Reklama

Středa 28. července 2021, svátek má Viktor, venku je 17.3 °C

UPOZORNĚNÍ: Tento příspěvek je starší než 6 měsíců.
Níže uvedené informace mohou být zastaralé či neplatné!

Jak se zabavit v létě? Vyzkoušejte plavbu, rybolov, sportovní aktivity a vydat se můžete i k vodě a za kulturou

Tipy a názory

16.6.2020

Lenka Šimková

Léto a slunečné počasí konečně klepe na dveře. Pokud uvažujete, kam se vydat na víkend, na prázdniny, nebo třeba jen kam zajít odpoledne po práci užít si sluníčko, čerstvý vzduch a nějakou tu zábavu, podívejte se na náš přehled zajímavých lokalit, které v okolí i v samotném centru Olomouce stojí v létě za to...

ZÁBAVA V CENTRU MĚSTA

PLAVBY OLOMOUC
Plavby:
na základě rezervace
Kontakt: www.plavbyolomouc.cz 
Plavby po Moravě vstoupily do další sezony. V souvislosti se stavbou protipovodňových opatření se i nadále využívá jiná trasa plavby se zázemím v přístavišti U Vodníka. Přes léto se můžete těšit na poznávací plavby, příměstské tábory, ale také rozlučky se svobodou, firemní akce a jiné oslavy. Letos vás navíc čeká i nový plavební úsek, který povede až ke Kožušanskému jezu. ;-)

OLOŠLAP
Jízdy Ološlapem:
je třeba rezervace
Kontakt: www.oloslap.cz 
A hned další skvělý tip od již zmíněného provozovatele! Jestli toužíte po netradičním zážitku v centru města, nebo chcete vaše přátele seznámit s historickým centrem, oslavit narozeniny či se rozloučit se svobodou, pak je Ološlap skvělou volbou. Slouží také jako pojízdný pivní bar. Během jízdy tak můžete sledovat krásy města za doprovodu hudby a osvěžit se pivem z pivovaru Chomout. A od loňského roku se můžete projet Žánkem.

Ololoď Marie Terezie

Ološlap Žánek

Foto: Plavby Olomouc

AQUAPARK OLOMOUC
Adresa:
Kafkova 526/21
Otevírací doba: vnitřní areál po-ne 09:00-21:00; venkovní areál po-ne 09:00-19:00
Kontakt: www.aqua-olomouc.cz 
Tento nevšední areál vodních atrakcí a relaxace návštěvníkům nabízí zajímavé adrenalinové a relaxační zážitky, odpočinkové zóny, masáže a solária v rámci jednoho komplexního provozu tvořeného vnitřní bazénovou halou a venkovním areálem s travnatými rekreačními plochami, kde si můžete vychutnávat sluneční paprsky, nebo si na hřišti zahrát plážový volejbal. Velmi oblíbený je také tobogán a skluzavka. Pokud nehodláte trávit slunné dny někde u rybníka, aquapark je fajn tipem na dobré koupání přímo ve městě.
*Informace o aktuálních bezpečnostních pravidlech najdete na webu.

RESORT KRÁSNÁ MORAVA
Adresa:
Jarmily Glazarové
Kontakt: www.krasnamorava.cz 
Areál na březích Mlýnského potoka je úžasným místem v blízkosti centra Olomouce. Nabízí ubytování, půjčovnu sportovních potřeb i prostor pro spoustu zábavy. Můžete tu přespat při sjíždění řeky, je možné tady grilovat, pořádat firemní akce i rodinné oslavy. Přestože je resort uprostřed přírody, nechybí tu kompletní zázemí včetně WC a sprch, elektrických zásuvek a dalších služeb. Taková oáza ve městě. Navíc když si vezmete, že vám tu půjčí loďku a vy si můžete užít skvělý den s rodinou nebo s přáteli...

KAPRODROM
Adresa:
za ulicí Andělská, Olomouc
Otevírací doba: denně 08:00-20:00
Kontakt: www.kaprodromklub.cz 
Ideální tip pro celou rodinu. Tady zažijete nejen vzrušující chvíle při rybolovu, ale najdete tu i klid a odpočinek v přírodním areálu kousek od centra. Pro nejmenší je zde lanové centrum, pískoviště a spousta dalších atrakcí. Dobré jídlo si můžete dát v restauraci, kde se pro vás připravují čerstvé ryby a jiné grilované speciality. A i když třeba nerybaříte, můžete využít koupání, pramice, houpačky, stolní fotbálek a další.

