Reklama

Úterý 11. srpna 2020, svátek má Zuzana, venku je 23.5 °C

UPOZORNĚNÍ: Tento příspěvek je starší než 6 měsíců.
Níže uvedené informace mohou být zastaralé či neplatné!

Kde si užít léto? Vydejte se za zvířátky, do přírody, na Stříbrnou Twiggy, za zábavou nebo k vodě

Tipy a názory

3.6.2019

Zuzana Doleželová

Sluníčko pálí, prázdniny a dovolené jsou tu! Pokud uvažujete, kam se vydat na víkend, na pár dní, nebo třeba jen kam zajít odpoledne po práci užít si léto, čerstvý vzduch a nějakou tu zábavu, podívejte se na náš přehled zajímavých lokalit, které v okolí i v samotném centru Olomouce stojí za vidění!

ZÁBAVA V CENTRU MĚSTA

PLAVBY OLOMOUC

Plavby: na základě rezervace
Kontakt: www.plavbyolomouc.cz
Plavby po Moravě vstoupily do další sezony. V souvislosti se stavbou protipovodňových opatření se i nadále využívá jiná trasa plavby. Zázemí provozovatelé našli U Vodníka. Pokud si chcete užít netradiční pohled na město, poslechnout něco z historie, pokochat se klidnou hladinou řeky, pobavit se s přáteli nebo podniknout nezapomenutelnou rozlučku se svobodou, určitě jste tady správně! :)
O Plavbách Olomouc a přístavišti U Vodníka se dozvíte v našem článku.

OLOŠLAP

Jízdy Ološlapem: je třeba rezervace
Kontakt: www.oloslap.cz
A hned další skvělý tip od již zmíněného provozovatele! Jestli toužíte po netradičním zážitku v centru města, nebo chcete vaše přátele seznámit s historickým centrem, oslavit narozeniny či se rozloučit se svobodou, pak je Ološlap skvělou volbou. Slouží také jako pojízdný pivní bar. Během jízdy tak můžete sledovat krásy města za doprovodu hudby a osvěžit se pivem z pivovaru Chomout. Fajn zábava zaručena!

AQUAPARK OLOMOUC

Adresa: Kafkova 526/21
Otevírací doba: vnitřní areál 09:00-21:00, venkovní areál červen 10:00-18:00, o prázdninách 09:00-19:00
Kontakt: www.aqua-olomouc.cz
Tento nevšední areál vodních atrakcí a relaxace návštěvníkům nabízí zajímavé adrenalinové a relaxační zážitky, odpočinkové zóny, masáže a solária v rámci jednoho komplexního provozu tvořeného vnitřní bazénovou halou a venkovním areálem s travnatými rekreačními plochami, kde si můžete vychutnávat sluneční paprsky, nebo si na hřišti zahrát plážový volejbal. Velmi oblíbený je také tobogán a skluzavka. Pokud nehodláte trávit dovolenou někde u moře či u rybníka, aquapark je fajn tipem na dobré koupání přímo ve městě.

Foto: Jan Procházka

RESORT KRÁSNÁ MORAVA

Adresa: Jarmily Glazarové
Kontakt: www.krasnamorava.cz
Areál na březích Mlýnského potoka je úžasným místem v blízkosti centra Olomouce. Nabízí ubytování, půjčovnu sportovních potřeb i prostor pro spoustu zábavy. Můžete tu přespat při sjíždění řeky, je možné tady grilovat, pořádat firemní akce i rodinné oslavy. Přestože je resort uprostřed přírody, nechybí tu kompletní zázemí včetně WC a sprch, elektrických zásuvek a dalších služeb. Taková oáza ve městě. Navíc když si vezmete, že vám tu půjčí loďku a vy si můžete užít skvělý den s rodinou nebo s přáteli...

KAPRODROM

Adresa: za ulicí Andělská, Olomouc
Otevírací doba: denně 08:00-20:00
Kontakt: www.kaprodromklub.cz
Ideální tip pro celou rodinu. Tady zažijete nejen vzrušující chvíle při rybolovu, ale najdete tu i klid a odpočinek v přírodním areálu kousek od centra. Pro nejmenší je zde lanové centrum, pískoviště a spousta dalších atrakcí. Dobré jídlo si můžete dát v restauraci, kde se pro vás připravují čerstvé ryby a jiné grilované speciality. A i když třeba nerybaříte, můžete využít koupání, pramice, houpačky, pétanque, stolní fotbálek a další.

