UPOZORNĚNÍ: Tento příspěvek je starší než 6 měsíců.
Níže uvedené informace mohou být zastaralé či neplatné!
Muzeum spotřebičů připomíná dobu starých televizí, ale i prvních počítačových her
20.8.2010
Autor: roc
V útrobách obchodního centra Olomouc City byla minulý týden zahájena jedinečná expozice historických elektrických zařízení - Muzeum spotřebičů. Více než stovku exponátů budou moci návštěvníci obdivovat až do 19. září. Putovní výstavu do obchodního centra přivezla nezisková společnost Asekol, která organizuje sběr a recyklaci elektroodpadu, a Technické muzeum v Brně.
Muzeum spotřebičů letos již navštívilo Prahu, Brno, Zlín a Ostravu a přišlo se na ně podívat přes milion návštěvníků. Výstavu je možné zhlédnout po dobu otevíracích hodin Olomouc City a vstup je volný.
Interaktivní výstava mapuje vývoj elektrických zařízení od počátku minulého století do současnosti. Tvoří ji panely zaměřené na gramofony, magnetofony, rádia, přenosné přehrávače, telefony, televize a počítače. "Při tvorbě Muzea spotřebičů jsme kladli důraz zejména na zábavnost, chceme vtáhnout návštěvníky do hry. Příchozí si tedy budou moci některé spotřebiče sami vyzkoušet. Podívají se a poslechnou si historické televizní a rozhlasové záznamy, zahrají si jedny z prvních počítačových her Packman, Snake či Tetris. Zároveň bychom byli rádi, aby si na výstavě mohli oživit své vlastní vzpomínky. Proto je na panelech u každého spotřebiče umístěno několik informací nejen o něm, ale i o době, v níž vznikl," popisuje Muzeum spotřebičů Hana Ansorgová z pořádající společnosti Asekol.
"Muzeum spotřebičů perfektně zapadá do našich dlouhodobých snah o zpestření pobytu návštěvníkům našeho centra. Nejenže se budou moci pokochat pohledem na historické kousky, které třeba i v minulosti vlastnili, ale navíc se poučí o tom, že vysloužilá elektrozařízení nepatří do popelnice. Výstava má tedy jak estetický, tak vzdělávací charakter," říká marketingový manažer Olomouc City Luboš Šavrňák.
Myšlenka vzniku Muzea spotřebičů vzešla ze soutěže pro obecní sběrné dvory O nejstarší sebraný elektrospotřebič, jejíž výsledky Asekol vyhlásil vloni. Celkem se sešla téměř stovka spotřebičů, z nichž mnohé zaslouží velkou pozornost. Záměrem soutěže bylo podpořit a motivovat pracovníky sběrných dvorů a v neposlední řadě zachránit historicky hodnotná elektrozařízení, která by jinak skončila v recyklační lince. "Vítězné spotřebiče ze soutěže tvoří základ Muzea spotřebičů, na místě však jsou i jiné. Byli jsme překvapeni, kolik krásných kousků se nám sešlo a přišlo nám líto nechat je zrecyklovat, nebo bez užitku nechat chátrat ve skladu," vysvětluje Hana Ansorgová a dodává: "Důležité však je uvědomit si, že pokud by se jejich majitelé nezachovali ekologicky a nedonesli je na sběrný dvůr, historické exponáty by skončily na skládce či ve spalovně. Na počátku výstavy tedy stojí zodpovědné chování k přírodě, které podporujeme."
Česká republika si v třídění elektroodpadu vede relativně dobře. „Každý Čech loni k recyklaci průměrně odevzdal 5,5 kilogramu starých elektrozařízení, což je o třetinu více než v roce 2008. "To je nejvíce ze zemí střední Evropy. Na vyspělé země však stále ztrácíme. Například ve Švédsku se vybere více než třikrát tolik," říká Ansorgová. Olomouc podle ní patří ve sběru elektroodpadu mezi krajskými městy k nadprůměru. Občané Olomouckého kraje ale naopak mohou ve třídění elektrozařízení dohánět zbytek České republiky, zaujímají spodní příčky mezi čtrnácti kraji. "Situace se však i pomocí obdobných akcí a díky informování veřejnosti o problematice každým rokem zlepšuje. Vloni například každý občan kraje průměrně odevzdal téměř čtyři kilogramy starých elektrozařízení, což je o třetinu více než v roce 2008," uvedl náměstek olomouckého hejtmana Pavel Horák zodpovědný za oblast životního prostředí.
roc
Nezvalova Archa
Katalog firem » Hotely, ubytování » Ubytovny
Jeden z prvních smarthotelů naleznete nedaleko olomouckého hlavního nádraží Jedná se o místo, kde je každý host svým pánem, může využívat moderní technologie a krátkodobě či dlo...