Reklama

Úterý 14. července 2020, svátek má Karolína, venku je 22.4 °C

UPOZORNĚNÍ: Tento příspěvek je starší než 6 měsíců.
Níže uvedené informace mohou být zastaralé či neplatné!

Hasičské statistiky: 46 tisíc hovorů a téměř tisícovka zachráněných

Krimi

14.8.2019

Autor: red

3561. Přesně tolik událostí řešili během prvního pololetí letošního roku hasiči v Olomouckém kraji. Za šest měsíců odbavili celkem 46 tisíc hovorů a zachránili 987 osob. A to jsou jen některá čísla. Podívejte se na statistiky podrobněji.

"Počet zásahů na našem území narůstá. Oproti stejnému období vloni se počet událostí zvýšil téměř o pět stovek. Nejvíce vzrostl počet zásahů u technických havárií, které vznikají především v souvislosti s přírodními vlivy, jako jsou vichřice, silné bouřky, sněhové kalamity nebo větrné poryvy. Tento typ událostí zaměstnal naše hasiče téměř 2200 krát a podařilo se při nich zachránit 473 osob," uvedla mluvčí hasičů Lucie Balážová.

Zvýšil se také počet požárů, a to téměř na pět stovek. Celková škoda, kterou oheň způsobil, se vyšplhala na 95 milionů korun. "Požár s největší škodou stanovenou na 24 milionů korun jsme zaznamenali v polovině března, kdy hořel cyklohexan v laboratoři na výrobu léčiv v budově UP Olomouc," sdělila Balážová. Díky včasnému zásahu uchránili hasiči další majetek za 84 milionů korun. Celkově se podařilo za první polovinu roku v Olomouckém kraji díky práci hasičského sboru uchránit majetek za dvě a půl miliardy korun.

Nejčastější příčinou požáru je nedbalost
"V tomto období evidujeme šestnáct požárů se škodou minimálně jeden milion korun," řekla mluvčí. Nejčastější příčinou požárů v kraji je nedbalost, následuje ji pak úmyslné zapálení a technické závady. Hasiče nejvíce zaměstnávají požáry odpadů a rodinných a bytových domů. Od ledna do konce června zemřelo při požárech pět osob.

Bezmála šestsetkrát vyjížděli hasiči k dopravním nehodám, při nichž pomohli pěti stovkám lidí. Sto padesátkrát pak řešili případy, kdy došlo k úniku nebezpečných chemických látek. Zejména se jednalo o úniky plynů, ropných látek a jiných kapalin. Oproti stejnému období roku 2018 klesl počet planých poplachů. "Letos jsme jich zaznamenali o sedm méně, celkově 171," konstatovala Balážová.

Nejvíce událostí řešili hasiči v okrese Olomouc a Šumperk, nejméně pak v Jeseníku. Na Šumpersku došlo ve srovnání se stejným období roku 2018 k největšímu nárůstu počtu zásahů, a to o 223 událostí. Celkově se za šest měsíců podařilo hasičům zachránit 987 lidí.

Operační středisko odbavilo přes 46 tisíc hovorů
Součástí Hasičského záchranného sboru Olomouckého kraje je Krajské operační a informační středisko, které zajišťuje podporu pro Integrovaný záchranný systém na našem území. Přijímají tísňová volání na lince 112 a 150. Odbaveno zde bylo za šest měsíců letošního roku 46 tisíc hovorů, z nichž IZS řešilo přes šest tisíc událostí. Ostatní hovory nepříslušely pod gesci IZS nebo se jednalo o dotazy a požadavky obyvatel kraje, omyly či zlomyslná volání. Jeden operační technik za dvanáctihodinovou směnu průměrně odbavil 64 volání. Operační středisko za první polovinu roku 2019 kromě mimořádných událostí zpracovalo a distribuovalo na obce také 245 výstražných informací, evidovalo 1549 uzavírek komunikací a 4876 pálení klestí.

Ilustrační foto

Foto: Archiv redakce

Významné události v kraji v první polovině roku 2019

Požár

Laboratoř v podnikatelském inkubátoru UPOL

Olomouc, březen

Škoda: 24 milionů korun

Uchráněné hodnoty: 84 milionů korun

Technická pomoc

Závada sedačkové lanovky, záchranné práce s pomocí žebříků a lanové techniky, na místě i vrtulník

Bělá pod Pradědem, únor

Zachráněných osob: 39

Požár

Hala se zaparkovanými automobily-veterány

Hrdibořice, červen

Škoda: 8,5 milionů korun

Uchráněné hodnoty: 2,5 milionu korun

Hromadná dopravní nehoda

Nehoda autobusu, který narazil do stojícího kamionu, velký počet zraněných dětí

Litovel, červen

Zachráněných osob: 29

Technická pomoc

V důsledku silného větru hasiči zasahovali během 8 dní téměř šestsetkrát

Olomoucký kraj, březen

Počet zásahů: 587

Nasazené jednotky: 13x HZS, 141x SDH