Reklama

Neděle 20. ledna 2019, svátek má Ilona, venku je -4.8 °C

UPOZORNĚNÍ: Tento příspěvek je starší než 6 měsíců.
Níže uvedené informace mohou být zastaralé či neplatné!

Kam na zahrádku s dětmi 1: Našli jsme pro vás baby friendly kavárny a restaurace přímo v centru Olomouce

Tipy a názory

3.5.2018

Autor: Barbora Sísová

Když vyleze první sluníčko, zaplní se nejen všechny cyklostezky, ale také terásky a zahrádky kaváren či restaurací. Přece jenom celou dlouhou zimu jsme čekali na onen moment, až si budeme moci s přáteli vychutnat první osvěžující nápoj pod širým nebem. A že těch možností je v centru Olomouce opravdu spousta. Menší problém nastává v momentě, když chcete jít posedět také s vašimi dětmi. Pokud vaše ratolest chvíli neposedí, je jasné, že si kávu s kamarádkou nevychutnáte ani vy, ani lidé kolem vás. Ti vám svými pohledy (v tom lepším případě) dávají jasně najevo, že tu s dětmi nemáte co dělat. Naštěstí pro maminky a rodiny s dětmi najdete i v centru Olomouce místa, kde se s dětmi počítá, nebo kde jsou vysloveně vítány. Pojďme se společně podívat na ty nejpříjemnější letní zahrádky v blízkosti centra…

Pokud máte děti, moc dobře víte, že zpravidla se chovají poněkud odlišně od ostatních hostů kaváren, hospod či restauračních zařízení. Asi jen málokteré malé dítě vydrží spořádaně sedět a poslouchat, o čem si povídáte. Poletování, křik a vymýšlení nejrůznějších rozpustilostí k nim prostě patří. Proto je třeba letní zahrádku vybírat s rozmyslem tak, aby vaše děti nebyly trnem v oku ostatním hostům, měly dostatek místa ke skotačení a vy si tak jarní či letní posezení skvěle užili. No jo, jenomže na vesnicích či cyklostezkách je hospůdek se zábavou pro děti spousta (budeme se jim podrobně věnovat příští měsíc), ale kam vyrazit v blízkosti centra?

Foto: Barbora Sísová

Svijanský šenk

Adresa: Krapkova 42
Otevírací doba: pondělí–sobota: 11:00–24:00, neděle: 14:00–24:00 
Atrakce pro děti: pískoviště, dráha na pétangue
Bližší info: https://svijansky-senk.webnode.cz, Facebook

Asi nejoblíbenější hospůdka všech rodičů se nachází skutečně jen kousek od centra města v blízkosti parku na Krapkově ulici. Na první pohled tajemný vstup do Svijanského šenku vůbec nenaznačuje, že by tu měla být nějaká zahrádka. Znalejší však vědí, že v zadní části za domem se ukrývá obrovská travnatá plocha s posezením, kde si přijdou na své jak milovníci slunce (sluníčko tu svítí po celé odpoledne, dokud nezapadne za obzor), tak ti, kteří si rádi vychutnají pivečko či jídlo v příjemném stínku. Místa je tu dost pro všechny – pro rodiče s dětmi i pro ty, kterým dětské halekání navozuje bolesti hlavy. Přestože děti mají k dispozici pouze pískoviště s několika málo hračkami a hřiště na pétangue, zpravidla se zde díky velkému výběhu a spoustě dětí zabaví na docela dlouhou dobu. A vy si tak můžete v klidu vychutnat některé pivečko z nabídky svijanského pivovaru (doporučujeme třeba skvělé pšeničné) nebo něco dobrého k snědku.

Foto: Svijanský šenk

Letní kino

Adresa: Pekární 26
Otevírací doba: pondělí–neděle: 14:00–23:45
Atrakce pro děti: houpačky, pískoviště
Bližší info: Facebook