Foto: Jan Procházka

SEGWAY

Adresa: 28. října 11
Otevírací doba: denně 09:00-21:00 / doporučena rezervace
Kontakt: www.segway-olomouc.cz
Jestli toužíte poznat město trochu jinak, pak se vydejte na zážitkové a poznávací projížďky centrem i po okolí s průvodcem na SEGWAY. "Pro všechny turistické projížďky nabízíme ZDARMA službu bezdrátového Audioprůvodce v sedmi světových jazycích. Pro skupiny 4-6 lidí je zde automatická sleva 20 % na všechny projížďky," říkají majitelé. My jsme segway vyzkoušeli a stojí to za to!

Foto: Jan Procházka

MINIGOLF OLOMOUC

Adresa: areál LOKO, 17. listopadu 3
Otevírací doba: červen: pondělí-pátek 13:00-20:00; červenec-srpen: pondělí-pátek 10:00-20:00; sobota, neděle, svátky 10:00-20:00
Kontakt: www.minigolfolomouc.cz
Minigolf se pyšní tím, že je atrakcí pro všechny od jednoho roku do stovky. Pokud si chcete užít s rodinou či partou přátel zábavu na čerstvém vzduchu, ale zároveň máte soutěžního ducha, určitě sem zajděte. V případě nepříznivého počasí je výhodou to, že minigolf se hraje také v Olomouc City, a to po celý rok.

Foto: Jan Procházka

PAINTBALL GAME OLOMOUC

Adresa: Tř. Míru 1
Otevírací doba: dle rezervace
Kontakt: www.pgo.cz
Tip pro všechny, kteří milují adrenalin. Paintballový areál je vybudován v prostorách Tereziánské pevnosti postavené v roce 1854. Díky dispozici pevnosti si můžete zahrát uvnitř ve dvou patrech, z čehož přízemí je kompletně nasvíceno. Dále si můžete zahrát venku na hřišti z vojenských beden nebo na travnatém hřišti s nafukovacími překážkami. Zábava zaručena.

Foto: Daniel Mazáč

PEVNOST POZNÁNÍ

Adresa: 17. listopadu 7 (areál Korunní pevnůstky)
Otevírací doba: Po zavřeno; Út-Pá 09:00-17:00; So, Ne 09:00-18:00
Kontakt: www.pevnostpoznani.cz
Pevnost poznání je interaktivním univerzitním muzeem, kde si zábavu najdou nejen děti, ale také dospělí. Díky neformálnímu přístupu ke vzdělávání je dnes Pevnost poznání velmi inspirativním prostředím. V muzeu je k vidění několik zajímavých expozic a za návštěvu rozhodně stojí také planetárium. V Pevnosti poznání se koná řada poutavých akcí během celého roku, děti mohou navštěvovat nejrůznější kroužky a příměstské tábory, které jsou tu pořádány. Pro veškeré informace o nejnovějších událostech či akcích sledujte web.

Foto: Jan Procházka

KROKODÝLEK

Adresa: Florykova 556
Otevírací doba: Po-Čt, Ne 10:00-19:00; Pá, So 10:00-20:00
Kontakt: www.krokodylek-olomouc.cz
Krokodýlek je největší zábavní park v kraji. Nabízí více jak 25 úžasných atrakcí nejen pro děti, ale i pro dospělé. Můžete se těšit na pětipatrovou prolézací klec, lanové centrum, bazén s lodičkami, motorkovou dráhu, sedm metrů vysokou horolezeckou stěnu a mnoho dalšího. Součástí je i restaurace orientovaná na italskou kuchyni. Skvělý tip, když je venku nevlídno.

Foto: Jan Procházka

VETERAN ARENA

Adresa: Sladovní 103/3
Otevírací doba: Út-Ne: 10:00-17:00
Kontakt: www.veteranarena.cz
Muzeum historických automobilů je jedno z největších, veřejně přístupných muzeí svého druhu v České republice. Srdcem sbírky jsou automobily československé předválečné výroby, zejména Tatra, Wikov, "Zetka", Praga, Aero a Škoda. Milovníci historických motocyklů se mohou těšit na značky Jawa, Praga, ČZ a další...

