Reklama

Středa 3. června 2020, svátek má Tamara, venku je 22.7 °C

UPOZORNĚNÍ: Tento příspěvek je starší než 6 měsíců.
Níže uvedené informace mohou být zastaralé či neplatné!

Galerie Šantovka představuje unikátní mechanický betlém

Zprávy z regionu

2.12.2019

roc

Největší moderní mechanický betlém v Česku se představuje návštěvníkům Galerie Šantovka. Betlém s pohyblivými figurkami lidí a zvířat je dílem českého týmu tvůrců a svým technologickým provedením jde o unikát. Atraktivní supermoderní formou má připomenout duchovní význam Vánoc i mladé generaci. Betlém obsahuje zároveň i prvky odkazující na tradice a historii Olomouckého kraje a připomíná památku arcibiskupa Rudolfa Jana, jedné z nejvýznamnějších postav dějin Olomouce.

Předvánoční atmosféra ve velkých obchodních centrech bývá často dávána do protikladu k tradičnímu duchovnímu obsahu křesťanských Vánoc. Hektické nákupy kontrastují s představou klidných a radostných svátků, děti znají často Ježíška jen jako postavu plnící jejich hmotná přání. Poprat se s touto kritikou komerčních Vánoc a připomenout duchovní obsah těchto svátků se proto rozhodla Galerie Šantovka.

Od dnešní půl čtvrté je tu vystaven největší novodobý mechanický betlém v České republice. Betlém bude k vidění po celé období adventu i vánočních svátků a jeho prostřednictvím se prostory nákupní galerie symbolicky připojí k oblíbeným olomouckým vánočním trhům na nedalekém Horním a Dolním náměstí. Centrum města navíc získá po unikátním olomouckém orloji druhou podobnou atrakci založenou na principu složitého mechanického stroje.

Foto: Jan Procházka

Unikátní programovatelný elektromechanický betlém je doslova nabitý moderními technologiemi. Na rozdíl od tradičních betlémů, které bývají dílem řezbářů, malířů a různých lidových umělců, elektromechanický betlém vyžadoval spolupráci mnoha specializovaných profesí. Ideový námět Josefa Kořenka uvedl v život patnáctičlenný tým brněnské společnosti Archimage v čele s Václavem Hájkem, složený z architektů, designérů, grafiků, konstruktérů a programátorů. Betlém je v pravém slova smyslu "Czech made", od samotného nápadu až po fyzickou realizaci vznikl celý v České republice. "K výrobě byl použit z největší části 3D tisk, využili jsme ale třeba i frézování na přesných CNC strojích. Pro maximální reálnost objektů byl betlém povrchově upravován broušením a barvením jak ručním, tak i technologií air brush. Pohyb a svícení v betlému je zajištěno programovatelným elektromechanickým systémem, který funguje podobně jako orloj," popsal vznik jedinečného výtvoru českých hlav a rukou architekt Václav Hájek. Filozofie takového pojetí "high-tech" betlému je zřejmá: cílem je zpřístupnit poselství biblického příběhu narození Ježíše i mladé generaci, pro kterou jsou špičkové technologie běžnou součástí každodenního života.

Foto: Jan Procházka

Betlém v tuto chvíli obsahuje více než osmdesát postav, z nichž minimálně polovina je pohyblivých. K lidským postavám je potřeba připočítat přibližně půl druhé stovky různých zvířat, bez kterých si žádný betlém také nelze představit. Scenérii utváří sto šedesát tři budov na celkové ploše deseti čtverečních metrů. Jeho výroba trvala více než tisíc hodin. "Celý projekt je otevřený a betlém budeme v následujících letech obohacovat o nové postavy a scenérie. V druhé etapě plánujeme dalších devět budov, třicet pohyblivých částí, šedesát postav a sto zvířat," uvedl ředitel Galerie Šantovka Petr Navrátil. Betlém umožňuje realistický pohyb jednotlivých postav a celých částí betléma i nejrůznější doprovodné efekty. Objekty (budovy či stromy) svítí. "K lidové tradici betlémů vždy patřilo propojování biblických scén z původního prostředí judského města Betléma s místními reáliemi. Mezi postavičkami jsou proto i figury a motivy spojené s Olomouckým krajem a jeho bohatou historií a tradicí. Prezentovaná řemesla jsou typická pro zdejší region a Českou republiku. V příští etapě bude betlém rozšířen o košíkářství a lanařství, farmářství a řeznictví, pohostinství, pastýře, hrnčířskou dílnu, zedníka a kameníka, potraviny či trubadúra… Již dnes obsahuje například postavy arcibiskupa Rudolfa Jana či zpěvačku Tarju, která v Olomouci pravidelně vystupuje s vánočními koncerty," doplnil Navrátil.

Po dalších etapách rozšíření by betlém mohl počtem pohyblivých postav překonat i největší historický mechanicky betlém na světě, Krýzovy jesličky z Jindřichova Hradce, který je zapsán v Guinessově knize rekordů.

Foto: Jan Procházka

"Představením betlému chceme zdůraznit, jak důležitá je pro naši soukromou společnost vazba na bohatou historii a duchovní tradice Olomouce. Letos si připomínáme jednu z nejvýznamnějších osobností historie města, arcibiskupa Rudolfa Jana, který se stal moravským metropolitou na staroslavném stolci Metodějově právě před dvě stě lety. Byla to na svou dobu mimořádně bohatá a inspirativní osobnost, vizionář, který se ve všech oblastech života zasloužil o povznesení našeho regionu. Proto se uvedení unikátního betlému uskuteční též na počest arcibiskupa Rudolfa Jana, jehož jméno betlém ponese. Je pro nás osobní ctí, že jsme mohli ke vzniku betlému přispět a Galerie Šantovka mohla projekt zaštítit. Velice si vážíme toho, že slavnostního představení tohoto betlému veřejnosti se zúčastní pan arcibiskup Mons. Jan Graubner a požehná mu," přiblížil pozadí vzniku díla i detaily jeho představení podnikatel Richard Morávek, který stojí v čele společnosti vlastnící Galerii Šantovka.