Reklama

Sobota 25. září 2021, svátek má Zlata, venku je 14.9 °C

Ekologické dny Olomouc startují už zítra. Nabídnou besedy, putování krajinou, výstavy i tradiční Ekojarmark

Zprávy z regionu

7.9.2021

Autor: red

Sluňákov - centrum ekologických aktivit města Olomouce ve dnech 8. až 19. září pořádá 31. ročník Ekologických dnů Olomouc (EDO). Tento tradiční festival letos nabídne velkoryse komponovaný a bohatý program, ze kterého si budou moci vybrat všichni zájemci od tří do sta (a více) let. Festival doprovodí další kulturní a vzdělávací akce pořádané Sluňákovem ve spolupráci s Muzeem umění Olomouc a s celou řadou odborníků a soukromých i veřejných organizací.

V areálu Sluňákova letos proběhne i oblíbený Ekojarmark

Foto: archiv pořadatele

Už ve středu 8. září se můžete vypravit na večerní vycházku za netopýry areálem Sluňákova. Ve čtvrtek pak bude zahájena první část festivalu debatním večerem v Muzeu umění na téma "Originál, mezi uměním a přírodou", který doprovodí filmová projekce z dílny AFO (Andy Goldsworthy). V prostorách nízkoenergetického domu Sluňákova v Horce nad Moravou se budou od pátku do neděle (10. - 12. 9.) konat besedy za účasti předních osobností přírodních i společenských vědních oborů (V. Bělohradský, J. Přibáň, M. Bartlová, E. Fulínová, S. Komárek, D. Prokop, D. Storch, J. Zrzavý a mnozí další). Zcela unikátní bude sobotní kulturní program multiinstrumentalisty Michala Smetanky a slovem Pavla Konečného v Rajské zahradě Františka Skály.

Aktuální a podrobný program EDO najdou zájemci ve FB skupině Ekologické dny Olomouc – Sluňákov a na www.slunakov.cz/edo

Další tradiční akce, Ekojarmark, proběhne v areálu Sluňákova v sobotu 18. září. Po celý den bude na hlavním pódiu i vedlejších scénách znít hudba v podání Františka Skály, Hm…, Moniky Načevy, Mirka Kemela, Pavla Fajta, skupin Jablkoň a Progress 2. "Kromě toho se děti i dospělí mohou těšit na divadelní představení, science show, swingovou tančírnu, mykologickou poradnu, a nejrůznější zábavné a poučné zastavení, kde se seznámí s praktickými poznatky týkajícími se klimatických změn a udržitelných způsobů života i s různými pohledy na přírodu a krajinu, kterou obýváme," prozradil Michal Bartoš, ředitel ekologického centra Sluňákov, které Ekologické dny Olomouc pořádá.

Program EDO doplňují komentované exkurze do české krajiny. Výletníci mohou navštívit málo známé atrakce Hané (kamenný hrádek Špacírštejn, stálou expozici betlémů a dřevěných plastik v Malém Hradišti, Lipovské upolínové louky, rozhlednu Kopaninku), Vrchnostenskou zahradu pod hradem Pernštejn, nebo Kunětickou horu, Pardubice a krajinu na soutoku Labe a Chrudimky. Připraveny jsou také zajímavé výstavy, například výstava fotografií olomouckého sběratele děl art brut Pavla Konečného, a pro přihlášené workshopy, s výtvarnicí Lenka Falušiovou (Příroda perokresbou) a bubenický s Pavlem Fajtem a Věrou Trávníčkovou.