Foto: Jan Procházka

KAM NA VÝLET V OKOLÍ

ZOO OLOMOUC

Adresa: Darwinova 29, Svatý Kopeček
Otevírací doba: denně 09:00-18:00
Kontakt: www.zoo-olomouc.cz
Zoo na Svatém Kopečku je oblíbeným cílem výletů zejména rodin s dětmi. Místní zoologická zahrada patří k těm nejhezčím. Rozprostírá se v příjemném, zalesněném prostředí a v současnosti chová téměř 1800 kusů celkem 380 druhů zvířat. Nabízí možnost prohlídky vzácných druhů živočichů v šesti pavilonech a mnoha dalších výbězích a expozicích, okružní jízdu vláčkem nebo unikátní, 32 metrů vysokou vyhlídkovou věž (nic pro slabé nátury). Velkou výhodou je občerstvení takřka na každém rohu. Ráj pro děti i dospělé... :)

DOPORUČENÍ: Pokud se sem chystáte o víkendu, připravte se, že je tu opravdu hodně lidí a nemusí se vám podařit zaparkovat. Doporučujeme proto použít autobusovou dopravu. Jízdní řád naleznete zde.

Foto: Jan Procházka

LANOVÝ PARK VEVERÁK

Adresa: 100 m za východem ze ZOO
Otevírací doba:  červen víkendy 10:00-18:00; červenec, srpen denně 09:00-18:00, dopoledne sleva 20 %
Kontakt: www.veverak-kopecek.cz
Lanový park se nachází 100 metrů od východu ze ZOO za dětským hřištěm. Nabízí celkem 47 překážek rozdělených do třech tras (DĚTSKÁ, JUNIOR, ZÁKLADNÍ) určených nejširší veřejnosti – dětem od 100 cm výšky, mládeži, dospělým, jednotlivcům i kolektivům, sportovním klubům, zájmovým kroužkům a všem, kteří chtějí zažít nevšední dobrodružství v korunách stromů. Nově vybudovaná DĚTSKÁ trasa je vybavena speciálním systémem jištění a je určena pro děti již od 100 cm. Zábava zaručena :)

Foto: Jan Procházka

REKREAČNÍ AREÁL KRALIČÁK

Adresa: Hynčice pod Sušinou, Stříbrnice
Kontakt: www.leto.mujkralicak.cz
V Hynčicích pod Sušinou a ve Stříbrnicích na vás čeká krásná krajina Hrubého Jeseníku a zábava pro celou rodinu. Léto na Kraličáku je ve znamení nejen aktivního využívání volného času, ale také příjemného lenošení uprostřed nádherné přírody. Krajina je protkána desítkami kilometrů turistických stezek a cyklistických cest, najdete zde bikecentrum, koloběžky, summertubing, horské trojkolky, koně, paddleboardy, naučné stezky v přírodě, a můžete tu dokonce rybařit. A to není všechno. Na vrcholu kopce Štvanice vás čeká rozhledna Stříbrná Twiggy! Věž válcovitého tvaru tvoří dřevěná konstrukce z modřínového dřeva se schodištěm uprostřed a krytou vyhlídkou na vrcholu. Nabízí nezapomenutelné výhledy na okolní horizonty a stráně - Kralický Sněžník (Sušina, Stříbnická), Hrubý Jeseník (Šerák, Keprník, Praděd, Dlouhé stráně, Mravenečník, Břidličná hora), Hanušovická vrchovina, Branenská vysočina, Staré Město. Za jejím projektem stojí architekt MgA. David Kubík prof. a ing. arch. Martin Rajniš z Hutě architektury Martina Rajniše, s.r.o. Nejen rozhledna, ale celý Kraličák stojí za návštěvu!

Foto: www.leto.mujkralicak.cz

SKI AREÁL HLUBOČKY

Adresa: Školní 126, Hlubočky
Otevírací doba: viz web
Kontakt: www.skiarealhlubocky.cz
Ač název areálu napovídá, že o zábavu je v Hlubočkách postaráno zejména v zimě, opak je pravdou. Najdete tady jedinou bobovou dráhu podobného typu na Moravě. Ale pozor, za deště se nejezdí!

RESORT HRUBÁ VODA

Adresa: Hrubá Voda
Otevírací doba: viz web
Kontakt: www.hrubavoda.cz
Asi 22 kilometrů od Olomouce, v údolí řeky Bystřice pod strmými kopci Oderských vrchů a Nízkého Jeseníku, najdete areál, kde je snad všechno, co potřebujete k dokonalé relaxaci. Je tu bobová dráha, dětské hřiště, minigolf, lukostřelecká aréna, disc-golf, víceúčelové hřiště, speciální Kamzíkova stezka mezi stromy, saunový svět, privátní wellness i ubytování. Dají se odtud také pořádat zajímavé výlety do okolí. Celý areál je dobře dostupný jak autem, tak vlakem. Ideální místo pro odpočinek...

