Reklama

Sobota 30. května 2020, svátek má Ferdinand, venku je 14.9 °C

UPOZORNĚNÍ: Tento příspěvek je starší než 6 měsíců.
Níže uvedené informace mohou být zastaralé či neplatné!

Na návštěvníky sbírkových skleníků ve Smetanových sadech čeká rozkvetlá kaktusová pláň

Zprávy z regionu

8.5.2019

Autor: red

V květnu a červnu se v kaktusovém skleníku nabízí návštěvníkům pohled na rozkvetlou "kaktusovou pláň". Kvete zde většina druhů.

Foto: Výstaviště Flora Olomouc

Kaktusový skleník nabízí návštěvníkům kolekci více než 400 kaktusů a sukulentů, které se v současné době pyšní nepřebernou škálou barevných květů. "K vidění jsou menší druhy kaktusů rodů Mammillaria, které jsou známé tím, že mají místo žeber bradavkovité výrůstky a bohatě kvetou drobnými květy v malých věnečcích. Dále druhy Ferocactus či Eulychnia. Sbírka nabízí i sloupovité kaktusy, které v domovině dorůstají do úctyhodné výšky 15 až 25 metrů. Největší keřovité kaktusy se zploštělými články patří rodu Opuntia a poranění jejich velkými trny opatřenými zpětnými zoubky bývají velmi bolestivá. Plody mnohých kaktusů jsou jedlé a v jižních zemích je prodávají na trhu jako ovoce," prozradila marketingová pracovnice zahradnického úseku Výstaviště Flora Olomouc Helena Šupová.

Sbírkové skleníky ve správě Výstaviště Flora Olomouc se nachází ve Smetanových sadech a patří k historicky nejstarším skleníkům v naší republice. Kaktusový skleník spolu se sousedním tropickým skleníkem byl vybudován v 50. letech minulého století. Poprvé byl otevřen 18. srpna 1962 při příležitosti zahájení 4. celostátní zahradnické výstavy. Největší z komplexu skleníků, palmový skleník, je prohlášen kulturní památkou České republiky.

Otevírací doba sbírkových skleníků je denně kromě pondělí od 9:30 do 18 hodin.