Reklama

Čtvrtek 1. října 2020, svátek má Igor, venku je 10.5 °C

Dnešek: Roušky, díl druhý

Tipy a názory

10.9.2020

Jan Procházka

Krásný čtvrtek přejeme! Co se dnes bude dít? Naštěstí se najdou i bezrouškové akce. Víme o nich.

Narozeniny dnes slaví herec Ondřej Pavelka (*1955), hudebník Jaroslav Wykrent (*1943), publicista Otakar Černý ((*1943) a herec Colin Firth (*1960).

Svátek má Irma

Nejprve stručně. Od dneška pokračuje příběh roušek, který byl přes léto přerušen závanem svobody. Roušky musíme mít povinně ve všech vnitřních prostorách. Seznam vyjímek, který včera odpoledne vydalo ministerstvo zdravotnictví, obsáhl celou abecedu kromě písmen ch a z. Roušky tak nemusíte mít na obličeji během svatebního obřadu, pokud jste ženich či nevěsta, rovněž je můžete sejmout na “dobu nezbytně nutnou k pořízení fotografie”. Také v sauně či bazénu roušku mít nemusíte. Roušek není třeba ani při sportovním tréninku či zápase. Do fitka si tedy zatím můžete zajít. Taky je nemusí mít herci a další účinkující. Také, pokud jste “zaměstnanci a osoby v obdobném postavení (včetně ústavních činitelů),” pokud sedíte na jednom místě a nejbližší možný vironosič je od vás nejméně dva metry, roušku si můžete odložit do hygienického pytlíku. A co školy? Tam žáci a studenti, stejně jako pedagogové, musí mít roušku prakticky všude mimo třídy. Sundat si je mohou taky v jídelně. Roušky nemusí mít ani klienti stacionářů, domovů seniorů či děti a personál v dětských domovech. Výjimku z povinnosti nošení roušek mají i lidé s duševní poruchou a děti do dvou let.

A teď k tomu, co se bude v Olomouci dít. Málokterý architekt se podílel na současné podobě Olomouce a okolí jako Miroslav Pospíšil. Setkat se s tímto zajímavým mužem lze dnes v Telegraphu při pravidelné talk show TTalk. Tentokrát za hudebního doprovodu Nabalkoně Kabaretní scény. 

A ještě jedna hudební pozvánka závěrem. Kapela Two Man je nejen olomouckému publiku dobře známá, přestože v posledních letech vystupovala už spíše jen sporadicky. Teď na jejích základech postavil hudebník Jiří Jirák zbrusu nové těleso, které nese název Indican. A koncertní premiéra bude velkolepá: dnes večer na Horním náměstí se představí za doprovodu Moravské filharmonie. S Jiřím Jirákem jsme natáčeli rozhovor. Pusťte si ho a večer na náměstí určitě zajděte. Vychutnat si koncert můžete (pokud se během dne nezmění pravidla) bez roušky. 

Krásný den!