Reklama

Sobota 6. března 2021, svátek má Miroslav, venku je -3.7 °C

Letošní zima je pro údržbu silnic náročnější. Časté změny teplot stojí za enormním výskytem výtluků

Zprávy z regionu

17.2.2021

Autor: red

Letošní zima může být považována za nadprůměrnou z hlediska náročnosti na zimní údržbu dálnic a silnic I. třídy. Množství spotřebovaného posypu není jedinou charakteristikou současného období, velice důležitým ukazatelem je stav komunikací.

Foto: ŘSD

Vozovky začínají být posety četnými výtluky. Rostoucí počet výmolů všech velikostí je letos důsledkem nezvykle častých změn teplot. Rozdíly mezi dnem a nocí bývají i desítky stupňů Celsia, což je pro narušené povrchy silnic téměř likvidační. Do prasklin proniká voda, která vlivem teplotních skoků narušuje celistvou strukturu silnic i dálnic. Z malých nerovností se po zatížení provozem stávají výtluky ovlivňující plynulost dopravy.

"V Olomouckém kraji ŘSD eviduje mnoho výtluků, dotčené je prakticky celé území. Za zmínku stojí například silnice I/44 u Zábřehu na Moravě, I/11 za Bušínem, I/35 na Studenou Loučku, I/46
u Bohuňovic či nad Šternberkem, I/47 za Lipníkem nad Bečvou, I/55 v Olomouci či I/48 kolem Bělotína. Následkům prudkých změn teplot neunikly ani dálnice D1, D46 či D35," vyjmenovává Miroslav Mazal z Ředitelství silnic a dálnic ČR. 

Foto: ŘSD

Dálnici D35 z Olomouce do Mohelnice udržuje společnost, která má přiděleny dále silnice I/35 (Mohelnice – Studená Loučka), I/44 (Mohelnice – Zábřeh na Moravě), I/46 (Olomouc – Čabová) a I/45 po hranice Moravskoslezského kraje. "Jen tato firma za leden eviduje vysprávky zhruba 1 000 kusů výtluků všeho druhu pouze na zmíněných úsecích D35, I/35, I/44, I/45 a I/46. Lednové opravy si vyžádaly dohromady cca 8,3 tuny asfaltové směsi. Únorové statistiky jsou zatím poloviční a údržba této firmy se věnuje výtlukům kdykoliv to počasí dovolí, proto do konce měsíce lze očekávat podobná čísla," uvádí Mazal. Zbývající místa čekajících oprav označují zhruba tři desítky dopravních značek varující před nerovností.

Opakující se výtluky jsou vždy viditelně označeny v obou směrech jízdy, údržba se všechna poškozená místa snaží opravovat v co nejkratším čase. "Aktuální počasí umožňuje použití výhradně studené balené asfaltové směsi, větší a trvanlivější řešení závisí na příznivějších klimatických podmínkách," dodává závěrem Mazal.

Reklama

Obuv HULMAN

Katalog firem » Obchod

Dámské boty z pravé kůže opět na skladě.

Udělejte si radost a pořiďte si nové boty.

Podívejte se na kvalitní pánské a dámské boty co jinde nekoupíte.

Obuv Hulman
Denisova 19
772 00 Olomouc

Prodejna funguje dál jako výdejna našeho eshopu. Termín si domluvíte na telefonu 602 5525 863.
Samozřejmě dbáme na vaše bezpečí a všechna vládní nařízení. Pracuje v přísném hygienickém režimu. Děláme vše proto, aby byl nákup po všech stránkách bezpečný a příjemný.

www.obuvhulman.cz