Reklama

Pondělí 28. listopadu 2022, svátek má René, venku je 3.8 °C

UPOZORNĚNÍ: Tento příspěvek je starší než 6 měsíců.
Níže uvedené informace mohou být zastaralé či neplatné!

Judo Klub Olomouc získal jedinečné ocenění TOP klub roku 2021 za nejvíce získaných zlatých medailí

Sport

25.11.2021

Autor: asu

Úspěšnou sezónu olomouckých judistů zhodnotila odborná veřejnost Českého svazu juda, jež místnímu Judo Klubu Olomouc věnovala plaketu s oceněním TOP klub roku 2021. Hlavním měřítkem hodnocení byla úspěšnost na mistrovských republikových soutěžích od nejstarších kategorií až po nejmenší.

Vlevo: David Klammert, olomoucký závodník a účastník LOH Tokio 2020, po vítězném finálovém zápasu na Mistrovství republiky seniorů

Vpravo: výprava JK Olomouc na Přeboru republiky žáků 2021

Foto: Judo Klub Olomouc

V Olomouci existuje už více než 10 let tréninkové centrum pro nadané sportovce ze základních, středních i vysokých škol. Tréninky probíhají v tělocvičně Fakultní základní školy Tererova, na Gymnáziu Čajkovského a v prostorách Fakulty tělesné kultury Univerzity Palackého. Právě zde se sportovci připravují na vrchol sezóny v podobě Přeboru či Mistrovství České republiky.

Nejočekávanější akcí roku se stala národní soutěž o titul Mistra České republiky seniorů, kterou hostil domácí Judo Klub Olomouc ve Sportovní hale Univerzity Palackého. Finálová utkání v kombinaci s uměleckým doprovodným programem za přítomnosti efektní světelné a kouřové show ovládli domácí, když se v celkovém součtu získaných medailí umístili ze všech klubů na prvním místě. Oceněnými favority byli dva vážení olomoučtí sportovci, a to David Klammert, Mistr Evropy do 23 let a účastník letošních olympijských her v Tokyu, a Renata Zachová, Mistryně Evropy juniorů a dvojnásobná medailistka ze dvou světových Grand Prix. Nad rámec klubu obhájila titul Mistryně ČR také zlínská závodnice trénující v Olomouci Veronika Horáková.

Zástupci olomouckého týmu nemohli chybět ani na Mistrovství republiky juniorů pod 21 let. Zde získali sportovci celkem pět medailí, z toho jeden titul Mistra České republiky v těžké váze. Nositelem titulu je Tomáš Raška, vycházející hvězda juniorské reprezentace a bronzový medailista z letošního Mistrovství Evropy dorostenců.

Vlevo: zlaté medailistky dorostenckého týmu JK Olomouc na Mistrovství republiky družstev

Vpravo: medailový tým juniorů do 21 let s trenéry Ondřejem Svobodou a Genem Yonenagou

Foto: Judo Klub Olomouc

Přelomový okamžik v historii olomouckého juda nastal v rámci Mistrovství republiky dorostu jednotlivců, kde klub zacinkal pěti zlatými medailemi. Titul Mistři ČR získali František Lhotzký, Tomáš Raška, o kategorii mladší Štěpán Zink, Kristýna Pokorná a Markéta Korčáková. Zmíněné slečny sice v rámci olomouckého centra trénují, ale na soutěži reprezentovali své domovské oddíly Energy Judo Team a SKP Judo Zlín. Pro cenné zlato si dokráčely i dorostenky v republikové soutěži družstev. Pět vyhraných zápasů nad týmy z Kaplic, Prahy, Ostravy, Pardubic i SK UP Olomouc tak bylo důkazem, že holky z Hané zkrátka umí táhnout za jeden provaz a prát se jako tým.

V žákovských kategoriích se až ke zlaté medaili probojovali Štěpán Zink, Mia Vranová a Jaroslav Novotný. Mladší a starší žáci Judo Klubu Olomouc trénují ve spolupráci s bývalým reprezentantem a úspěšným trenérem Františkem Šmehlíkem a japonským metodikem juda Genem Yonenagou, absolventem oboru judo na jedné z nejprestižnějších univerzit v Tokiu. Tento jediný japonský trenér v republice platí za přidanou hodnotu místního klubu prostřednictvím výuky asijského stylu, jenž je od našeho evropského značně odlišný.

"Děkuji všem trenérům za skvěle odvedenou práci. I přes ztížené podmínky po čas pandemických opatření jsme fungovali jako tým, co si jde tvrdě za svým. A za to jsem velmi vděčný. Chtěl bych rovněž i poděkovat našim partnerům městu Olomouci, Olomouckému kraji, Národní sportovní agentuře, Fakultě tělesné kultury UP a Gymnáziu Čajkovského za dlouhodobou podporu činnosti našeho klubu," říká šéftrenér klub Jiří Štěpán.