Reklama

Čtvrtek 3. prosince 2020, svátek má Svatoslav, venku je -1 °C

Koaliční smlouva je podepsaná. Budoucí hejtman je v karanténě

Zprávy z regionu

26.10.2020

jap roc

Podpisem koaliční smlouvy vyvrcholila dnes odpoledne jednání o podobě nového vedení Olomouckého kraje. Před budovou hejtmanství dohodu podepsali zástupci všech tří stran, které se budou na vládě v kraji podílet. Hnutí ANO, které v kraji vládlo poslední čtyři roky, míří do opozice.

„Přebíráme kraj v nelehké době koronavirové pandemie, vysokého zadlužení a očekávaných dalších ekonomických důsledků krize. Také proto jsme se rozhodli snížit počet náměstků ze sedmi na čtyři,“ vzkázal kandidát na hejtmana Olomouckého kraje Josef Suchánek. Osobně se ceremoniálu nemohl zúčastnit. Je totiž covid pozitivní a zúčastnit se tak nebude moci ani pátečního ustavujícího zastupitelstva, které ho s velkou pravděpodobností zvolí hejtmanem. Ostatně čínská nemoc poslala do karantény i dosluhujícího hejtmana Ladislava Oklešťka, onemocněl jí před nedávnem i budoucí radní Aleš Jakubec.

Foto: Jan Procházka

Rada Olomouckého kraje bude mít celkem jedenáct členů. Čtyři křesla obsadí Piráti a Starostové, stejný počet bude patřit Spojencům – Koalici pro Olomoucký kraj a tři ODS.
Hejtmanem se stane Josef Suchánek, který bude mít ve své působnosti finance a krizové řízení. Post prvního náměstka obsadí Ivo Slavotínek, v jehož kompetenci budou sociální věci a záležitosti seniorů. Druhým náměstkem se stane Dalibor Horák – ten se zaměří na oblast zdravotnictví.
V radě jako náměstci hejtmana zasednou také Jan Šafařík (regionální rozvoj, územní plánování, rozvoj venkova) a Michal Zácha (doprava, sport a volný čas).
Jako členové rady se na chodu kraje budou podílet i: Zdeňka Dvořáková Kocourková (investice, evropské projekty, transparence, IT, Smart region), Martin Šmída (životní prostředí, odpady, zemědělství) a Aleš Jakubec (školství).
Radu Olomouckého kraje pak doplní ještě trojice neuvolněných radních: Radim Sršeň, Jan Žůrek (kultura a památková péče) a Ivo Mareš.