Kalendárium: 11. – 17. dubna 2011 - OLOMOUC.CZ
Reklama

Neděle 25. května 2025, svátek má Viola, venku je 9.6 °C

UPOZORNĚNÍ: Tento příspěvek je starší než 6 měsíců.
Níže uvedené informace mohou být zastaralé či neplatné!

Kalendárium: 11. – 17. dubna 2011

Tipy a názory

11.4.2011

11. 4.

Slavnostního vysvěcení se dočkala olomoucká synagoga projektovaná vídeňským architektem Jakobem Gartnerem v maursko-byzantském stylu. Bezprostředně po okupaci Československa nacistickým Německem, během noci z 15. na 16. března 1939 byl honosný olomoucký templ sice jen částečně poškozen požárem, ale již 16. března dopoledne bylo úředně rozhodnuto o jeho demolici, která byla dokončena v březnu 1940. Podobný osud postihl i další Gartnerovy synagogy v Holešově a Kroměříži.

1897

12. 4.

Zemřela Laetitia Dytrychová, umělecká zvonařka a výtvarnice. Narodila se v Polsku, její matka byla Polka, otec český vlastenec. Rodina v roce 1924 přesídlila do Československa. Od roku 1938 žila v Brodku u Přerova. Její manžel Josef Dytrych zde na počátku 50. let založil zvonařskou dílnu, po manželově smrti v roce 1965 odlévala zvony sama, později se svými dcerami a zetěm. Odlila na 2000 zvonů. O práci její dílny byly natočeny filmy: Dvoutunové D (1962); Srdce zvonu a žena (1968) aj. Znakem její rodiny na zvonech je otisk větvičky túje severské.

2006

13. 4.

Kardinál Pileus udělil v Praze olomouckému chrámu Panny Marie na
Předhradí na každou sobotu stodenní odpustky. Chrám Panny Marie byl totiž místem, kterému císařovna Eliška Pomořanská věnovala zvláštní pozornost.

1379

14. 4.

Český rozhlas Olomouc obdržel prestižní cenu Olomouckého kraje za rok 2009 za přínos v oblasti kultury.

2010

15. 4.

Zemřel Jakob Gartner, rakouský architekt. Narodil se v Přerově, studoval v Brně na Vyšší průmyslové škole a později i ve Vídni. Projektoval množství obytných i veřejných staveb, hlavně na Moravě a v Rakousku. Pro Židovskou obec navrhoval synagogy v maursko-orientálním stylu, např. v Olomouci, Přerově, Prostějově, Kroměříži. Většina z nich však byla zničena za 2. světové války. Ve spolupráci se stavitelem Moritzem Fischerem postavil v Olomouci asi 40 nájemních domů (Masarykova a Vídeňská ulice) a soubor šesti historizujících vil (např. vila Eduarda Hamburgera na Vídeňské ulici). Mezi další významné stavby patří budova Ústavu pro vzdělávání dívek hraběte Pöttinga (Pöttingeum) v Olomouci a budova spořitelny ve Šternberku.

1921

16. 4.

Zákonem č. 214 o sloučení sousedních obcí Olomouce došlo k
vytvoření Velké Olomouce. K městu bylo připojeno třináct
předměstí, dvě města (Hodolany a Nová Ulice) a jedenáct vesnic
(Bělidla, Černovír, Hejčín, Chválkovice, Lazce, Nové Sady, Nový
Svět, Neředín, Pavlovičky, Povel a Řepčín. V Olomouci získalo
převahu české obyvatelstvo nad německým, tudíž následně byly také přejmenovány ulice a náměstí (např. z náměstí císaře Františka
Josefa se stalo náměstí Republiky, ulice císařů Viléma a Karla
dostaly jméno Palackého a Riegrova).
 

1919

17. 4.

V listině papeže Řehoře VII. z roku 1075 se nachází formulace
Bragensem et Holomucensem episcopum (pražského a holomouckého biskupa) – jedná se o nejstarší doklad tzv. nářečního protetického "h" na Moravě.

1075

Reklama

ENJOY

Katalog firem » Restaurace, stravování » Bary a kavárny

Na Horním náměstí v srdci Olomouce jsme vytvořili prostor, který spojuje to nejlepší z kavárenského a barového světa. Přes den vás potěšíme výběrovou kávou a bohatými snídaněmi, zat...