Reklama

Neděle 3. prosince 2023, svátek má Svatoslav, venku je -4.4 °C

Na jeviště Tramtarie míří Hitler. Autorská komedie Už je tady zas! bude první premiérou nové sezony

Kultura

19.10.2023

Autor: red

Divadlo Tramtarie si na začátek sezony nachystalo třeskutou, provokativní tragikomedii ze současnosti s názvem "Už je tady zas!", která vypráví o jedné olomoucké produkční společnosti, která do svého zábavního pořadu objeví zbrusu nový komediální talent. Muže, který dokáže publikum vždy rozesmát. Jedinou komplikací je fakt, že o sobě tvrdí, že je... Režisérem inscenace, kterou zdobí poutavé taneční a pěvecká čísla, je zkušený Alexander Minajev. Autorem textu je umělecký šéf souboru Vladislav Kracík, v hlavní roli se představí Miroslav Černý. Premiéra proběhne 23. října v 19:00.

Divadlo Tramtarie vstoupilo do své jubilejní, dvacáté sezony. Sezona předchozí, z hlediska diváckého zájmu jedna z nejúspěšnějších v historii, byla zaměřená zejména na komedie, které řešily problematiku partnerských vztahů, ať už to byla Válka Roseových či Horory z manželských ložnic. Zbrusu nová inscenace Už je tady zas! je naproti tomu tragikomedií společenskou, kde jsme v hlavní roli my, Češi. Naše pověstná česká nátura, žebříček hodnot, touha po společenském úspěchu i odpíraná poptávka po nekorektním humoru.

Komedie Už je tady zas! je volně inspirovaná románem Timura Vermese. Prostředím je svět české televizní zábavy, sahající od výstupů stand-up komiků po populární pořady o vaření. "Původně jsme chtěli udělat adaptaci tohoto díla, ale nakonec jsme se rozhodli jít autorskou cestou a příběhem jsme se pouze volně inspirovali," říká umělecký šéf Divadla Tramtarie Vladislav Kracík.

Hlavním hrdinou příběhu je Jan Stříbrný, manažer jedné olomoucké produkční společnosti, který má na starost nábor nových stand-up komiků do nejmenované televize. Společnost je před krachem. Původní hvězdy žánru jako Liška, Matonoha nebo Pavlásek již netáhnou, a tak má Jan nůž na krku. Buď najde novou komediální hvězdu, nebo dostane vyhazov. A tak ji, za pomoci své asistentky Jarušky, opravdu najde. Onen komik opravdu dokáže rozesmát každé publikum. Jediným problémem je, že o sobě tvrdí, že je Adolf Hitler. Tato absurdní situace pak roztáčí kolotoč komických situací, který o nás Češích vypovídá víc, než by se na první pohled zdálo.

Režisér Alexander Minajev vytvořil aktuální, nápaditou inscenaci, která využívá prostředky nejrůznějších divadelních druhů a žánrů, sahající od činohry přes pantomimu až po principy stand–up comedy. Kořením inscenace jsou filmové dotáčky i výrazná pěvecká a taneční čísla.

V roli Adolfa Hitlera vystoupí Miroslav Černý, manažera společnosti Czech fun hraje hostující Martin Dědoch. Jeho šéfku ztvární Petra Konev Čiháková, investigativní novinářku Lídu Barbora Šebestíková a v roli komika Dominika se představní nová posila souboru Tramtarie František Herz.