Reklama

Neděle 26. ledna 2020, svátek má Zora, venku je -0.2 °C

Nabalkoně Kabaretní scéna je druhý domov pro jednu velkou rodinu, říká principálka spolku Markéta Králová

Zprávy z regionu

6.9.2019

Autor: Zuzana Doleželová

Už celý jeden rok v Olomouci funguje Nabalkoně Kabaretní scéna. Na počátku bylo nadšení, elán pro nové věci, které parta mladých lidí chtěla městu nabídnout. A i po roce jim toto nadšení vydrželo a láska ke kabaretu se ještě posílila. Přečtěte si, co v rozhovoru prozradila principálka spolku Nabalkoně Markéta Králová.

Foto: Facebook Nabalkoně Kabaretní scéna

Jak hodnotíte první rok fungování Kabaretní scény?
Během toho roku jsme toho zažili strašně moc. Někdy to bylo hodně na hraně sil, někdy jsme na sebe byli protivní, jindy jsme zažívali úžasné okamžiky vzájemné sounáležitosti a radosti ze společné práce, která se vracela v podobě potlesku a nadšení ze strany diváků. Když jsme jako studenti začínali hrát divadlo, později se věnovat filmu a hudbě, byli jsme nadšenci, co ve volném čase rozvíjejí to, co mají ze všeho nejradši. Když se nám nechtělo, nechali jsme toho. Když se nám chtělo, dotáhli jsme ty věci do konce. V Kabaretní scéně je to jiné. I když se nám nechce a jsme bez energie, musíme otevřít, musíme udělat program, musíme se usmívat. Já jsem hrozně ráda, že Kabaretní scénu máme. A jsem nesmírně vděčná všem lidem, kteří se podílejí na jejím chodu. Stal se z toho druhý domov pro velkou rodinu. 

Vzpomínáte ještě, s jakými pocity a ambicemi jste otevírali? 
Jistě. Byli jsme trošku naivní, pustili jsme se do toho po hlavě bez předchozí zkušenosti. Ale kdybychom tu zkušenost měli a déle bychom o tom přemýšleli, možná bychom do takového projektu vůbec nešli. A to by byla škoda. My se máme rádi. Lidi v Nabalkoně jsou ti nejbližší přátelé, jsou to lidi, se kterými ráda tvořím, ráda slavím narozeniny i silvestry, řeším s nimi svoje i jejich potíže. Prostě je to společenství, komunita se stejnými zájmy a světonázory. A to když najdete, tak to chcete udržet za každou cenu. Chtěli jsme vytvořit prostor pro realizaci každého z nás, čímž bychom zajistili místo, kde všichni zůstanou, až dostudují. Ne vždycky se plní takové megalomanské vize hned, že. Ale paradoxně nás to pořád víc a víc tmelí k sobě. A i když vyjíždíme za prací mimo Kabaretní scénu i mimo Olomouc, víme, kde je doma.

Jakým směrem se Kabaretní scéna vyvinula?
Záměrem bylo vytvořit v Olomouci kulturní prostor, který bude nabízet zase něco jiného než to, co už tu je. Nechtěli jsme klasické divadlo, takže nám koncept kabaretu přišel jako cesta. Spojit malé jevištní formy s barem, to se nám zdálo svým způsobem jako navázání na tradici kabaretů, co byly v Olomouci v 60. a v 70. letech. Během roku se občas stalo, že Kabaretní scéna byla spíš bar v příjemném prostoru než kulturní prostor s barem. Ale to bylo jasné, že se to vyprofiluje časem. Myslím, že jsme se pro některé návštěvníky stali příjemným barem, kde hraje živá hudba, pro jiné komorním prostorem, kde běží divadla, koncerty, přednášky, promítání a kde si navíc mohou dát skleničku. 

Co se podle vás za rok fungování opravdu podařilo?
Myslím, že se nám podařilo ustálit ten provoz. To považuji za úspěch. Už víme, kde objednat coca-colu, který den nemá smysl mít otevřeno a kolik lidí je třeba při obsluze na jaké akci. Podařilo se nám nerozhádat se, nejít každý svou cestou. A podařilo se nám najít diváky – zákazníky. Jsou lidé, kteří k nám chodí pravidelně. Zvykli si na nás po tréninku, po představení, po práci, každý pátek večer atd. A taky jsme se osmělili. Jestli se před rokem někdo z nás styděl nebo nechtěl být moc vidět, tak teď už je to jedno.

Foto: Facebook Nabalkoně Kabaretní scéna

Jaké budou narozeninové oslavy?
Kabaretní, třpytivé, zpěvné, utančené a lehce ovíněné.

A co plány do budoucna?
Teď máme konkurenci v podobě nově otevřených kabaretů v Brně a v Praze, tak se chceme trochu vrátit k myšlence, že jsme kabaret. Chceme zase trošku zapracovat na vizuálu. Jak na tom mediálním, tak na tom fyzickém. Rádi bychom vytvořili ještě víc kabaretní atmosféru, líbí se nám, když k nám hosté chodí oblečení v kabaretním stylu, to je podle mě v Olomouci výjimečné. Taky budeme premiérovat novou inscenaci vytvořenou přímo pro Kabaretní scénu. Zkoušení se nám zalíbilo, takže jsme začali tvořit ještě jednu. Tak bude i divadlo. Těch plánů je milion, teď jsme odpočatí po prázdninách, uvidíme, jak to bude vypadat během sezony... 

Veškeré informace k víkendovým narozeninovým oslavám Nabalkoně Kabaretní scény naleznete na Facebooku.