Foto: Jan Procházka

DOUBRAVSKÝ DVŮR

Adresa: Nový Dvůr 243, Červenka 
Kontakt: www.doubravskydvur.cz
Statek Doubravský Dvůr se nachází nedaleko Litovle a navazuje na více než 400 let starou tradici zemědělského hospodaření. Od roku 2013 je součástí statku, na němž se chovají krávy holštýnského plemene, minimlékárna s vlastní prodejnou. Vzniklo tu i příjemné zázemí pro návštěvníky v baru na Dvorku, kde si můžete vychutnat dobrou kávu i s domácí zmrzlinou. Lze domluvit i prohlídka statku - a to jak zážitková pro děti, školní výlety, tak komentovaná prohlídka pro dospělé.

HANÁCKÉ SKANZEN

Adresa: Příkazy 54
Otevírací doba: viz web
Kontakt: www.skanzen-prikazy.cz
Skanzen láká na běžné komentované prohlídky, dny hliněného stavitelství, interaktivní ukázky tradiční sklizně a výmlatu, kdy si sami návštěvníci mohou vyzkoušet tyto dříve běžné práce, v létě, o Vánocích a Velikonocích se zde konají řemeslné jarmarky, koncerty, filmové projekce, výstavy, divadelní představení a jiné kulturní akce. Zážitek dotvoří příjemná Hospůdka U Berana, která je otevřena během akcí.

SLUŇÁKOV

Adresa: Skrbeňská 70, Horka nad Moravou
Kontakt: www.slunakov.cz
Sluňákov je přesně tím místem, kam se vypravíte, když si chcete odpočinout od civilizace. V moderní nízkoenergetické budově se můžete ubytovat, konají se u také akce pro celé rodiny, například ekologické večery, tábory, také zajímavé programy či aktivity zaměřené environmentálně.

Foto: Jan Procházka

LOVECKÁ CHATA

Adresa: Vodní 6, Horka nad Moravou 
Kontakt: www.naloveckou.cz
Lovecká chata v Horce nad Moravou je oblíbeným výletním místem se stylovou restaurací, ubytováním, zázemím pro nejrůznější setkání a společenské akce a  širokou nabídkou volnočasových aktivit. A co je fajn - mají tu i jízdárnu, takže se vy i vaše děti můžete povozit na koních.
POZOR!!!
Až do podzimu bude nutné na Loveckou chatu jinudy, začíná totiž oprava lesní cesty, která uzavře i oblíbenou cyklostezku k Lovecké chatě. Lesní komunikace "U Hájenky" je kvůli rekonstrukci neprůjezdná až do 31. října. Cyklisté se dostanou k Lovecké chatě pouze ze směru od Horky nad Moravou. Více zde.

 

PLAVBY PŘEROV

Plavby: na základě rezervace
Kontakt: www.plavbyprerov.cz
OLOLOĎ Kordulka i letos zamířila na řeku Bečvu v Přerově. Nabídne výletníkům i místním doposud nepoznaný pohled na historickou část města z říční hladiny. Kromě pětačtyřicetiminutové poznávací plavby historickým Přerovem si můžete objednat i hodinovou soukromou plavbu. Loď může vyplout s minimálně 5 osobami na palubě. Přístaviště se nachází u Centra Mlýna.

Foto: Hana Žáčková

LEVANDULOVÝ STATEK BEZDĚKOV

Adresa: Bezděkov 6
Kontakt: www.levandulovakavarna.cz/statek
Levandulový statek se nachází v obci Bezděkov u Úsova. Přímo uprostřed vesnice v budově bývalého obecního úřadu najdete malou Levandulovou expozici, kde si můžete zároveň zakoupit něco v levandulovém krámečku. Návštěva statku je doporučována v první půlce července, kdy je levandule v plném květu. Komentované prohlídky probíhají každý den v 10:00, 13:00 a v 17:00, o víkendech v každou celou hodinu od 10:00 do 18:00. Vše, co na statku nabízejí, se dočtete zde.