Kaprodrom

Veteran Arena

Foto: Jan Procházka

VETERAN ARENA
Adresa:
Sladovní 103/3
Otevírací doba:
ÚT-NE 10:00-17:00
Kontakt:
www.veteranarena.cz 
Muzeum historických automobilů je jedno z největších, veřejně přístupných muzeí svého druhu v České republice. Srdcem sbírky jsou automobily československé předválečné výroby, zejména Tatra, Wikov, "Zetka", Praga, Aero a Škoda. A na letošní sezonu je připravena řada novinek. Už teď se můžeme těšit na rozšíření sbírky Indian a nově tu také uvidíte stroje ČZ. Ideální místo pro milovníky aut, motorek a historie...

PEVNOST POZNÁNÍ
Adresa: 17. listopadu 7 (areál Korunní pevnůstky)
Otevírací doba: PO-PÁ 09:00-17:00; SO, NE 09:00-18:00
Kontakt: www.pevnostpoznani.cz 
Pevnost poznání je interaktivním univerzitním muzeem, kde si zábavu najdou nejen děti, ale také dospělí. V muzeu je k vidění několik zajímavých expozic a za návštěvu rozhodně stojí také planetárium. Koná se tu řada poutavých akcí, děti mohou navštěvovat nejrůznější kroužky a příměstské tábory, které jsou zde pořádány. Pro veškeré informace o nejnovějších událostech či akcích sledujte web.

MINIGOLF OLOMOUC
Adresa: areál LOKO, 17. listopadu 3
Otevírací doba: červen: pondělí-pátek 13:00-20:00; červenec-srpen: pondělí-pátek 10:00-20:00; sobota, neděle, svátky 10:00-20:00
Kontakt: www.minigolfolomouc.cz 
Minigolf se pyšní tím, že je atrakcí pro všechny od jednoho roku do stovky. Pokud si chcete užít s rodinou či partou přátel zábavu na čerstvém vzduchu, ale zároveň máte soutěžního ducha, určitě sem zajděte. V případě nepříznivého počasí je výhodou to, že minigolf se hraje také v Olomouc City, a to po celý rok.

PAINTBALL GAME OLOMOUC
Adresa: Tř. Míru 1
Otevírací doba: dle rezervace
Kontakt: www.pgo.cz 
Tip pro všechny, kteří milují adrenalin. Paintballový areál je vybudován v prostorách Tereziánské pevnosti postavené v roce 1854. Díky dispozici pevnosti si můžete zahrát uvnitř ve dvou patrech, z čehož přízemí je kompletně nasvíceno. Dále si můžete zahrát venku na hřišti z vojenských beden nebo na travnatém hřišti s nafukovacími překážkami. Zábava zaručena.

Minigolf

Paintball

Foto: Jan Procházka, Daniel Mazáč

KROKODÝLEK OLOMOUC
Adresa: Florykova 556
Otevírací doba: Po-Čt, Ne 10:00-19:00; Pá, So 10:00-20:00
Kontakt: www.krokodylek-olomouc.cz 
Krokodýlek je největší zábavní park v kraji. Nabízí více jak 25 úžasných atrakcí nejen pro děti, ale i pro dospělé. Můžete se těšit na pětipatrovou prolézací klec, lanové centrum, bazén s lodičkami, motorkovou dráhu, sedm metrů vysokou horolezeckou stěnu a mnoho dalšího. Součástí je i restaurace orientovaná na italskou kuchyni. Skvělý tip, když je venku nevlídno...

JUMP ACADEMY OLOMOUC
Adresa: Olomoucká 1715/90, Olympia Olomouc
Otevírací doba: denně 09:00-21:00
Kontakt: www.jumpacademy.cz/olomouc 
Jump Academy Olomouc je trampolínové centrum pro děti a dospělé. Přijďte si zaskákat, trampolíny na vás čekají! Zažijte spoustu zábavy a tréninku. Jump aréna nabízí hned několik druhů atrakcí, ty jsou vyrobené z kvalitních materiálů a díky vysokým bezpečnostním standardům splňují ty největší požadavky na bezpečnost. Jump park je charakteristický i tím, že na účastníky dohlíží animátoři a trenéři. A dá se tu uspořádat i narozeninová oslava.

