Reklama

Neděle 29. března 2020, svátek má Taťána, venku je 5 °C

Muzeum umění loni přilákalo přes 146 tisíc návštěvníků

Kultura

15.1.2020

Autor: red

Více než 146 tisíc návštěvníků - taková je bilance Muzea umění Olomouc za loňský rok. Největší zájem byl o výstavu Za chrám, město a vlast / Olomoucký biskup Karel z Lichtensteinu-Castelcorna uprostřed barokní Evropy, kterou vidělo celkem 16 581 lidí.

Ilustrační foto

Foto: Archiv redakce

Zatímco Arcidiecézní muzeum Olomouc si oproti předchozímu roku polepšilo o více než 6 tisíc zájemců, Muzeum moderního umění 10 tisíc lidí ztratilo. "Je bohužel pochopitelné, že tuto naši budovu postihl pokles návštěvnosti – loni jsme zde uzavřeli kavárnu a skončilo Divadlo hudby. Když k tomu připočítám, co se kolem muzea dělo minulý rok, tak byla návštěvnost vlastně velmi dobrá," uvedl ředitel Muzea umění Ondřej Zatloukal a dodal: "Mám velkou radost z nárůstu návštěvnosti Arcidiecézního muzea i z toho, že tahounem byla výstava o biskupovi Karlu z Lichtensteinu-Castelcorna, která byla završením čtyřletého bádání a návštěvníci to svým zájmem ocenili."

Pokud by se návštěvnost přepočítávala na dny, tak výstavu o biskupu Karlovi vidělo 95 lidí denně, přičemž v závěsu byla Křížová cesta z Orlice s 93 návštěvníky. Skutečným vítězem pomyslného klání se však stala Rozlomená doba, která z roku 2018 přecházela do roku 2019 – loni v lednu ji během posledních 23 návštěvních dní vidělo 3557 lidí, což je 154 zájemců denně. 

Nejvíce lidí za jeden den – celkem 833 – navštívilo Arcidiecézní muzeum Olomouc při Dnech evropského dědictví 7. září. Muzeum moderního umění zažilo největší nával 17. května při Olomoucké muzejní noci, kdy přišlo 749 lidí.

V roce 2019 uspořádalo Muzeum umění 35 krátkodobých výstav (včetně výstav přecházejících z roku 2018) a zájemci mohli vidět 7 stálých expozic.