V jednu chvilku jdete po rušné ulici velkoměsta plné aut a tramvají, pak zahnete a o pár metrů dál se před vámi rozprostře úžasná zahrádka Letního kina, která vám navodí pravou letní pohodu. Dřevěné stoly, příjemný stín stromů a vůně grilovaného masa (objednat si zde můžete dokonce špekáčky), k tomu vychlazené pivo Chomout či domácí limonáda…To je zkrátka idyla. A když k tomu připočteme ještě to, že se zde nachází menší hřišťátko pro děti s pískovištěm a houpačkami – pak je tato idylka naprosto dokonalá. Vzhledem k velikosti zahrádky vám garantujeme, že se zde vaše ratolesti pořádně proběhnou a s uspáváním tak nebudete mít téměř žádnou práci. Areál je pro rodiče s dětmi ideální v tom, že má jednu přístupovou cestu a celý je oplocený. Kromě velké travnaté plochy jsou pro děti velmi atraktivní prostory amfiteátru, které jsou jako stvořené pro dobrodružné výpravy. Bohužel tady číhá také nebezpečí pádu nebo jiného zranění, takže raději doporučujeme nespouštět děti z očí. Výhodou je také to, že zde téměř vždy narazí na nějakého kamaráda a díky všudypřítomným stromům neriskujete ani úpal či přehřátí.

Foto: Letní kino Olomouc

Kavárna V lese

Adresa: Žerotínovo náměstí 152/3
Otevírací doba: pondělí–pátek: 9:00–19:00, sobota–neděle: 10:00–19:00
Atrakce pro děti: pískoviště, skluzavka, žebřiny, dřevěné teepee, do budoucna se chystá horolezecká stěna a kuchyňka 
Bližší info:  Facebook

Pokud máte sraz s kamarádkou a chcete si sednout na kávičku a nějaký dobrý zákusek, pak můžeme vřele doporučit letošní venkovní novinku – zahrádku kavárny V lese. Kavárna s dětskou herničkou vznikla loni na podzim, a tak teprve v těchto dnech začíná postupně budovat letní posezení, kde se budete cítit příjemně nejen vy, ale hlavně vaše děti. Ty se mohou těšit na pískoviště, skluzavku nebo třeba dřevěné teepee, které je vůbec nejoblíbenější atrakcí. Vy si zase můžete vychutnat skvělou kávu z pražírny La Bohéme Café, domácí limonádu, mošty nebo některý z vynikajících zákusků, které jsou tak dokonalé, že by neměly ohrozit vaše zdraví ani postavu. I za hraní na zahrádce zaplatíte za dítě vstupné 50 korun s tím, že si může hrát i vevnitř, od 17:30 platí zlevněný vstup 25 Kč, v případě rychlé kávy vstup platit nemusíte.

Foto: Kavárna V lese

Restaurace Na Baště

Adresa: Dobrovského 26
Otevírací doba: pondělí: zavřeno, úterý–čtvrtek: 17:00–23:00, pátek–sobota: 17:00–00:00, neděle: 17:00–22:00
Atrakce pro děti: garáž plná hraček
Bližší info: Facebook

Zajímavé využití pro děti nabízí také Restaurace Na Baště, kterou najdete na Dobrovského ulici. Na jinak betonovém dvorku se totiž nachází menší garáž plná hraček, vaše děti se tu velmi přirozenou formou schovají do stínu a jsou chráněny proti slunci, větru i dešti. K dispozici mají vše, na co si vzpomenou – autíčka, panenky, tatrovku i malou skluzavku. Rodiče si zde mohou vychutnat litovelské pivo (vždy je na čepu i nějaký speciál jako například pšeničné nebo kvasničák), pravé řecké frappé nebo některou z řeckých specialit, a když máte štěstí, můžete tu o víkendu narazit i na grilování.

Foto: Barbora Sísová

Hacienda Olmeca Mexicana

Adresa: Hynaisova 554/11
Otevírací doba: pondělí a neděle 9:30–23:00, úterý–sobota 9:30–00:00
Atrakce pro děti: plastový domeček, pískoviště s hračkami, malý stoleček se židličkami.
Bližší info: www.hacienda-olmeca.cz

Pokud holdujete mezinárodní kuchyni, pak vás jistě potěší, že baby friendly zahrádku má k dispozici také mexická restaurace na Hynaisově ulici. Zahrádka je krytá, a tak sem můžete vyrazit i v momentě, kdy by vaše hodování mohla přerušit nepřízeň počasí. Zatímco vy si budete vybírat z nepřeberného množství tortill, quesadill a jiných mexických dobrot (v jídelním lístku najdete také jídla pro děti) či poledních menu, vaše děti jistě ocení, že si mohou hrát v zahradním domečku s pískovištěm nebo posedět u roztomilého dětského stolečku. Prostor pro děti tu není příliš velký, ale pokud se sem nenahrne půlka Olomouce, máte vyhráno. 