JUMP FAMILY OLOMOUC
Adresa: Pražská 255/41, Olomouc City
Otevírací doba: denně 09:00-21:00
Kontakt: www.jumpfamily.cz/olomouc 
Skočte do jump arény v Olomouci a prožijte nekonečné množství zábavy. Čeká na vás hřiště snů plné trampolín i jiných atrakcí pro celou rodinu, včetně nejmenších. Nezáleží na tom, kolik toho umíte. Kvalifikovaní trenéři vám rádi pomohou s prvními skoky i náročnějšími triky. Přijďte se sem vyskákat ze všedních starostí, zlepšit fyzičku nebo zničit ratolesti...

Krokodýlek

Jump Academy Olomouc

Foto: Jan Procházka

KAM NA VÝLET V OKOLÍ

ZOO OLOMOUC
Adresa:
Darwinova 29, Svatý Kopeček
Otevírací doba: denně 09:00-18:00
Kontakt: www.zoo-olomouc.cz 
Zoo na Svatém Kopečku je oblíbeným cílem výletů zejména rodin s dětmi. Místní zoologická zahrada patří k těm nejhezčím. Rozprostírá se v příjemném, zalesněném prostředí a v současnosti chová téměř 1800 kusů celkem 380 druhů zvířat. Nabízí možnost prohlídky vzácných druhů živočichů v šesti pavilonech a mnoha dalších výbězích a expozicích, okružní jízdu vláčkem nebo unikátní, 32 metrů vysokou vyhlídkovou věž (nic pro slabé nátury). Velkou výhodou je občerstvení takřka na každém rohu. Ráj pro děti i dospělé... :)
DOPORUČENÍ: Pokud se sem chystáte o víkendu, připravte se, že je tu přes léto opravdu hodně lidí a nemusí se vám podařit zaparkovat. Doporučujeme proto použít autobusovou dopravu, linka č. 11 jede z Hlavního nádraží a zastaví vám kousek od vchodu do zoo.

Žirafy k olomoucké zoo neodmyslitelně patří..

Foto: Jan Procházka

LANOVÝ PARK VEVERÁK
Adresa: 100 m za východem ze ZOO
Otevírací doba: červen víkendy 10:00-18:00; červenec, srpen denně 09:00-18:00, dopoledne platí sleva 20 %
Kontakt: www.veverak-kopecek.cz 
Lanový park se nachází 100 metrů od východu ze ZOO za dětským hřištěm. Nabízí celkem 47 překážek rozdělených do třech tras (DĚTSKÁ, JUNIOR, ZÁKLADNÍ) určených nejširší veřejnosti – dětem od 100 cm výšky, mládeži, dospělým, jednotlivcům i kolektivům, sportovním klubům, zájmovým kroužkům a všem, kteří chtějí zažít nevšední dobrodružství v korunách stromů. Nově vybudovaná DĚTSKÁ trasa je vybavena speciálním systémem jištění a je určena pro děti již od 100 cm. Zábava zaručena :)

Lanový park Veverák slibuje spoustu zábavy nejen pro děti, ale i pro dospělé. ;-)

Foto: Jan Procházka

RESORT HRUBÁ VODA
Adresa: Hrubá Voda
Kontakt: www.hrubavoda.cz 
Asi 22 kilometrů od Olomouce, v údolí řeky Bystřice pod strmými kopci Oderských vrchů a Nízkého Jeseníku, najdete areál, kde je snad všechno, co potřebujete k dokonalé relaxaci. Je tu bobová dráha, dětské hřiště, minigolf, lukostřelecká aréna, disc-golf, víceúčelové hřiště, speciální Kamzíkova stezka mezi stromy, saunový svět, privátní wellness i ubytování a spoustu dalšího... Dají se odtud také pořádat zajímavé výlety do okolí.
POZOR! V Hrubé Vodě aktuálně probíhá dlouhodobá oprava veřejné komunikace, která vede i do areálu RESORTU Hrubá Voda. Průjezd po silnici do areálu je možný pouze o víkendech, a to od pátku cca 17. hodiny do nedělního večera. Bez problémů se lze na místo dopravit vlakem, který má zastávku přímo u areálu. ;-)

