Historické soubojové pistole, luxusní pušky nebo sovětský samopal. Muzeum vystavuje palné zbraně
Kultura
9.11.2024
roc jap
Vojenské, lovecké, civilní i sportovní palné zbraně – od mistrovských děl 17. století po současnost. Ve Vlastivědném muzeu startuje výstava Příběhy palných zbraní, která na stovce jedinečných příběhů reflektuje osudy vybraných exponátů a jejich tvůrců i rozmanité a mnohdy křivolaké cesty jednotlivých zbraní do muzejních depozitářů. Výstava tímto otevírá roční vzdělávací cyklus Fenomén: Obrana.
Výstava zdůrazňuje různorodost užití, funkce a vzhledu palných zbraní v průběhu staletí. Návštěvníci poznají proces výroby a řemeslného zpracování i uplatnění technologických novinek a zajímavostí při jejich vzniku. Ve vitrínách se objeví přes 300 exponátů, které doplní další sbírkové předměty. K vidění bude například kolekce olomouckých hradebních pušek, terčovnice zdejších ostrostřelců, vzácné lovecké pušky či orientální zbraně.
"Tato výstava je výsledkem dlouhodobé spolupráce naší instituce s kolegy z Východočeského muzea v Pardubicích. Díky jejich vstřícnosti se nám podařilo vytvořit unikátní ucelenou kolekci, kterou snad ocení nejen příznivci militaria, ale také široká veřejnost. Jsme přesvědčeni, že výstava dokáže zaujmout návštěvníky každého věku, a to i bez hlubší znalosti oboru,“ řekl historik a kurátor Karel Podolský z Vlastivědného muzea. Podle spoluautora historička Jana Tetřeva z pardubického muzea by si lidé měli z výstavy odnést poznání, že zbraně k lidem patří. „Jsou ukázkou vrcholných řemeslných a technologických dovedností té doby, z níž vznikaly. Ačkoliv je jejich hlavním účelem boj nebo hon, nemůžeme je přehlížet – jsou součástí historie.“
Symbolickým propojením obou muzeí je honosně zdobená kulovnice puškaře Wenzela Pursche, která byla vyrobena v Olomouci a dnes patří k nejkrásnějším exponátům sbírky v Pardubicích. Lidé se seznámí s příběhem puškaře Georga Keisera, který vyráběl zbraně pro císaře Leopolda I. Zajímavý osud měl také Antonín Vincenc Lebeda, který je považován za nejlepšího českého puškaře 19. století. V jeho dílně vznikaly ty nejluxusnější zbraně pro bohaté klienty, včetně císaře Františka Josefa I. Na výzdobě jeho děl se podílel i slavný malíř Josef Mánes.
„Mnozí puškaři to dotáhli skutečně daleko, i když pocházeli ze skromných sociálních poměrů. Dokázali se i v těžkých dobách uživit a mnozí se proslavili i daleko za hranicemi své země. V rukou těch nejlepších pak vznikala doslova umělecká díla vytvořená s použitím těch nejkvalitnějších materiálů, nešetřilo se stříbrem ani zlatem,“ upřesnil Karel Podolský.
Rozsáhlá expozice je umístěna do sálu sv. Kláry. Jejím architektem je Radek Polívka. „Výstavní prostor je dělen na základě výrazně barevně odlišených tematických celků, kterým dominují velkoformátové fotografie detailů jednotlivých zbraňových mechanismů. Tímto jednoduchým propojením navodíme návštěvníkům vývojové proměny palných zbraní. Myslím, že velké množství vystavených předmětů je tím silným motivem, který tuto výstavu definuje.“
Příchozí uvidí pušky tereziánských válek, ale i ty, které nosili vojáci napoleonské éry. Nechybí trombony-brokovnice, které měli strážci dostavníků na ochranu před lupiči. Zájemci se dozví, jak vypadaly předchůdkyně přesných sportovních zbraní, které dnes vyhrávají olympiády, nebo zjistí, jak se na střelnicích bavili měšťané s perkusními terčovnicemi. Na výstavě se objeví prababička útočných pušek, které dnes používají armády většiny států. Vystaveny jsou i neobvyklé amatérské výrobky, které si lidé vytvořili v rozporu se zákonem. Kuriozitou je například pokus o výrobu samopalu ze vzduchovky.
V souvislosti s výstavou vznikla ve spolupráci s Vydavatelstvím Univerzity Palackého rovněž publikace Příběhy palných zbraní. „Když jsme viděli, jak dokonale jsme díky Pavlovi Rozsívalovi schopni vyfotit exponáty, rozhodli jsme se s kurátory výstavy jít za hranice běžného katalogu a připravit výpravnou knihu o pečlivě vybraných zbraních. Pro knihu jsme zvolili netradiční kombinaci řemeslně-fotografických technik, takže čtenáři i badatelé mají příležitost nejen poznat pestré příběhy palných zbraní, ale především vidět na fotografiích zbraně z různých perspektiv,“ řekl ke knize Aleš Prstek, ředitel Vydavatelství UP.
Po celou dobu trvání výstavy až do 14. září 2025 se návštěvníci mohou těšit na řadu přednášek a komentovaných prohlídek. Pro žáky a studenty základních a středních škol připravuje Centrum muzejní pedagogiky VMO edukační programy.
roc jap