Reklama

Čtvrtek 4. června 2020, svátek má Dalibor, venku je 22.2 °C

UPOZORNĚNÍ: Tento příspěvek je starší než 6 měsíců.
Níže uvedené informace mohou být zastaralé či neplatné!

Mapei Merida Kaňkovský září v Českém poháru a zvládl těžké Jevíčko

Sport

9.5.2019

Autor: rhe

Olomoucký mládežnický cyklistický oddíl Mapei Merida Kaňkovský má za sebou první jarní vrchol sezóny. Po prvních závodech Českého poháru, kde získal dvě vítězství v kadetech a dvě v juniorech, závodil na mezinárodně silně obsazeném Závodu míru nejmladších v Jevíčku a splnil vytyčený cíl v etapě vybojovat stupně vítězů.

Jan Vall vybojoval na Závodu míru nejmladších třetí místo v etapě na Pohoru. Celkově byl 8. a tým Mapei Merida Kaňkovský na druhé pozici mezi všemi družstvy.

Foto: Mapei Merida Kaňkovský

Sezónu začali olomoučtí cyklističtí talenti výborně. Na dvou závodech Českého poháru v Soběslavi a Kyjově vybojovali tři první místa a jedno druhé. A postarali se o ně prvoročáci ve svých kategoriích. V kadetech vyhrál dvakrát Daniel Mráz a v juniorech Pavel Bittner. "Začátek sezóny byl skvělý, v domácím poháru jsme vyhráli oba první závody, cením si toho hlavně proto, že oba kluci, Mráz i Bittner, jezdí ve svých kategoriích prvním rokem, což je velký příslib do budoucna," hodnotil první závody trenér a manažer Mapei Merida Kaňkovský – Jiří Kaňkovský. Trenéra MMK těší také nastavení týmu. "Kluci chtějí pracovat, spolupracovat, nasazení je výborné, dokáží si pomoci, vytvořit pozici lídrům, pokud budou takto pokračovat, budu spokojen. V Českém poháru bude rozhodovat každý bod, proto každé vítězství, nebo i bodované umístění bereme všemi deseti," dodal Kaňkovský.

Kadeti jeli od pátku do neděle 43. ročník jednoho z největších etapových závodů pro kategorii kadetů Závod míru nejmladších v Jevíčku. Se 180 startujícími z třinácti zemí byl letošní ročník nejlépe obsazeným v novodobé historii závodu. V nabité konkurenci si vedli velmi dobře také závodníci MMK Olomouc. Pódiové umístění vybojoval ve čtvrté etapě Jan Vall. V konečném hodnocení se do první desítky probojoval osmý Jan Vall a jedenáctý Daniel Mráz. Tým Mapei Merida Kaňkovský byl navíc druhým nejlepším v soutěži družstev.

Daniel Mráz se po příchodu z Uničova zatím v MMK představuje ve výborném světle. Vyhrál dva závody ČP a prosadil se také v Jevíčku.

Mapei Merida Kaňkovský podal na Závodu míru nejmladších v Jevíčku kolektivní výkon

Foto: Mapei Merida Kaňkovský

Závod míru nejmladších v Jevíčku jel olomoucký tým jako první vrchol letošní sezóny a poctivě se na něj připravoval. Do závodu šel MMK s lídry Danielem Mrázem, Tomášem Obdržálkem a Janem Vallem. Hned úvodní prolog na kostkách moravskotřebovského náměstí však ovlivnil déšť, kdy olomoučtí závodníci startovali ještě za deště, na mokru a v průběžném pořadí ztratili o pět vteřin více, než bylo v plánu. Ve druhém pokračování ZMN došlo kvůli trase přes úzké cesty k mnoha pádům a kvůli absenci motocyklu s rozhodčím, který by ukazoval pořadí a ztrátu pelotonu na vedoucí skupinu, i k několika zmatkům. Hlavní pole tak nevědělo o úniku a dva mladí Dánové zvítězili v etapě, ve které byli Mráz sedmý a Vall osmý. Obdržálek po pádu ztratil hodně sil dojížděním pelotonu a skončil třiapadesátý.

V dalším vývoji vsadili Hanáci vše na čtvrtou etapu s cílem na kopci Pohora. Celý tým makal pro lídry a vytvářel pozice na čele pelotonu při výjezdu na cílové stoupání. Cílem bylo posunout se v celkovém pořadí a urvat podium v etapě. V obrovsky náročné 90 km dlouhé etapě za velmi studeného počasí nakonec urval bronz Jan Vall. V časovce pak již Vall ani Mráz celkové umístnění nevylepšili a skončili na osmém a jedenáctém místě celkově. "Sedmdesát procent kluků mělo v závodě pád, panovaly extrémně chladné podmínky, takže hlavně ve čtvrté etapě jsem byl rád, že kluci vůbec dojeli do cíle. Nakonec jsme splnili cíl, urvali podium v etapě a celkově jsme byli v týmech druzí, což je v konkurenci zahraničních závodníků vynikající výsledek," pochválil svůj tým Jiří Kaňkovský.

V dalších plánech sezóny kadetů MMK je Český pohár v Kroměříži a pak už bude vše směrovat k dalšímu vrcholu – MČR ve Vidnavě.