Kamzíkova stezka je unikátní systém prolézaček a lanového bludiště, který nadchne každého

Foto: Jan Procházka

DOUBRAVSKÝ DVŮR
Adresa: Nový Dvůr 243, Červenka
Kontakt: www.doubravskydvur.cz 
Statek Doubravský Dvůr se nachází nedaleko Litovle a navazuje na více než 400 let starou tradici zemědělského hospodaření. Od roku 2013 je součástí statku, na němž se chovají krávy holštýnského plemene, minimlékárna s vlastní prodejnou. Vzniklo tu i příjemné zázemí pro návštěvníky v baru na Dvorku, kde si můžete vychutnat dobrou kávu i s domácí zmrzlinou. Lze domluvit i prohlídka statku - a to jak zážitková pro děti, školní výlety, tak komentovaná prohlídka pro dospělé.

HANÁCKÉ MUZEUM V PŘÍRODĚ
Adresa: Příkazy 54
Kontakt: www.nmvp.cz/prikazy 
Skanzen láká na běžné komentované prohlídky, dny hliněného stavitelství, interaktivní ukázky tradiční sklizně a výmlatu, kdy si sami návštěvníci mohou vyzkoušet tyto dříve běžné práce, v létě, o Vánocích a Velikonocích se zde konají řemeslné jarmarky, koncerty, filmové projekce, výstavy, divadelní představení a jiné kulturní akce. Zážitek dotvoří příjemná Hospůdka U Berana.

LOVECKÁ CHATA
Adresa: Vodní 6, Horka nad Moravou
Kontakt: www.naloveckou.cz 
Lovecká chata v Horce nad Moravou je oblíbeným výletním místem se stylovou restaurací, ubytováním, zázemím pro nejrůznější setkání a společenské akce a širokou nabídkou volnočasových aktivit. A co je fajn - mají tu i jízdárnu, takže se vy i vaše děti můžete povozit na koních.

SLUŇÁKOV
Adresa: Skrbeňská 70, Horka nad Moravou
Kontakt: www.slunakov.cz 
Sluňákov je přesně tím místem, kam se vypravíte, když si chcete odpočinout od civilizace. V moderní nízkoenergetické budově se můžete ubytovat, konají se tu také akce pro celé rodiny, například ekologické večery, tábory, také zajímavé programy či aktivity zaměřené environmentálně.

LEVANDULOVÝ STATEK BEZDĚKOV
Adresa: Bezděkov 6
Kontakt: www.levandulovakavarna.cz/statek 
Levandulový statek se nachází v obci Bezděkov u Úsova. Přímo uprostřed vesnice v budově bývalého obecního úřadu najdete malou Levandulovou expozici, kde si můžete zároveň zakoupit něco v levandulovém krámečku. Návštěva statku je doporučována v první půlce července, kdy je levandule v plném květu. 

Hanácké muzeum v přírodě

Levandulový statek

Foto: Hanácké muzeum v přírodě, Levandulový statek

NAVŠTIVTE BLÍZKÉ HRADY, ZÁMKY I JESKYNĚ

HRAD SOVINEC
Adresa: Sovinec, okr. Bruntál
Otevírací doba: květen-září ÚT-NE 09:00-17:00
Kontakt: www.hradsovinec.cz 
Hrad Sovinec se nachází na jižním okraji masivu Nízkého Jeseníku, asi 13 kilometrů od Rýmařova. Počátky hradu se datují do první poloviny 14. století a ve své nynější podobě představuje unikátně zachovalou stavebně-technickou ukázku barokní vojenské architektury. Nabízí zajímavou podívanou nejen milovníkům historie, ale o víkendech se tu konají skvělé akce pro celé rodiny. Sledujte proto web, ať vám nic neuteče. :)

