probíhat už od 19 hodin, start samotného běhu je v plánu na 21 hodin. Na výběr bude i letos z jednoho (2,5 km), nebo dvou (5 km) okruhů. Rozhodnout se můžete na startu a není přitom nutné běhat, trasu lze klidně jen projít. Vítáni jsou zájemci všech věkových kategorií, kteří chtějí podpořit dobrou věc. Registrovat se mohou také firmy, které podpoří své zaměstnance ve sportovních aktivitách, a navíc udělají dvojnásobnou radost. Do běhu se opět zapojí zrakově postižení sportovci, které Světluška již 20 let podporuje v aktivním životě. 

Díky Oborové zdravotní pojišťovně, která je letos partnerem pro prevenci, bude na místě možnost nechat se namasírovat nevidomými a slabozrakými maséry. Dále přiveze OZP takzvaný Oko Bus, pojízdné diagnostické centrum, v němž optometristé a další specialisté ověří zrakové funkce, stav a kvalitu zraku běžců. O hudební rozcvičku se postará kapela Byt číslo 4 a atmosféru po zbytek večera dokreslí DJ MC. Moderovat celou akci bude Zora Ježková z Českého rozhlasu.

Světluška pro letošní kampaň zvolila motto "A jak to vidíš ty?", pomocí něhož chce upozornit na problematiku zrakového postižení a zároveň vybídnout běžce k účasti na bězích. "Letošní pozvánka na sérii charitativních běhů pro Světlušku nás vrací k jejímu účelu. Kontext tmy je pro naše běžce chvilkovým zážitkem toho, s čím se každý den, každý rok, celý život potýkají lidé se zrakovým postižením. Kdy za světla viditelná bariéra v cestě se za tmy může stát ohrožením, kdy kapky deště mohou znemožnit venkovní orientaci, kdy hluk může umlčet přirozené orientační body. Každý zrakově postižený na svou cestu životem vidí jinak, i o tom budeme na bězích hovořit a vybízet běžce k pravidelné a důsledné péči o tento cenný smysl," vysvětluje záměr ředitelka Nadačního fondu Českého rozhlasu Gabriela Drastichová.

O Světlušce

Světluška je dlouhodobý projekt Nadačního fondu Českého rozhlasu, který pomáhá těžce zrakově postiženým. Už od roku 2003 se Světluška snaží dělat radost hned dvakrát, a to jak nepřetržitou finanční pomocí zrakově postiženým, tak pořádáním osvětových a zážitkových aktivit pro všechny dárce. Shromážděné finanční prostředky do sbírky Světluška rozděluje celoročně nevidomým a slabozrakým žadatelům bez ohledu na věk. Více na www.svetluska.net