Reklama

Úterý 1. prosince 2020, svátek má Iva, venku je -1.7 °C

Hladiny Moravy i Bystřice stoupají. Hrozí uzavření myší díry, lidé by neměli chodit k rozvodněným řekám

Zprávy z regionu

14.10.2020 aktualizováno 14.10.2020 16:02

red

Vytrvalé deště působí problémy i na Olomoucku. V oblasti povodí horní Moravy během včerejšího dne a noci spadlo okolo 50 milimetrů srážek. V důsledku toho nadále rostou průtoky v korytě řeky Moravy a jejich přítoků, lidé by se neměli pohybovat v blízkosti vodních toků.

Myší díra dnes odpoledne. Pokud hladina ještě stoupne, dojde k zatopení vozovky. 

Foto: Jan Procházka

V Olomouci na vodočtu Nové Sady byla dnes v 9 hodin naměřena aktuální hodnota výšky hladiny Moravy 288 centimetrů, přičemž hodnota 1. stupně povodňové aktivity je 360 centimetrů. S ohledem na vývoj srážkové činnosti by řeka Morava měla na území města Olomouce kulminovat v pátek 16. října, kdy se předpokládá, že bude dosaženo hodnoty hladiny v blízkosti 2. stupně povodňové aktivity. Na řece Bystřici a na Trusovickém potoku bylo dosaženo dnes v ranních hodinách 1. stupně povodňové aktivity. Tok má nadále vzestupnou tendenci.

Staveniště u Bristolu a budoucí náplavka je již zcela zatopená.

Foto: Jan Procházka

Důsledkem nepříznivého vývoje tak může dojít k lokálnímu rozlití vody mimo koryto Bystřice, zejména v prostoru tzv. "myší díry". V této souvislosti proto odbor ochrany olomouckého magistrátu upozorňuje občany, že v případě vylití řeky z břehů bude muset být uzavřen podjezd v ulici Milady Horákové. Lidé by se ani neměli pohybovat v blízkosti vodních toků.

"Aktuální situaci na vodních tocích a hydrometeorologickou předpověď nadále podrobně monitorují pracovníci odboru ochrany. O případném zhoršení situace budeme Olomoučany neprodleně informovat," ubezpečil Martin Major, náměstek primátora, který má na starosti oblast ochrany obyvatel.

Bližší informace naleznete na stránkách Povodí Moravy www.pmo.cz a také na stránkách Českého hydrometeorologického ústavu www.chmi.cz