HRAD BOUZOV
Adresa: Bouzov 8
Otevírací doba: záleží na zvoleném okruhu
Kontakt: www.hrad-bouzov.cz 
Úžasnou podívanou nabízí také Bouzov. Romantický hrad byl založen na přelomu 13. a 14. století, do roku 1696 jej střídavě vlastnili příslušníci různých českých a moravských rodů, pak panství s hradem koupil Řád německých rytířů. Od roku 1945 je majetkem státu. V roce 1999 byl prohlášen za národní kulturní památku. Velmi často je vyhledávanou lokalitou filmařů. Stojí za návštěvu. ;)

STÁTNÍ HRAD ŠTERNBERK
Adresa: Horní náměstí 6, Šternberk
Otevírací doba: záleží na zvoleném okruhu
Kontakt: www.hrad-sternberk.cz 
Státní hrad Šternberk se nachází nedaleko Olomouce a nabízí návštěvníkům zajímavou podívanou. Původně obranné středověké sídlo ze 13. století s dochovanou válcovitou věží a zbytky opevnění hlavního paláce láká nevšední atmosférou. Půvabné kulisy hradu potom tvoří okolní lesopark a dnešní podhradí.

Hrad Šternberk

Zámek Čechy pod Kosířem

Foto: www.hrad-sternberk.cz, archiv zámku Čechy pod Kosířem

ZÁMEK ČECHY POD KOSÍŘEM
Adresa: Mánesova 1
Otevírací doba: květen-září ÚT-NE, svátky 09:00-17:00
Kontakt: www.zamekcechy.cz 
Klasicistní zámek obklopený parkem o rozloze 21,5 hektaru, který patří k nejcennějším objektům historické zeleně na Moravě, je spjat se šlechtickým rodem Silva-Tarouca. Přítelem hraběcí rodiny byl malíř Josef Mánes, který Čechy pod Kosířem pravidelně navštěvoval a tvořil zde v letech 1849–1870. Zámek stojí za návštěvu!
V letošním roce si na zámku připomínají 200. výročí od narození Josefa Mánesa a při této příležitosti se můžete těšit na řadu zajímavých akcí!

ZÁMEK PLUMLOV
Adresa: Zámecká 99
Otevírací doba: červen - září denně mimo pondělí 10:00-18:00
Kontakt: www.zamek-plumlov.cz 
Plumlovský zámek byl postaven v letech 1680 až 1690 Janem Adamem z Lichtenštejna. Je zajímavý nejen svou historií, ale návštěvníky potěší také akce, které se tu konají. Sledujte zde, ať víte, kdy na zámek vyrazit.

Javoříčské jeskyně

Foto: Martin Koudelka, Správa Javoříčských jeskyní

MLADEČSKÉ JESKYNĚ
Adresa: Mladeč
Otevírací doba: květen-srpen ÚT-NE 09:00-16:30
Kontakt: www.caves.cz 
Mladečské jeskyně se nacházejí v chráněné krajinné oblasti Litovelské Pomoraví. Podzemní prostory jsou bohatě zdobeny krápníky a sintrovými náteky, jeskyně jsou opravdu krásné. I tady platí, že byste neměli zapomenout na teplé oblečení a pevnou obuv.

JAVOŘÍČSKÉ JESKYNĚ
Adresa: Slavětín u Litovle
Otevírací doba: květen-srpen ÚT-NE 09:00-17:00
Kontakt: www.caves.cz 
Podzemní systém Javoříčských jeskyní vytváří komplikovaný komplex chodeb, dómů a propastí. Byly vytvořeny v ostrůvku devonských vápenců a na jejich vývoji se podílel potok Špraněk. Podstatná část jeskyní byla objevena již v roce 1938. Doporučujeme vzít si s sebou teplejší oblečení a pevnou obuv.

PUNKEVNÍ JESKYNĚ + MACOCHA
Adresa: Blansko
Otevírací doba: pondělí 10:00-16:00, ÚT-NE 8:20-16:00
Kontakt: www.caves.cz
Punkevní jeskyně leží v severní části Moravského krasu v kaňonu Pustého žlebu. Od roku 1914 je nedílnou součástí prohlídky Punkevních jeskyní také návštěva dna propasti Macocha, hluboké 138 metrů. 
Pro velký zájem o prohlídku Punkevních jeskyní je nutné se objednat. Rezervovat vstup je možné pro skupinu i jednotlivce až jeden rok dopředu..