Reklama

Neděle 17. října 2021, svátek má Hedvika, venku je 3.3 °C

Labyrint světa a ráj srdce už v pátek na Floře! Nenechte si ujít hudebně-scénické zpracování díla J. A. Komenského

Tipy a názory

30.9.2021

Autor: red

V pátek 1. října se olomoučtí diváci od 19 hodin konečně dočkají odloženého představení Labyrint v pavilonu A Výstaviště Flora. Scénické oratorium Labyrint autorky Jarmily Bekové a olomouckého spolku Chermon je hudebně scénickým zpracováním díla Jana Amose Komenského Labyrint světa a ráj srdce.

Foto: Tino Kratochvil

S bezmála sedmdesáti účinkujícími se jedná o největší kulturní akci v rámci Národních oslav Komenského za spolupráce UNESCO (350. výročí úmrtí Jana Amose Komenského v roce 2020 a 400. výročí díla Labyrint světa a ráj srdce v roce 2022). Premiéra proběhla v neděli 8. března 2020 v Brně v Sono Music Clubu, představení v Olomouci, Ostravě a Praze musela být kvůli epidemiologickým opatřením přesunuta.

Zhudebněné dílo Labyrint světa a ráj srdce

Hudebně scénické představení v podání sólistů z Městského divadla Brno, symfonického orchestru Camerata Moravia a pěveckého sboru Chermon pod taktovkou dirigenta Joela Hány nabízí výjimečný kulturní zážitek pro celou rodinu. Autorka Jarmila Beková a režisérka Hana Mikolášková zpracovaly "Labyrint světa a ráj srdce" v současném jazyce tak, aby bylo srozumitelné pro všechny věkové kategorie, aby bylo možné i dětem přiblížit děj nejslavnějšího Komenského díla. Tomu napomáhají melodické písně i krásné moderní kostýmy výtvarníka Davida Janoška. V hlavních rolích se představí Jiří Mach, Radek Novotný a sama autorka Jarmila Beková, na pódiu se objeví také speciální host Jan Sklenář.

Foto: Tino Kratochvil

Autorka představení Jarmila Beková, která je učitelkou češtiny a francouzštiny na Slovanském gymnáziu Olomouc, věnovala vstupenky téměř stovce svých kolegů z celé republiky – všem nominovaným učitelům v anketě Zlatý Ámos 2019/2020. Jarmila Beková, která také vystupuje v roli Mámení, vzkázala svým kolegům: "Milí kolegové, učitelské povolání dokáže přinášet mnoho radosti, ale je také namáhavé a mnohdy nedoceněné. O to víc nás těší spolupráce s anketou Zlatý Ámos, do níž jste byli nominováni svými žáky (to je krásná zpětná vazba), a rádi bychom Vám i my vyjádřili svou podporu a díky věnováním vstupenek na představení Labyrint, které se odkazuje k jednomu z největších pedagogů. Moc Vám fandíme!"

Vstupenky od 290 korun lze zakoupit v síti TicketLIVE →

Foto: Tino Kratochvil

Tvůrci a účinkující:
Hudba a texty – Jarmila Beková
Scénář na motivy Labyrintu světa a ráje srdce J. A. Komenského – Jarmila Beková Režie – Hana Mikolášková
Scénografie a kostýmy – David Janošek
Dirigent – Joel Hána
Symfonický orchestr – Camerata Moravia
Produkce – Klára Mars

Sólisté:
Jiří Mach (Městské divadlo Brno), Poutník
Radek Novotný (Městské divadlo Brno), Všezvěd
Jarmila Beková, Mámení
Magda Orlová, Moudrost
Speciální host – Jan Sklenář

Kapela:
Tomáš Zejda, akustická kytara
Jaroslav Flek, elektrická kytara
Jan Beran, baskytara
Tomáš Staněk, klávesy
Libor Orel, bicí a perkuse
Smíšený pěvecký sbor Chermon a hosté (30 zpěváků)