Foto: Levandulový statek Bezděkov

HRAD SOVINEC

Adresa: Sovinec, okr. Bruntál
Otevírací doba: denně 09:00-18:00, pondělí zavřeno
Kontakt: www.hradsovinec.cz
Hrad Sovinec se nachází na jižním okraji masivu Nízkého Jeseníku, asi 13 kilometrů od Rýmařova. Počátky hradu se datují do první poloviny 14. století a ve své nynější podobě představuje unikátně zachovalou stavebně-technickou ukázku barokní vojenské architektury. Nabízí zajímavou podívanou nejen milovníkům historie, ale o víkendech se tu konají skvělé akce pro celé rodiny. Sledujte proto web, ať vám nic neuteče. :)

HRAD BOUZOV

Adresa: Bouzov 8
Otevírací doba: 09:00-17:00 - záleží na zvoleném okruhu
Kontakt: www.hrad-bouzov.cz
Úžasnou podívanou nabízí také Bouzov. Romantický hrad byl založen na přelomu 13. a 14. století, do roku 1696 jej střídavě vlastnili příslušníci různých českých a moravských rodů, pak panství s hradem koupil Řád německých rytířů. Od roku 1945 je majetkem státu. V roce 1999 byl prohlášen za národní kulturní památku. Velmi často je vyhledávanou lokalitou filmařů. Stojí za návštěvu. ;)

STÁTNÍ HRAD ŠTERNBERK

Adresa: Horní náměstí 6
Otevírací doba: viz web
Kontakt: www.hrad-sternberk.cz
Státní hrad Šternberk se nachází nedaleko Olomouce a nabízí návštěvníkům zajímavou podívanou. Původně obranné středověké sídlo ze 13. století s dochovanou válcovitou věží a zbytky opevnění hlavního paláce láká nevšední atmosférou. Půvabné kulisy hradu potom tvoří okolní lesopark a dnešní podhradí. 

Foto: www.hrad-sternberk.cz

ZÁMEK ČECHY POD KOSÍŘEM

Adresa: Mánesova 1
Otevírací doba: viz web
Kontakt: www.zamekcechy.cz
Klasicistní zámek obklopený parkem o rozloze 21,5 hektaru, který patří k nejcennějším objektům historické zeleně na Moravě, je spjat se šlechtickým rodem Silva-Tarouca. Přítelem hraběcí rodiny byl malíř Josef Mánes, který Čechy pod Kosířem pravidelně navštěvoval a tvořil zde v letech 1849–1870. Zámek stojí za návštěvu!

Foto: Archiv zámku

ZÁMEK PLUMLOV

Adresa: Zámecká 99
Otevírací doba: denně mimo pondělí 10:00-18:00
Kontakt: www.zamek-plumlov.cz
Plumlovský zámek byl postaven v letech 1680 až 1690 Janem Adamem z Lichtenštejna. Je zajímavý nejen svou historií, ale návštěvníky potěší také akce, které se tu přes léto konají. Sledujte zde, ať víte, kdy na zámek vyrazit.

Foto: Petr Školař

SLEZSKÁ HARTA

Adresa: Leskovec nad Moravicí
Kontakt: www.slezskaharta.eu
Údolní nádrž Slezská Harta na řece Moravici nabízí řadu možností, jak aktivně strávit letní turistickou sezonu. Vyzkoušet můžete nejen koupání, ale i vyjížďky na loďkách, rybaření, jachting, windsurfing. Více zde.

JAVOŘÍČSKÉ JESKYNĚ

Adresa: Slavětín u Litovle
Otevírací doba: Út-Ne 09:00-17:00
Kontakt: www.caves.cz
Podzemní systém Javoříčských jeskyní vytváří komplikovaný komplex chodeb, dómů a propastí. Byly vytvořeny v ostrůvku devonských vápenců a na jejich vývoji se podílel potok Špraněk. Podstatná část jeskyní byla objevena již v roce 1938. Doporučujeme vzít si s sebou teplejší oblečení a pevnou obuv.

MLADEČSKÉ JESKYNĚ

Adresa: Mladeč
Otevírací doba: Út-Ne 09:00-16:30
Kontakt: www.caves.cz
Mladečské jeskyně se nacházejí v chráněné krajinné oblasti Litovelské Pomoraví. Podzemní prostory jsou bohatě zdobeny krápníky a sintrovými náteky, jeskyně jsou opravdu krásné. I tady platí, že byste neměli zapomenout na teplé oblečení a pevnou obuv.

Foto: Martin Koudelka, Správa Javoříčských jeskyní

Užijte si pohodové letní dny tam, kde se vám líbí, a s těmi, kteří jsou vám nejbližší! ;)