Foto: Barbora Sísová

Restaurace Gól

Adresa: Legionářská 12
Otevírací doba: pondělí–pátek: 09:00–00:00, sobota–neděle: 10:00–00:00
Atrakce pro děti: velká skluzavka, dvouramenná houpačka, dřevěný domeček
Bližší info:  www.restauracegol.eu

Téměř za rohem, u Androva stadionu, se nachází další restaurace, kde si můžete vychutnat pivo i jídlo spolu s vašimi ratolestmi. Kromě stále obsazené kryté terásky před restaurací najdete z boku restaurace otevřené posezení se dvěma stoly vhodné právě pro rodiče s dětmi. Vy tu máte své prcky neustále pod kontrolou, a nerušíte tak ostatní hosty restaurace. Děti zde mají k dispozici skluzavku, domeček a houpačku a vy zase pivo Litovel, žebírka, kuřecí křidýlka nebo v době oběda některé ze tří meníček.

Foto: Barbora Sísová

Excelent Urban Pub Doga

Adresa: areál Vysokoškolských kolejí J. L. Fišera, Šmeralova 10
Otevírací doba: pondělí–pátek: 13:00–00:00, sobota: 11:00–00:00, neděle: 11:00–23:00
Atrakce pro děti: houpačky, plastová prolézací žížala, velká prolézací konstrukce
Bližší info: www.pivnicedoga.cz, Facebook

Přestože se legendární pivnice Doga nachází přímo v areálu vysokoškolských kolejí, i zde moc dobře vědí, že nejen ze studentů je člověk živ. A obzvláště v letních měsících zde ocení také rodiče s dětmi, kteří na zahrádkách odpočívají velmi rádi. Zdejší zahrádka je na první pohled opravdu velmi vizuálně zajímavá. Zatímco v Letním kině si připadáte jako na prázdninách v kempu, tady máte díky paletovému nábytku a všudypřítomným oleandrům v květináči pocit, že jste se ocitli na dovolené u moře. A když si k tomu dopřejete Aperol Spritz, čepovaného Cidera nebo Sex on the beach – pak můžete dovolenkovat směle dál. Spíše pro starší děti je zde k dispozici zábavná konstrukce, kterou děti prolézají a čelí tak nejrůznějším překážkám, menší děti ocení houpačku, prolézací housenku nebo všudypřítomné kamínky.

Foto: Barbora Sísová
Foto: Barbora Sísová

Zdravá pecka

Adresa: Legionářská 11
Otevírací doba: pondělí–pátek: 10:00–19:00, sobota: 11:00–18:00, neděle: 11:00–17:00
Bližší info: www.zdravapecka.cz, Facebook

Pokud vás napadne vyrazit s vašimi dětmi do bistra Zdravá pecka s tím, že se vaše ratolesti vyřádí na průlezkách v areálu letního koupaliště, musíme vás zklamat. Tato zahrádka bude otevřena až od 1. června (v případě pěkného počasí od 25. května), avšak přístupná bude na základě nařízení magistrátu pouze hostům koupaliště. Od 1. května můžete využít posezení před vchodem do bistra, kde však žádnou atrakci pro děti nenajdete. Využít ale můžete dětského koutku, který se nachází uvnitř. V nabídce bistra je nejen řada skvělých netradičních dezertů, včetně těch raw, ale také spousta vegetariánských či zdravějších pokrmů. Z vlastní zkušenosti můžu doporučit například špaldové špecle s tvarůžkovou omáčkou, cibulkou a vlašskými ořechy nebo pohankovo-jáhlové knedlíčky s uzeným tofu a cibulkou, podávané s dušeným hlávkovým zelím a cuketou. A širokou nabídku jídel mají také pro ty nejmenší strávníky. V době poledního menu můžete navíc vybírat ze dvou jídel a samozřejmostí je také polévka.    

 

Příští měsíc se můžete těšit na další tipy na baby friendly zahrádky, které jsou sice trochu dál od centra, ale zpravidla jsou provoněny grilovanými dobrotami.

Autor článkuBarbora Sísovásisova@olomouc.cz

Barbora Sísová