Reklama

Pondělí 10. srpna 2020, svátek má Vavřinec, venku je 24.1 °C

UPOZORNĚNÍ: Tento příspěvek je starší než 6 měsíců.
Níže uvedené informace mohou být zastaralé či neplatné!

Fotoreportáž: Milo - město duchů jen pár minut od centra

Tipy a názory

23.1.2008

Autor: foto Daniel Mazáč, text Jan Procházka

Do roku 2015 tu podle plánů investorů má vyrůst nová čtvrť: stovky bytů, úžasnější nákupní střediska, než si vůbec dokážeme představit, nejzábavnější centrum i kancelářské budovy. Projekt za více než deset miliard korun se jmenuje Šantovka a  před sebou má jednu z posledních překážek: areál zkrachovalého Mila. Bagry a buldozery by ho měly začít srovnávat se zemí už brzy. Záběry z naší fotoreportáže se tak brzy stanou archivními.

Foto: Daniel Mazáč

Provoz se v areálu Milo zastavil v roce 2004. V době největší slávy se tu výrobou mýdla, ztužených tuků a olejů zabývalo víc než osm set zaměstnanců. V pozdějších letech stavy značně prořídly. Náladu těsně před definitivním koncem připomínají už jen nápisy na zdech.

Areál se nachází sotva pět minut chůze od historického centra Olomouce. Z pohledu investora dokonalé místo. Své síly za tímto účelem spojily firmy ING Real Estate Development, Sekyra Group a Zenmex. Plány mají skutečně velkolepé a zdaleka se netýkají jenom lokality Mila. Počítají s využitím prakticky veškerých prostranství, které se v okolí nacházejí. Výjimku snad tvoří jedině městské parky. Projekt Šantovka by měl udělat definitivní tečku za milovaným i zatracovaným tržištěm, zastavěno má být i bývalé autobusové nádraží. Investoři už koncem minulého roku zveřejnili svůj oficiální záměr: V první etapě by měla Olomouc dostat nové nákupní a zábavní centrum s multikinem. Pokud vše půjde podle plánů, mohla by se ho hanácká metropole dočkat nejpozději v roce 2011. Oproti konkurenci získá tento nový zábavně-nákupní svatostánek jednu obrovskou výhodu: bude v centru. Během následujících let potom ve vytipovaných lokalitách vyrostou bytové domy, kancelářské komplexy, další desítky obchodů, nadzemní parkoviště a zeleň. Sečteno a podtrženo: deset miliard korun. Výší investice je projekt Šantovka významný z celorepublikového hlediska. Investoři totiž počítají s vybudováním více než 200 tisíc čtverečních metrů nových ploch. Zhruba 40 procent z nich by mělo patřit nákupnímu a zábavnímu centru.
Plány a vizualizace by měly být připraveny v prvním pololetí letošního roku.

Areál Milo je už téměř opuštěný. V provozu už zůstává jen administrativní budova a pár skladů. Zbytek pomalu pohlcuje zub času. Už brzy by mu měly pomoci demoliční čety.

Foto: Daniel Mazáč
Foto: Daniel Mazáč

Do areálu vstupujeme hlavním vchodem. Závora je zdvižená, nikdo tu nehlídá. Vrátnice je zavalená krabicemi a nepořádkem. Zřejmě se tu někdo chystá stěhovat. Nezůstala tu ani židle. Jdeme do nejrozpadlejší části. Občas někde stojí dodávka, zahlédneme i pár postav, nikdo si nás ale nevšímá. Vypadá to tu jako v postapokalyptickém filmu: vymlácená okna, hrozivě vrzající plechy, napůl už uvolněné ze střech, popadané dráty, podivné nádrže s hladinou potaženou jedovatě vyhlížejícími řasami. Chybějícími dveřmi vstupujeme do jedné z budov. Vládne tu chaos. Po zemi jsou přes sebe poházené zbytky strojů, kabely, shnilé žebříky a kusy nábytku, dají se tu však najít i poměrně zachovalé běžky. Otevíráme dveře do výtahové šachty. Výtah je ve stanici o patro výš, ale nevypadá, že se tam udrží dlouho. Od definitivní konečné ho dělí asi pět metrů volného prostoru. Shodujeme se na to, že bychom nechtěli do šachty spadnout. Opouštíme budovu a jdeme dál. Všude je to stejné. Co se dalo odnést, je pryč. Jenom cedule a nápisy připomínají, co se smí a co je přísně zakázáno. Vstupujeme do další budovy. Ze stropu kape, překračujeme kaluž a nejsme si jistí, že je to voda. Po schodech stoupáme do prvního patra. Obrovská místnost připomíná chrám. Podle nápisů se zde vyráběl vodík. Pohled vzhůru je mrazivý: strop je skoro zřícený, větší sněhovou nadílku určitě nepřežije. Otevírám dveře na toaletu a naskýtá se mi pohled, který jsem čekal mnohem dřív: všude se válí použité injekční stříkačky, prázdná plata od léků, části oděvů a použité prezervativy. Láhev od minerálky na okně vypadá čerstvě. Stejně tak matrace v rohu. Raději se otáčíme a jdeme dál. Všude nacházíme to samé. Opuštěné, rozpadající se a možná už i životu nebezpečné budovy. Že se opuštěný areál stal útočistěm narkomanů a pravděpodobně i bezdomovců je celkem pochopitelné. Mohl by však přilákat i zvídavé děti, pro které je tu dost nebezpečno. Ve vstupu jim však nikdo nezabrání...
I skrývat by se tu při troše štěstí dalo poměrně dlouho. A těžko říct, co se nachází pod budovami. Do volně přístupných, ale hrozivě temných sklepů jsme se neodvážili.

Foto: Daniel Mazáč
Foto: Daniel Mazáč
Foto: Daniel Mazáč
Foto: Daniel Mazáč
Foto: Daniel Mazáč
Foto: Daniel Mazáč Foto: Daniel Mazáč
Foto: Daniel Mazáč
Foto: Daniel Mazáč
Foto: Daniel Mazáč
Foto: Daniel Mazáč
Foto: Daniel Mazáč
Foto: Daniel Mazáč
Foto: Daniel Mazáč
Foto: Daniel Mazáč
Foto: Daniel Mazáč
Foto: Daniel Mazáč
Foto: Daniel Mazáč
Foto: Daniel Mazáč
Foto: Daniel Mazáč

foto Daniel Mazáč, text Jan Procházkaprochazka@olomouc.cz

Reklama

EVROPSKÁ SEZNAMKA, seznámení pro ženy do zahraničí, Abum.cz, s.r.o.

Katalog firem » Služby » Seznamovací agentury

Zahraniční on-line seznamovací agentura. Evropská seznamka zprostředkuje ženám osudová setkání s gentlemany z celého světa. Ženám nabízíme seznámení za účelem vážného vztahu, výuky ...