Reklama

Úterý 25. června 2024, svátek má Ivan, venku je 15.6 °C

UPOZORNĚNÍ: Tento příspěvek je starší než 6 měsíců.
Níže uvedené informace mohou být zastaralé či neplatné!

Holandské speciality, chůze v dřevácích i hry pro děti. Nenechte si ujít Nizozemský den na Horním náměstí

Zprávy z regionu

13.9.2023

Autor: red

Dřeváky, sýry i sledě nabídne 16. září na Horním náměstí Nizozemský den. Účast potvrdil i nizozemský velvyslanec Daan Huisinga. Oslava bude připomínat třicáté výročí spolupráce s městem Veenendaal.

Ilustrační foto

Foto: Depositphotos.com

Horní náměstí zaplní v sobotu 16. září stánky nizozemských specialit nebo prezentace dovolené na lodi v proslulých kanálech či podrobnosti sdílené cyklistiky. Součástí zábavného programu budou koncerty i kvíz o atraktivní ceny.

Veenendaal je od roku 1993 jedním z nejaktivnějších partnerských měst Olomouce. Nachází se v centrální části provincie Utrecht nedaleko stejnojmenného hlavního města a má 68 tisíc obyvatel. Legendární je i nizozemská pomoc Olomouci v době povodní v roce 1997. "Nizozemci z moderního Veenendaalu v Olomouci obdivovali a obdivují především historii, památky a bohatý kulturní život. My jsme se od svých nizozemských partnerů mnohému naučili v sociální i ekonomické oblasti nebo v přístupu k životnímu prostředí," ocenil délku i intenzitu vzájemné spolupráce primátor Miroslav Žbánek.

V průběhu let se nejednalo jen o oficiální návštěvy. Do spolupráce byla zahrnuta celá řada olomouckých organizací od hasičského a policejního sboru po zástupce církví, cestovních kanceláří, obchodních komor a sportovních klubů. Sepětí s Veenendaalem bude nyní ve městě připomínat i trojramenná lavička přátelství od výtvarníka Václava Lemona. "Vyzdvihla bych spolupráci se Sluňákovem, kde Veenendaal zanechal mnohé stopy a dokonce tam roste i veenendaalská alej, která funguje také jako protipovodňové opatření," doplnila vedoucí zahraničního oddělení magistrátu Zdeňka Podlipská. Právě ve Sluňákově jsou od 12. září nainstalovány nové plastiky dvou ovcí z Veenedaalu.

Do programu oslav zapadá i návštěva pětadvacetičlenné delegace z partnerského města v Olomouci a společné sázení památného stromu v botanické zahradě 16. září v 9 hodin. Odtud se všichni na kolech přemístí do centra oslav na Horním náměstí. Za tři desítky let se konaly výměnné výstavy výtvarníků a fotografů i koncerty. Ty budou letos na náměstí v podání Petera Beurskense, Willema Meijeringa a Johana Meijera nebo olomouckých Black Ladies, které v Holandsku slavily úspěch.

"Partnerství připomíná i nově vydaná brožura Nizozemské stopy v Olomouci, která vznikla ve spolupráci s katedrou neederlandistiky na Univerzitě Palackého, a po stopách se dá vydat i do ulic s komentovanými prohlídkami," vyzdvihnul z programu náměstek primátora pro kulturu a cestovní ruch Viktor Tichák.

Nizozemský den bude doprovázet na náměstí také panelová výstava památek UNESCO v zemi tulipánů a výstava fotografií studentů olomouckého Církevního gymnázia Německého řádu z výměnných pobytů. Předcházet mu bude 15. září přednáškový set o Nizozemsku v Červeném kostele nebo projekce nizozemských filmů v kině Metropol.