Reklama

Pátek 3. července 2020, svátek má Radomír, venku je 25.9 °C

UPOZORNĚNÍ: Tento příspěvek je starší než 6 měsíců.
Níže uvedené informace mohou být zastaralé či neplatné!

Do Olomouce přijede thajský mládežnický orchestr Siam Sinfonietta

Kultura

5.8.2019

Autor: red

Bangkok Opera Foundation přiváží do Evropy svůj cenami ověnčený mládežnický orchestr Siam Sinfonietta. Od 6. do 16. září postupně navštíví osm evropských měst - Olomouc, Piešťany, Bratislavu, Budapešť, Prahu, Mnichov, Bayreuth a Baden-Baden.

Foto: Archiv pořadatele

Mládežnický symfonický orchestr Siam Sinfonietta založil v roce 2010 skladatel, dirigent a spisovatel Somtow Sucharitkul spolu s mladým dirigentem Trisdeem na Patalung pod záštitou Bangkok Opera Foundation. Toto výběrové stipendijní hudební těleso sdružuje nejtalentovanější mladé thajské instrumentalisty ve věku od dvanácti do pětadvaceti let. V orchestru se pracuje podle jedinečné výukové metody vyvinuté zakladatelem a uměleckým vedoucím Sucharitkulem. Tato metoda doplňuje tradiční hudební výuku o zasazení skladeb do širšího kontextu (historického, kulturního či interpretačního). Mladí hráči navíc nabírají zkušenosti z různých světových koncertních sálů. Orchestr hrál například ve vyprodaném sále newyorské Carnegie Hall a v mnichovském Prinz Regententheater, dále v berlínském Konzerthaus, v pražském Klementinu, kalifornské Disney Hall či v Emirates Palace v Abu Dhabi.

O dosažené úrovni orchestru vypovídá řada cen, které za dobu svého působení orchestr získal. Mezi nejvýznamnější výhry patří první cena z mezinárodního mládežnického festivalu Summa Cum Laude ve Vídni (2012). O rok později orchestr dobyl Ameriku, když získal zlatou medaili na Los Angeles International Music Festival. Další tři prvenství slavil na festivalech konajících se v Carnegie Hall - Sounds of Summer Festival (2014), Sounds of Spring Festival (2016) a New York International Music Festival (2018). Dosud absolvoval čtyři velká evropská turné a jedno americké.

Pravidelně spolupracuje s dalšími tělesy Bangkok Opera Foundation - se Siam Philharmonic Orchestra například uvedl thajskou premiéru Mahlerovy Symfonie č. 3, se Siam Opera připravil několik operních představení (Salome R. Strausse nebo Madama Butterfly G. Pucciniho). Ve svém repertoáru má symfonie Beethovena, Brahmse a většinu Mahlerových symfonií, dále díla z první poloviny 20. století - Stravinského Svěcení jara, Bartókova Podivuhodného mandarína, Ivesovy Tři místa v Nové Anglii či Coplandovo Apalačské jaro a mnoho dalších. Uvádí však také řadu soudobých thajských kompozic - jak skladatelské počiny svých dirigentů, tak také krále Rámy IX.

Do Evropy tentokrát přiváží dvě světové premiéry - skladbu Restoration Trisdeeho na Patalunga a suitu z opery Helena Citronova Somtowa Sucharitkula. Na opeře, jejíž libreto vychází z životního příběhu slovenské židovky, která díky milostnému románku s nacistickým dozorcem přežila Osvětim, pracuje Sucharitkul několik let. Dosud stačil vydat vlastní libreto. Všechna premiérovaná díla budou poprvé uvedena v Olomouci. Všech vokálních partů koncertního programu se zhostí sopranistka Sassaya Chavalit, která nyní působí převážně v Salcburku. Řada dalších thajských kompozic u nás ani na Slovensku neměla šanci dosud zaznít, v programu tak najdeme hned několik evropských premiér. Thajskou současnou hudbu doplní převážně díla dvacátého století (Webern, Berg, R. Strauss, Ligeti). Orchestr se však předvede i v osvědčených skladbách světových pódií (Mozart, Wagner, Dvořák). Každý koncert bude svým programem jedinečný.

Olomoucký koncert se odehraje 6. září v 19:00 v Redutě. Lístky stojí 150 korun a pořídíte je buď v Informačním centru města Olomouce, nebo zde.