Reklama

Pondělí 15. července 2024, svátek má Jindřich, venku je 31.1 °C

UPOZORNĚNÍ: Tento příspěvek je starší než 6 měsíců.
Níže uvedené informace mohou být zastaralé či neplatné!

Komunitní zahrada v areálu FN Olomouc slaví úspěch. Po roce fungování v ní přibydou stromy a keře

Zprávy z regionu

26.11.2023

Autor: red

Prvním rokem byla letos v provozu nová komunitní zahrada za fortem Tafelberg v areálu Fakultní nemocnice Olomouc. Svůj záhon si zde mohly založit až čtyři desítky pěstitelů. Společná iniciativa nemocnice, která provozovatelům bezúplatně poskytla pozemek a zajistila nutné stavební úpravy, a obecně prospěšné společnosti DW7 se setkala s velkým zájmem a prostor tak bude kultivován a rozvíjen i v dalších letech. Už na konci října tu proběhla komunitní výsadba stromů a keřů ve spolupráci s organizací Sázíme stromy.

Foto: Jakub Sobotka

"Součástí filosofie naší nemocnice, která se shoduje i s mou osobní filosofií, je důraz na udržitelnost a soběstačnost. V našem areálu proto například vyrůstají nové budovy v pasivním energetickém standardu se zelenými střechami a fotovoltaickými systémy. Máme vlastní květné louky s včelstvy, které nám poskytují med, při rozvoji nemocnice postupujeme pokud možno v harmonii s přírodou a obecnými ekologickými principy. Myšlenka nabídnout veřejnosti dosud neužívané pozemky pro drobné pěstitelství je s tímto zcela v souladu a nejen já ji určitě budu nadále podporovat," zdůrazňuje ředitel FN Olomouc Roman Havlík, jenž se sám ve svém volném čase věnuje zahrádkaření podle starých postupů a zásad.

Záměr nemocnice se potkal s poptávkou obecně prospěšné společnosti DW7, která v Olomouci mj. provozuje Divadlo na cucky nebo Galerii XY. Desátým rokem ale obstarává i pozemek u letního kina, kde právě založila první komunitní Za()hradu. "Tento projekt od počátku skvěle doplňuje naše stěžejní aktivity v kulturní oblasti, ať už se jedná o divadelní, galerijní činnost nebo umělecké vzdělávání. A těší se velké oblibě, zájem o záhonky v zahradě u letního kina dlouhodobě převyšuje její kapacitu," uvedla ředitelka DW7 Alžběta Kvapilová. "V roce 2022 jsme se tak poohlíželi po dalším vhodném místě pro komunitní zahradničení. Hledání trvalo celý rok, nakonec jsme se spojili s Fakultní nemocnicí Olomouc a pro rozvoj areálu jsme zajistili i dotaci z Nadace Via / Fondu Kaufland nebo Olomouckého kraje," doplnila Kvapilová. O oplocení, vodovodní přípojku a sběrače dešťové vody se postarala nemocnice.

Oplocení komunitní zahrady zajistila FN Olomouc v rámci veřejné zakázky s názvem Rekonstrukce plotů, bran a opěrných zídek na ulici Hněvotínská a Jana Zrzavého. Celá tato akce stála téměř 3,57 milionu korun a realizaci provedla firma LB 2000. "Součástí této zakázky bylo vedle oplocení zahrady také vybudování chodníků, opěrných zídek, bran pro pěší a pro nákladní automobily včetně zhotovení nájezdu pro tyto vozidla. Do komunitní zahrady je možný vstup ze dvou stran. Hlavní vstup se dvěma brankami pro pěší a chodníkem je od parkoviště P4 u Hněvotínské ulice. Další vstup je z druhé strany spolu s velkou bránou pro návoz materiálu nákladním autem a malou brankou pro pěší. Zde se nachází rovněž svod dešťové vody ze střechy do dvou tisícilitrových nádob pro zalévání. Kvůli možnosti umytí vypěstované zeleniny nebo ovoce je instalována i přípojka vody s dávkovacím zařízením zabraňujícím plýtváním vodou," upřesňuje objem nemocničních investic vedoucí Odboru energetiky a vodního hospodářství FN Olomouc David Srovnal.

Za()hrada na Tabulovém vrchu si pro letošek vytyčila několik cílů – oslovit komunitu, vytvořit koncept zahrady, zajistit základní infrastrukturu, zázemí pro nářadí a základní vybavení. „Přihlásilo se 60 zájemců, většinou rodiny s dětmi nebo starší lidé. Pětadvacet z nich pěstovalo zeleninu a květiny již v letošním roce. Proběhlo i několik sousedských brigád – k úklidu prostoru, zhotovení záhonů nebo výsadbě keřů, které jsme dostali darem od Ovocné školky Litenčice,“ shrnul Jakub Sobotka, koordinátor komunitních zahrad. "Prostorové řešení pro nás připravila zahradní architektka a krajinářka Tereza Chuchmová. Cílem je vytvořit přírodní zahradu. V prostoru zahrady dnes žije rodina bažantů i zajíci, máme tam sektor pro divočinu, který sekáme jen dvakrát ročně," uvedl dále Sobotka. Podle jeho slov se zahrada ještě letos rozroste o drobný mobiliář, stromy a keře. V příštím roce si pak koordinátor klade za cíl pokračovat v údržbě a zkrášlování prostoru v duchu přírodní zahrady.

Místo by mělo být přístupné veřejnosti vždy od března do října a kapacita zahrady je aktuálně 40 záhonů. Uživatelé si pronajímají menší záhon za 1 200 Kč ročně nebo větší za 1 500 Kč ročně. Chcete-li se stát pěstitelem, můžete kontaktovat koordinátora Jakuba Sobotku na tel. čísle 774 102 468 nebo e-mailem (kztabulovyvrch@gmail.com).